Forum-Gallery-Shop-Sponsors

« Advertise on Freel2.com

Home > Romanian > bec bord airbag
Post Reply  Down to end
Page 1 of 1
Print this entire topic · 
irinel_g



Member Since: 06 Nov 2010
Location: Craiova
Posts: 213

Romania 
bec bord airbag

Masina mea a fost lovita in lateral si a sarit airbagul cortina si cel din scaun. Le-am inlocuit dar becul din bord nu se stinge. Daca se sterge eroarea cu un tester obisnuit reapare dupa cateva minute. Cei de service zic ceva de crash error care ramane stocata in calculator dar ca airbagurile ar functina la un eventul impact.
Asa sa fie? Si daca e asa cum s-ar putea scapa de acel bec aprins?

Post #414283 6th Nov 2021 11:35 am
View user's profile Send private message View poster's gallery Send e-mail Reply with quote
irinel_g



Member Since: 06 Nov 2010
Location: Craiova
Posts: 213

Romania 

Am cumparat o interfata obd 2 magoose (ceva de genu) si am rulat un JLR SDD. Nu stiu ce se intampla, softul comunica cu masina dar nu e in stare nici intervalul de service sa-l reseteze. Probabil nu fac eu ce trebuie.

Mda....probabil putini dintre voi mai aveti masinile- (vad ca nu a mai postat nimeni nimic de 6 luni), eu am reparat-o cu toate ca a avut un accident destul de serios din care ocupantii au scapat fara nici o zgarietura cu toate ca au fost loviti de tir la 60km/h din lateral. Am dus masina la geometrie...totul perfect asa ca am decis sa o repar si sa o pastrez pentru excursii la munte. Intre timp am achizitionat o Alfa Romeo Stelvio....alt gen de masina. Am incercat si un discovery sport...sa va spun sincer nu m-a data pe spate cum a facut-o freelanderu acu 11 ani.
O sa merg intr-o reprezentata (in Craiova nu exista) sa -i rog sa verifice functionalitatea airbagu-rilor si sa faca becul ala sa se stinga.

Post #414521 11th Nov 2021 9:06 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Send e-mail Reply with quote
irinel_g



Member Since: 06 Nov 2010
Location: Craiova
Posts: 213

Romania 

poate macar sa mi zica cineva unde e pe masina calculatorul de airbaguri?

Post #414711 18th Nov 2021 7:57 am
View user's profile Send private message View poster's gallery Send e-mail Reply with quote
alex_pescaru



Member Since: 12 Mar 2009
Location: RO
Posts: 4640

In canalul dintre scaune, in spatele schimbatorului.

Click image to enlarge

Post #414712 18th Nov 2021 9:22 am
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
irinel_g



Member Since: 06 Nov 2010
Location: Craiova
Posts: 213

Romania 

Multumesc!

Post #414721 18th Nov 2021 11:05 am
View user's profile Send private message View poster's gallery Send e-mail Reply with quote
irinel_g



Member Since: 06 Nov 2010
Location: Craiova
Posts: 213

Romania 

Problema rezolvata. Am gasit pe cineva care a demontat calculatorul de airbaguri, ascos memoria EPROM si a rescris-o. Am rulat disgnoza dupa si nu a dat erori. Pentru proba sa zic asa am scos cupla la aibagul de la scaun si a reaprut. Sper ca airbagurile sunt functionale daca modulul sesizeaza scosul mufei.

Post #415032 25th Nov 2021 11:13 am
View user's profile Send private message View poster's gallery Send e-mail Post Reply
Post Reply  Back to top
Page 1 of 1
All times are GMT + 1 Hour

Jump to  
Previous Topic | Next Topic >
Posting Rules
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Site Copyright © 2006-2024 Futuranet Ltd & Martin Lewis
Freel2.com RSS Feed - All Forums


Switch to Mobile site