Forum-Gallery-Shop-Sponsors

« Advertise on Freel2.com

Home > Romanian > sfat achizitie anvelope
Post Reply  Down to end
Page 1 of 1
Print this entire topic · 
sharpE



Member Since: 10 May 2021
Location: Timisoara
Posts: 3

Romania 2009 Freelander 2 TD4 HSE Auto Lago Grey
sfat achizitie anvelope

Salutari!

Satul sa tot fac (semi)-offroad cu A4'le, mi-am luat un Freelander2 pentru plimbarile prin RO.
2009, HSE, 2.2 Diesel.

Acum am ajuns la jante si anvolope. Am cumparat-o cu un singur set de jante, pe 18", cu ceva cauciucuri all-season destul de vechi.
Si m-am pus pe citit.
Se pare ca pentru performante cat mai optime, e indicat ca jantele sa fie cat mai mici. Asa ca mi-am cumparat un set pe 16" (deocamdata, voi mai cumpara unul la iarna), iar setul de 18" il marit la cine l-o vrea.

Problema e ca nu stiu ce cauciucuri sa cumpar. Traditional, la Audi'uri, folosesc Michelin. Am inceput sa mai alternez si cu Hankook in ultimii 2-3 ani la sfatul mecanicului, si nu-mi pare rau.
Ideea e sa merg pe "ce e mai bun". In cartea mea aia e "michelin", dar fiind vorba despre o clasa diferita de masina e foarte posibil sa ma insel.
Asa ca va cer sfatul: care e cea mai buna anvelopa pe care o pot achizitiona in RO, pentru janta de 16" ?

Post #407577 10th May 2021 12:28 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
alex_pescaru



Member Since: 12 Mar 2009
Location: RO
Posts: 4640

Nu prea e raspuns la ce te intereseaza, dar iti pot spune din experienta ca ai o gama mult mai larga de anvelope pentru jantele de 17 si 18 dacat pentru 16.
O sa gasesti destul de greu dimensiunile de anvelope pe 16 care sa fie compatibile cu FL2-ul. Asta, bineinteles, daca vrei sa pastrezi proportiile.

Cat despre confort, diferenta e marginala intre 17 si 18. Spun din experienta, deoarece am un set de vara pe 18 si unul de iarna pe 17.
Sunt mici diferente, dar e de dorit asta: vara mers mai sportiv si doresti o masina mai rigida, iarna mergi mai atent si vrei mai mult confort pentru mers pe eventualele denivelari date de zapada.

Post #407579 10th May 2021 12:36 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
ejas



Member Since: 26 Apr 2013
Location: Bucharest
Posts: 31

2009 Freelander 2 TD4 S Auto Martinique Blue
Re: sfat achizitie anvelope

sharpE wrote:
Salutari!
Satul sa tot fac (semi)-offroad cu A4'le, mi-am luat un Freelander2 pentru plimbarile prin RO.
2009, HSE, 2.2 Diesel.
Acum am ajuns la jante si anvolope. Am cumparat-o cu un singur set de jante, pe 18", cu ceva cauciucuri all-season destul de vechi.
Si m-am pus pe citit. Se pare ca pentru performante cat mai optime, e indicat ca jantele sa fie cat mai mici. Asa ca mi-am cumparat un set pe 16" (deocamdata, voi mai cumpara unul la iarna), iar setul de 18" il marit la cine l-o vrea.
Asa ca va cer sfatul: care e cea mai buna anvelopa pe care o pot achizitiona in RO, pentru janta de 16" ?

Salut,

Daca vrei sa faci off-road (semi), ai luat o decizie foarte buna luindu-ti jante de 16". Nici vara, nici iarna, nu mergi pe drumuri pietruite, nu mai vorbesc de forestiere, cu anvelope de 18" (sau 17"). Ai nevoie de maximum de talon sa te protejeze si sa nu "dejantezi" pe drum...
Pentru vara iti recomand Cooper, au un talon destul de tare. Daca nu te deranjeaza "tropaitul" poti sa te uiti si la BF Goodrich.
Pentru iarna, gama de iarna Dunlop sau Goodyear e super OK. Alege pattern-ul cu distanta mare intre striuri (nu cele de oras). Michelin e prea moale si faci usor pana pe sinele de tramvai, sau in decor.
Am avut si unele si altele.
In acest moment, nu stiu cine mai aduce Cooper, Dunlop sau Goodyear in Romania. Cauta pe net si orienteaza-te catre importatori, si PUNE CONDITIA (la telefon) SA AI DOT NUMBER CIT MAI BUN (anul de fabricatie cit mai aproape de 2021).
Anvelopele sunt sensibile la trecerea timpului in depozit... Peace to you!

Post #407580 10th May 2021 1:05 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
sharpE



Member Since: 10 May 2021
Location: Timisoara
Posts: 3

Romania 2009 Freelander 2 TD4 HSE Auto Lago Grey

Cred ca problema e la mine - efectiv nu ma incadrez in asa-zisa normalitate.
De exemplu, nici nu concep sa cumpar o anvelopa care nu e facuta "acum" (recte, anul asta). Eu imi schimb cauciucurile la maxim 3 ani (de cand sunt produse, nu de cand le-am cumparat eu), asa ca daca-mi iau cauciu facut anul trecut inseamna ca-l schimb dupa 2 ani....

Stiu, sunt defect...


Trecand peste, din pacate nu gasesc mare branza. Din cele recomandate, doar asta:
https://www.anvelopemag.ro/anvelope.aspx?i...C-113/111R

Site'ul erspectiv recomanda asta: https://www.anvelopemag.ro/anvelope.aspx?i...75R16-107H
Iar eu, dupa mintea mea, ma uitam la asta: https://www.anvelopemag.ro/anvelope.aspx?i...C-116/114R


Referitor la offroad, cred ca aici pe forum (sau posibil pe alte forumuri/grupuri) am intalnit informatia ca pentru pentru off-road si conditii "nasoale" e recomandat jantele sa fir cat mai mici posibil.
Asa ca pe directia asta marsez.
Am doua A4'uri pentru oras/autostrada. Freelanderul l-am luat exact pentru mers pe langa drum, asa ca acolo imi trebuie sa performeze maxim (as schimba si roata de rezerva, dar cica aia e sanatos sa fie pe 17"...).
Faptul ca stau langa Timisoara si am de mers pe sosea destul de mult pana la orice "pe-langa-drum" este pur si simplu o nefericire. Asta e motivul pentru care nu caut cauciucuri dedicate de off-road, de-alea muscatoare Smile

Post #407640 12th May 2021 2:45 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
ejas



Member Since: 26 Apr 2013
Location: Bucharest
Posts: 31

2009 Freelander 2 TD4 S Auto Martinique Blue
Sfat anvelope

Cind cauti anvelope trebuie sa te uiti la dimensiunea de baza, dar si la echivalentele ei.

Adica 215/75/16, 225/70/16 si 235/70/16.

In plus evita C-urile, adica anvelopele de utilitare, sunt grele, sunt mai mult de sosea, etc.

Iti trebuie rabdare si atentie, verifica si factorul de zgomot si factorul de consum.

Pentru vara iti recomand 235 ul, arata bine, frinare buna daca ai nevoie.

Pentru iarna, 215 sau 225, cu talonul aferent. Daca nu te descurci, pune-i pe vinzatori sa ti le caute, cu criteriiele pe care ti le am zis. Succes Peace to you!

Post #407660 12th May 2021 7:43 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
sharpE



Member Since: 10 May 2021
Location: Timisoara
Posts: 3

Romania 2009 Freelander 2 TD4 HSE Auto Lago Grey

Am comandat astea:

Anvelope vara Continental
Conti4X4Contact
215/75R16 107H

XL


Se pare ca sunt cam singura optiune....

Post #407722 14th May 2021 6:42 am
View user's profile Send private message View poster's gallery Post Reply
Post Reply  Back to top
Page 1 of 1
All times are GMT

Jump to  
Previous Topic | Next Topic >
Posting Rules
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Site Copyright © 2006-2024 Futuranet Ltd & Martin Lewis
Freel2.com RSS Feed - All Forums


Switch to Mobile site