Forum-Gallery-Shop-Sponsors

« Advertise on Freel2.com

Home > Romanian > Problema accelerare
Post Reply  Down to end
Page 1 of 1
Print this entire topic · 
Rusu



Member Since: 27 Jan 2022
Location: Bistrița
Posts: 7

Romania 2008 Freelander 2 TD4 HSE Auto Whistler White
Problema accelerare

Salutare și scuzati dacă am postat greșit, nu ma pricep, scuzați! Ma puteti ajuta va rog cu o problema la mașina. Am un freelander 2, 2008, 2.2, 152 de cai automat. Mașina dintr-o data nu a mai mers mai mult de 60 și nu se tura mai mult de 2500-3000. Am dus o la mecanic, mi-a pus testerul și mi-a dat eroarea “Abatere reglare presiune de supraalimentare” cod P0299, a curățat el ceva senzori pe acolo, a șters eroarea, am mers cu ea 10-15 minute si funcționa normal, dar după acele 15 minute a apărut din nou eroarea, in bord îmi scrie putere motor scăzută, poate sterge eroarea de 10 ori, același simptome. El zice ca ar fi defect turbo, ca face prea putina presiune, doar ca nu as schimba turbo și sa nu fie asta problema..ma puteți ajuta cu un sfat, va rog? Mulțumesc!

Post #417669 27th Jan 2022 2:16 am
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
Rusu



Member Since: 27 Jan 2022
Location: Bistrița
Posts: 7

Romania 2008 Freelander 2 TD4 HSE Auto Whistler White

Click image to enlarge

Post #417670 27th Jan 2022 2:17 am
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
lynx_lynx



Member Since: 03 Jul 2015
Location: Bucharest
Posts: 80

Romania 2008 Freelander 2 TD4 HSE Manual Aintree Green

Salut,

verifica toata tubulatura turbo. Si eu am patit de cateva ori. E neplacut pe eutostrada sa vezi cum masina "cade in genuchi".
Primele dati au fost de la furtun de intercooler spart. Api mi-a aparut dupa o regenerare aDPF-ului, exact ca la tine, din 15 in 15 min dupa stergerea erorilor. Am sters eroarea cu softul JLR si nu mi-a mai aparut eroarea multa vreme. Ultima oara am patit-o in toamna, avand barca dupa mine si un rulment aproape blocat in grupul spate. La fel, am sters eroarea si nu a mers bine-mersi. Va trebui sa verific tubulatura turbo pt a elimina o posibila cauza. Un mecanic mi-a spus ca se simte cum sufla pe dedesupt, dar nu a putut sa vada nimic. Poate e spart intercoolerul. Am sa revin dupa. Verifica tubulatura turbo si intercoolerul sa nu ai vreo spartura pe traseu.

Post #418090 4th Feb 2022 10:44 am
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
Galen



Member Since: 11 Mar 2021
Location: Cluj Napoca
Posts: 30

Romania 2007 Freelander 2 TD4 HSE Manual Indus Silver

Vezi să nu fie de la corpul clapetei de accelerație. Imi face fix la fel, resetez clapeta din tester și mai merge 100-1000km.

Post #429923 10th Feb 2023 10:48 am
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
Galen



Member Since: 11 Mar 2021
Location: Cluj Napoca
Posts: 30

Romania 2007 Freelander 2 TD4 HSE Manual Indus Silver


Apropo a venit vremea caldă și sătul de reseturi am dat pentru început jos corpul clapetei de admisie. Deși știu că nu prea are rol în accelerare (dacă nu-i blocată), vreau să elimin această posibilitate. Culmea e că părea blocată, dar și-a dat drumul când am acționat asupra ei. Am mai constatat că întreg mecanismul era plin de un lichid vâscos negru care habar n-am ce caută acolo. Am curățat totul și urmează să montez. Oare știe cineva dacă placa potențiometrică pe care culisează cele două contacte trebuie unsă cu ceva, la fel pinioanele de plastic?

Post #431953 21st Apr 2023 11:48 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
bomeo



Member Since: 30 Apr 2018
Location: Focsani
Posts: 130

Romania 2011 Freelander 2 TD4 S Manual Galway Green

Nu stiu daca ai rezolvat dar simptomul apare si cand exista o fisura in furtunele de la intercooler, adica scade presiunea pe circuitul trubo, intercooler, galerie admisie.

Post #432817 28th May 2023 9:41 am
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
Galen



Member Since: 11 Mar 2021
Location: Cluj Napoca
Posts: 30

Romania 2007 Freelander 2 TD4 HSE Manual Indus Silver

În cazul meu problema deselor reseturi a fost cauzată așa cum am bănuit de valva de admisie. Am găsit și montat una Pierburg. Nu mai am erori.

Post #437241 22nd Nov 2023 8:23 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Post Reply
Post Reply  Back to top
Page 1 of 1
All times are GMT

Jump to  
Previous Topic | Next Topic >
Posting Rules
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Site Copyright © 2006-2024 Futuranet Ltd & Martin Lewis
Freel2.com RSS Feed - All Forums


Switch to Mobile site