Forum-Gallery-Shop-Sponsors

« Advertise on Freel2.com

Home > Romanian > Alarma
Post Reply  Down to end
Page 1 of 1
Print this entire topic · 
irinel_g



Member Since: 06 Nov 2010
Location: Craiova
Posts: 213

Romania 
Alarma

In ultima vreme alarma a inceput să urle singură am observat că în mers apare mesajul bonnet open. Probabil ca e de la senzorii de la capota. Banuiesc ca sunt cu inductie, cei care au o placuta alba pe o parte. Senzorii au fost demontati si cand am schimbat ventilatorul de la radiator. Ma gandesc ca i am pus intr o pozitie incorecta, si ma refer aici la orientarea placutei albe. Stie cineva care e pozitia lor corecta sau cum pot dezactivati?

Post #357818 29th Sep 2018 8:47 am
View user's profile Send private message View poster's gallery Send e-mail Reply with quote
alex_pescaru



Member Since: 12 Mar 2009
Location: RO
Posts: 4640

Senzorul - ca este unul singur, la incuietoarea de pe partea pasagerului - este un simplu switch, normal deschis.
Cand inchizi capota, se inchide circuitul. Deci punand firele care vin la el in scurt, va insemna o capota inchisa tot timpul.

A nu se confunda cu senzorii de impact frontal, care sunt doi, stanga-dreapta, cam tot prin zona incuietorilor, vizibili dinspre motor.

Post #357837 29th Sep 2018 3:54 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
irinel_g



Member Since: 06 Nov 2010
Location: Craiova
Posts: 213

Romania 

Multumesc. Eram sigur ca aia sun senzorii. Bine ca nu i am scurtcircuitat Crying or Very sad

Post #357851 29th Sep 2018 7:56 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Send e-mail Reply with quote
alex_pescaru



Member Since: 12 Mar 2009
Location: RO
Posts: 4640

Nu-ti fa griji, ca daca i-ai fi scurtcircuitat, ai fi avut aprins airbag light si mesaj in bord si ti-ai fi dat seama ca ai facut ceva gresit.

Post #357855 29th Sep 2018 9:20 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
Liviu-San



Member Since: 11 Mar 2018
Location: Bucharest
Posts: 10

Romania 2009 Freelander 2 TD4 S Auto Barolo Black

Si la mine suna alarma din senin,fara sa imi apara in bord vreun mesaj. De mai mult de jumatate de an, nu mai incui masina din cheie. O mai incui doar daca plec afara din oras,cu cheia din telecomanda. Nu stiu cum sa rezolv problema. Nu o mai incui,ca sa nu deranjez lumea din jur. Ma gandeam chiar sa anulez claxonul, ca oricum nu-l folosesc.

Post #374416 1st Jul 2019 7:14 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
alex_pescaru



Member Since: 12 Mar 2009
Location: RO
Posts: 4640

De obicei, senzorul de la capota e problema. Mai sus ai cum sa o rezolvi temporar.
Daca vrei o investigatie mai amanuntita si ca sa fii sigur, cu softul de la reprezentanta - sau unul echivalent - poti citi cauzele ultimelor 10 declansari ale alarmei.
Si atunci vei stii unde sa cauti...

Post #374421 1st Jul 2019 8:53 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
Liviu-San



Member Since: 11 Mar 2018
Location: Bucharest
Posts: 10

Romania 2009 Freelander 2 TD4 S Auto Barolo Black

Va salut!
Poți sa-mi pui o poza cu senzorul in cauza si unde este pozitionat mai exact?Multumesc!

Post #376201 4th Aug 2019 7:11 am
View user's profile Send private message View poster's gallery Post Reply
Post Reply  Back to top
Page 1 of 1
All times are GMT

Jump to  
Previous Topic | Next Topic >
Posting Rules
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Site Copyright © 2006-2024 Futuranet Ltd & Martin Lewis
Freel2.com RSS Feed - All Forums


Switch to Mobile site