Forum-Gallery-Shop-Sponsors

« Advertise on Freel2.com

Home > Romanian > Montare cârlig tractare
Post Reply  Down to end
Page 1 of 1
Print this entire topic · 
Galen



Member Since: 11 Mar 2021
Location: Cluj Napoca
Posts: 30

Romania 2007 Freelander 2 TD4 HSE Manual Indus Silver
Montare cârlig tractare

Salutare colegi,
Una dintre problemele de pe agenda mea după achiziționarea FL2-ului HSE din 2007, este montarea unui cârlig de remorcare. Inițial voiam să iau o bară aftermarket și să leg pur și simplu mufa la blocurile de lumini spate. Dar în final am găsit un kit seccond scos de pe FL din 2008. Pe care l-am achiziționat împreună cu modulul de adaptare. Spre mirarea mea desfăcând pentru inspecție modulul, în loc de relee am găsit acolo procesor+ o adevărată junglă electronică. Există și un releu exterior. E clar acum că toate comenzile se execută prin computerul mașinii cu care modulul e legat prin magistrala de date. Întrebarea mea e dacă modelul meu n-a fost prevăzut din fabrică cu cârlig, fiind și din 2007, oare comp-ul are softul respectiv? Și îmi va vedea modulul? Instalația e oricum demontată ciobănește, firele au fost tăiate, dar aș putea s-o reconstitui ușor. Îmi lipsește de asemenea mufa de conetare la instalația mașinii, dar să zicem că m-aș descurca dacă firele sunt de aceeași culoare. (am înțeles că în partea dreaptă spate ar trebui să fie o mufă pentru conectarea modulului). Mă poate ajuta cineva cu sfaturi? Pe tube am găsit doar un film succint care pune accentul pe montajul mecanic.
Mulțumesc,

Post #408370 27th May 2021 8:36 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
alex_pescaru



Member Since: 12 Mar 2009
Location: RO
Posts: 4640

Poate asta ajuta....
https://www.freel2.com/forum/topic36937.html

Post #408395 28th May 2021 1:22 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
bebel7



Member Since: 17 Oct 2011
Location: Timisoara
Posts: 51

Romania 2008 Freelander 2 TD4 S Auto Sumatra Black

Modulul pentru priza trebuie activat. Masina fiind din 2007, are prevazute doar cateva conductoare in conector: +BAT prin sig 40A, +BAT prin sig 15A, Brake, CAN. Eu am preferat sa cumpar un modul after market decat sa umblu pt. programare. In foto sunt conexiunile facute de mine.

Post #408401 28th May 2021 5:21 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
Galen



Member Since: 11 Mar 2021
Location: Cluj Napoca
Posts: 30

Romania 2007 Freelander 2 TD4 HSE Manual Indus Silver

Mulțumesc mult pentru indicații. Am să încerc totuși să montez modulul original ediție 2008. Dacă nu merge, imi trag pur și simplu legăturile de la blocurile de lumini.

Post #408520 1st Jun 2021 8:32 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Post Reply
Post Reply  Back to top
Page 1 of 1
All times are GMT + 1 Hour

Jump to  
Previous Topic | Next Topic >
Posting Rules
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Site Copyright © 2006-2024 Futuranet Ltd & Martin Lewis
Freel2.com RSS Feed - All Forums


Switch to Mobile site