Forum-Gallery-Shop-Sponsors

« Advertise on Freel2.com

Home > Romanian > Salutare Romania! (puteti posta aici pentru a va prezenta)
Post Reply  Down to end
Page 3 of 12 <123 4 ... 101112>
Print this entire topic · 
cro



Member Since: 09 Oct 2011
Location: Paris
Posts: 15

France 2008 Freelander 2 TD4 SE Auto Santorini Black

In sfarsit, venii si harabaia....
E un SE din 2008, 70 KKm la bord, cutie automata, Santorini Black.
In plus fata de dotarile standard pe SE are doar Bluetooth-ul - pe care intre noi fie vorba il gasesc genial de util. In Franta amenda e intre 90 si 135 eur pentru telefon sau centura (+ puncte + malus la asigurare) si sunt pusi pe o vanatoare agresiva "militienii" lor...Si cred ca bine fac.
L-am luat dintr-o reprezentanta LR din Lyon, are garantie (extensie) pentru 1 an, revizia facuta la livrare. Cand mi-a dat cartea tehnica m-am uitat cam lung cand am vazut ca avea doar 2 stampile si dealerul tocmai a adugat-o pe a treia. Nu-i chiar rau o revizie la 25.000km/1 an. Pentru revizii iti recomenda sa le faci la ei (reteaua LR) - dar nu fac mutre daca o faci la un service agreeat (si sunt muuulte, iar preturile sunt cu 20-30% mai ieftine)
Primele impresii - 500 km Lyon-Paris
- pozitie minunata de condus,
- sistem audio excelent, insonorizare buna a masinii dar se putea si mai bine
- scaune tari, asa cum trebuie ( nu pot sa sufar lesinaturile de scaune din masinile frantuzesti - Pejo&Citro&Reno)
- cutia automata buna, dar parca 30-40 de cai in plus sub capota ar fi facut o pereche si mai buna
- ergonomie ecelenta la bord, ( imi plac butoanele (senzatia) de la clima/radio, lumini, bla, bla)
- cam putine spatii de depozitare daca ai varianta cu navi/sau daca umpli gaura din bord cu navi aftermarket
- inadmisibil - lipsa priza 12 v in portbagaj, care portbagaj, ar fi putut fi o idee mai mare

Are ceva ruliu la schimbari bruste ale directiei, dar mai putin decat ma asteptam. Am iesit de pe autostrada la un moment dat si am intrat pe nationale sa pot sa o "alerg" un pic. Pe autostrada nu are nici un farmec - intra in a 6a si toarce linistit. Pe nationale, dupa cativa km; cutia automata a inteles ce vroiam de la ea si s-a adaptat la talpa mea. Atunci a inceput sa devina cu adevarat agreabila la condus. Dar cred in continuare ca 30-40 de caluti in plus ar fi bine-veniti.

Ce ar fi de facut la ea - cauciucuri de iarna
- de umblat le lumini - desi decente halogenele din fabrica, parca...( sa ma pun pe cautat un kit HID bun)
- bare de acoperis...nu sunt inca f. convins...

Cand am ridicat-o a verificat toate detaliile, functionarea tuturor sistemelor, butoanelor, clapetelor - exasperasem dealer-ul, insa.... bineinteles dupa pe am plecat din reprezentanta am realizat ca am o pb cu computerul de bord, sau mai curand cu butonul "i" care activeaza informatiile pe ecranul central din bord. Sau cel putin asa cred...
Pe scurt computerul de bord imi afiseaza temperatura, autonomia si ce alte rahaturi de mesaje mai defileaza pe acolo ( gen - usa deschisa, nivel scazut lichid spalare parbriz, etc, etc), DAR cand apas pe buton (ala de pe levierul de semnalizare/faza lunga nu se intampla nimica. Nu pot sa-l fac sa-mi afiseze ceilalti parametri sau ce mai e de vazut prin meniu. Faptul ca imi afiseaza niste treburi (gen autonomia) e un semn ca computerul de bord (scuzati cacofonia) e functional.
Poate fi efectiv de la buton? un contact prost? Dpdv "tactil" butonul se actioneaza normal, nu pare a avea o pb de functionare "mecanica".
Exista vreo siguranta prin bord pentru asa ceva?
Nu e o chestie f. nasoala in sine dar ma irita si as vrea sa ma depanez singur pentru ca stau prost cu timpul.
Aici pana miercuri nu lucreaza nimeni (sarbatori legale) asa ca nu am pe cine sa intreb. Si bineinteles nu te depaneaza nimeni prin telefon. Probabil va trebui sa -mi fac programare la vreun service de al lor. Si dureaza nenica ....
Astept idei si sugestii din partea vostra legat de aceaste problema.

Inca o data bucuros ca exista aceasta comunitate,

Post #118492 29th Oct 2011 11:34 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
alex_pescaru



Member Since: 12 Mar 2009
Location: RO
Posts: 4640

Sa o stapanesti sanatos si sa aveti grija unul de altul multi km de acum incolo!
O sa vezi ca, precum multi spun, o sa-ti puna pe fata un zambet de multe ori cand te sui la volan.
Cat despre buton, intr-adevar, precum scrie si in handbook la pagina 100 (apropo, asta ai verificat sa-ti fi dat? - manualul) la fiecare apasare a butonului "i", trebuie sa cicleze: Range - Average Fuel Consumption - Average Speed - Trip - Messages (daca sunt) - Blank.
Poate e un contact imperfect sau oxidat, daca a stat mult nefolosit...
Sau poate e un glitch al bordului. Deconecteaza bateria aprox. un minut si pune-o inapoi ca sa faci un hard-reset. Vezi ca dupa asta s-ar putea sa trebuiasca sa memorezi din nou capetele de cursa a geamurilor si modul de inchidere/deschidere a usilor.
Daca nu, o vizita la dealer.

Post #118500 30th Oct 2011 8:20 am
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
cro



Member Since: 09 Oct 2011
Location: Paris
Posts: 15

France 2008 Freelander 2 TD4 SE Auto Santorini Black

Thx Alex pentru sugestie.
Are handbook ( oricum il downloadasem).
O sa incerc faza cu deconectarea bateriei azi. Apropo de deconectat bateria, cand i-am cerut dealerului sa-mi dea codul de la radio mi-a zis ca nu are cod! Chiar asa e?
Mai sunt si alte treburi care trebuie reinitializate dupa deconectarea batariei?
Revin mai tarziu cu noutati.

Post #118513 30th Oct 2011 9:51 am
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
alex_pescaru



Member Since: 12 Mar 2009
Location: RO
Posts: 4640

Da, asa este, nu are cod.
La mine a trebuit sa fie schimbat unit-ul cu totul deoarece nu mai prindea posturile pe AM si nu a fost nevoie de nici un cod. Oricum daca-l fura cineva nu are ce sa faca cu el deoarece nu are iesire de difuzoare. El comunica pe MOST bus, digital, informatia audio catre amplificatorul din portbagaj. E ca un deck care trebuie conectat la amplificator.
Cat despre baterie, nu cred, cel putin de cate ori am avut-o eu deconectata, nu am initializat altceva.
Ai grija in schimb sa ai cheia la tine cand pui bateria la loc sa nu ti se intample sa o incui inauntru... Laughing

Post #118539 30th Oct 2011 3:22 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
cro



Member Since: 09 Oct 2011
Location: Paris
Posts: 15

France 2008 Freelander 2 TD4 SE Auto Santorini Black

Am incercat faza cu deconectat bateria - nu a mers. Acum nu mai afiseaza nimica (in afara de temperatura si mesaje) - cred ca a trecut in pozitia off[i].
La mine ploua rau acuma si nu pot sa stau pe afara, cand se opreste o sa ma uit daca se poate demonta capacul de sub volan sa verific cablurile/contactele. Nu cred sa aiba butonul efectiv ceva. O sa incers sa varific cu un ohmetru daca sunt ok contactele.
Daca nu, programare, dealer...

Din alta arie oarecum - Cum as putea sa aflu daca softurile/firmware sunt "la zi" ? Habar nu am daca au fost facute update-urile/chemari in service etc... Astea ar trebui sa apara in cartea de service? Eu in afara de revizii (A-B-A) nu am trecut nimic.
Fiind cu cutie automata m-ar interesa bineinteles si celebra "Q106"...

Post #118798 1st Nov 2011 2:42 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
razvangeo



Member Since: 15 Feb 2011
Location: Bucharest
Posts: 1

Romania 2011 Freelander 2 TD4 S Manual Zermatt Silver
Salutare !!!

Salutare,
Ma numesc Razvan Georgescu, 33 ani, notar public, traiesc si lucrez in Bucuresti.
Din luna mai 2011 sunt fericitul posesor al unui Freelander 2 Facelift si tot ceea ce pot spune este ca sunt incantat de aceasta masina.

Felicitari domnului Alex pentru tot ! Se pare, fara sa exagerez ca sunteti o adevarata enciclopedia in materie LR2.
Cu stima,
Razvan Georgescu

Post #130996 7th Feb 2012 11:31 am
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
pmihaies



Member Since: 10 Feb 2012
Location: arad
Posts: 15

Romania 2008 Freelander 2 TD4 HSE Auto Stornoway Grey

Salutare la toata lumea.
Ma numesc petru sunt din arad, lucrez in logistica si posed de 2 ani un freelander 2. Masina a fost achizitionata sh si am facut cu ea peste 30000km fara probleme tehnice.

Post #131361 10th Feb 2012 10:29 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
alex_pescaru



Member Since: 12 Mar 2009
Location: RO
Posts: 4640

Bine ati venit, Razvan si Petru!

Post #131377 10th Feb 2012 11:58 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
DKWraith



Member Since: 08 Mar 2012
Location: Bucharest
Posts: 2

Romania 

Salut! Sunt Cristian Preda-Miron, din Bucuresti, momentan posesor de Freelander 1 Td4 si KV6, dar ma bate un gand de upgrade. Asa ca am ajuns si aici sa mai invat una-alta despre Freelander 2.

Post #142331 9th May 2012 12:04 am
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
yangzi



Member Since: 03 Apr 2012
Location: Tirgu Mures
Posts: 4

Romania 2012 Freelander 2 TD4_e S Manual Ipanema Sand
Freelander 2 2012

Buna, sunt Jancsi din Tirgu Mures, mi-a sosit si mie jucaria mult asteptata.
Freelander 2, TD4-e S, 150 CP, cutie manuala, culoare Ipanema Sand.
Extra: xenon, design kit, senzori parcare, pachet lumini, pachet iarna, geamuri privacy, roata rezerva marime normala, covorase cauciuc.
Deocamdata sunt incantat de ea, incerc sa ma imprietenesc cu masinuta, am o groaza de intrebari, dar prima data mai sap un pic si citesc manualul sa nu abuzez de voi. Smile

Post #146411 22nd Jun 2012 4:55 am
View user's profile Send private message View poster's gallery Send e-mail Reply with quote
CatalinMCL



Member Since: 17 Aug 2012
Location: Arad
Posts: 9

Romania 

Salut, sunt Cătălin, am 25 de ani si sunt din Arad. Sunt posesorul unui Freelander 2 model 2008 pe care l-am achizitionat in 2010. E un Santorini Black, 160 CP si are, momentan, 75.000km. Sunt foarte multumit de masina, atat on cat si off-road. For those about to rock. I salute you!

Post #151381 17th Aug 2012 1:54 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
bebel7



Member Since: 17 Oct 2011
Location: Timisoara
Posts: 51

Romania 2008 Freelander 2 TD4 S Auto Sumatra Black

Bine ai venit!
Eu sant de langa Timisoara, si, sincer inca astept sa apara cat mai multi pe forum,
deoarece vad din ce in ce mai multe freelander2 pe strazile Timisoarei;
vorba lui Alex: sa inceapa problemele si atunci sa vezi..................

Post #151714 20th Aug 2012 5:48 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
tsorin



Member Since: 21 Aug 2012
Location: Timisoara
Posts: 11

Romania 
Salut

Ma numesc Toth Sorin sunt si locuiesc in Timisoara, detin un Freelaner 2 td4 din 2009.
Ma bucur nespus de mult de acest forum !!!


Last edited by tsorin on 23rd Sep 2020 10:59 am. Edited 2 times in total

Post #151847 21st Aug 2012 8:45 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Send e-mail Reply with quote
maxu



Member Since: 07 Dec 2012
Location: Craiova
Posts: 5

Romania 2007 Freelander 2 TD4 S Auto Baltic Blue

Ma numesc Max si sunt din Craiova, detin un LR F2 din 2007/2008 S, cumparat sh, culoare albastru marin, cutie automata si piele neagra business si ma bucur ca am gasit acest forum.





Ca orice masina sh are si mici probleme, cea mai acuta dintre ele fiind nefunctionalitatea deschiderii masinii din unica cheie care o detin, in fiecare zi ma chinui sa deschid/inchid masina cu cheia mecanica. Am vorbit la reprezentanta si trebuie cumparata si programata o cheie noua si cum sunt din craiova cel mai apropiat service este la bucuresti sau brasov si nu cred ca ajung prea curand.Oare daca ii montez o alarma cu inchidere centralizata are ceva?

Post #163619 7th Dec 2012 7:05 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
alex_pescaru



Member Since: 12 Mar 2009
Location: RO
Posts: 4640

Bine ati venit!

Max, deschide un topic nou cu problema ta cu cheia si dorinta de a monta o alarma si hai sa discutam acolo despre asta.

Post #164178 12th Dec 2012 9:17 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
Post Reply  Back to top
Page 3 of 12 <123 4 ... 101112>
All times are GMT + 1 Hour

Jump to  
Previous Topic | Next Topic >
Posting Rules
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Site Copyright © 2006-2024 Futuranet Ltd & Martin Lewis
Freel2.com RSS Feed - All Forums


Switch to Mobile site