Forum-Gallery-Shop-Sponsors

« Advertise on Freel2.com

Home > Romanian > Motorul pierde putere in mers
Post Reply  Down to end
Page 1 of 1
Print this entire topic · 
catalin



Member Since: 10 Dec 2018
Location: Romania
Posts: 19

Romania 2007 Freelander 2 TD4 HSE Manual Sumatra Black
Motorul pierde putere in mers

Salut!
Recent, am observat o problema la Freelander 2-ul meu din 2008: dupa vreo 10-15 min de condus incepe sa piarda treptat din putere, cam ce putere aveam pe la 2000rpm incep sa am chiar si la 2500-2600rpm.
Prima data credeam ca e de la caldura, dimineata se comporta ok (fac naveta cam 25-30 min), probabil ca daca incepea sa piarda putere ma apropiam de oras si nu sesizam. La intoarcere e destul de cald, imi arata in bord peste 35 de grade, pe la jumatatea drumui incep sa simt cum scade puterea, nu brusc, treptat.
Dar azi am facut un drum putin mai lung, nu era cald, si dupa vreo 20 de min problema a inceput iar. Dupa cateva search-uri pe Google, cateva forumuri si multe pareri am observat ca problemele cele mai comune ar fi filtrul de motorina, EGR-ul sau ceva intrerupere pe la turbo. Cativa ziceau ca fix asa se comporta filtrul de motorina daca e unul prost (desi l-am schimbat acum nici un an, dar nu garantez ca nu e unul prost), altii ziceau ca daca era de la turbina problema era constanta, nu cand incepe motorul sa se incalzeasca.
Am sunat la service, dar au spus sa le las masina o zi sa o testeze, timp de care nu dispun momentan.
A mai avut cineva vreo problema similara? Cum a rezolvat-o?

Post #395594 15th Aug 2020 7:28 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
alex_pescaru



Member Since: 12 Mar 2009
Location: RO
Posts: 4640

E filtrul. Am semnalat si atras atentia comunitatii de mult privitor la problema asta.
Filtrul, inauntru pe retur, are o supapa termica, care se deschide sub o anumita temperatura, pusa acolo ca sa recircule o parte din combustibilul de pe retur pentru a incalzi filtrul si motorina din el iarna.
Aceasta supapa, in special la filtrele proaste, functioneaza defectuos si ramane deschisa si combustibilul furnizat catre pompa de inalta incepe sa devina din ce in ce mai fierbinte, iar ECU-ul de motor incepe sa reduca puterea motorului pentru a preveni alte probleme.
Schimba filtrul cu unul Purflux FCS604. Nu echivalent, nu altul. Daca o duci la service, convinge-te ca asta pun.
Filtrul Purflux original are deasupra, in relief, marca si pe laterala, cu laser, cateva serii.

Post #395602 15th Aug 2020 8:59 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
catalin



Member Since: 10 Dec 2018
Location: Romania
Posts: 19

Romania 2007 Freelander 2 TD4 HSE Manual Sumatra Black

Am dat comanda de filtrul ala, luni a ajuns, l-am montat, Masina se comporta ca inainte.
Mersi mult de ajutor!

Post #396197 26th Aug 2020 8:58 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
alex_pescaru



Member Since: 12 Mar 2009
Location: RO
Posts: 4640

Ca inainte, adica pierde putere sau ca inainte cand nu pierdea putere?...

Post #396201 26th Aug 2020 9:33 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
catalin



Member Since: 10 Dec 2018
Location: Romania
Posts: 19

Romania 2007 Freelander 2 TD4 HSE Manual Sumatra Black

Ca inainte sa faca probleme, trage bine acum, filtrul ala care mi l-au ales aia de la service era problema. Aveam un UFI 24.156.00, n-am auzit vreodata de marca asta, dar avand in vedere ca are pretul aproape de Purflux ai crede ca nu e atat de prost. Sau poate am avut eu ghinionul sa dau peste unul nu atat de bine reusit.
Oricum ar fi, eu sunt fericit ca am scapat relativ ieftin.

Post #396211 27th Aug 2020 11:42 am
View user's profile Send private message View poster's gallery Post Reply
Post Reply  Back to top
Page 1 of 1
All times are GMT

Jump to  
Previous Topic | Next Topic >
Posting Rules
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Site Copyright © 2006-2024 Futuranet Ltd & Martin Lewis
Freel2.com RSS Feed - All Forums


Switch to Mobile site