Forum-Gallery-Shop-Sponsors

« Advertise on Freel2.com

Home > Romanian > Zgomot Rulare
Post Reply  Down to end
Page 1 of 1
Print this entire topic · 
Nelu_constanta



Member Since: 29 Jan 2015
Location: Constanta
Posts: 11

Romania 2010 Freelander 2 TD4 S Auto Rimini Red
Zgomot Rulare

Buna ziua sunt proaspatul detinator al unui freelander 2 si am sesizar ca la viteze de peste 90 km/k se aude un zgomot ca un fel de huruit ca si cel de cauciucuri prost tocite , in momentul in care misc de volan insesizabil acest zgomot creste sau scade in intensitate sau creste. Cauciucurile sunt pirelli si sunt verificate la vulcanizare deci elimin aceasta varianta am efectuat si geometria rotilor , ce imi recomandati ce ar mai trebui verificat exista vre-o problema comuna ceva ......

Post #250872 29th Jan 2015 6:42 am
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
Nelu_constanta



Member Since: 29 Jan 2015
Location: Constanta
Posts: 11

Romania 2010 Freelander 2 TD4 S Auto Rimini Red

Astazi am scos masina un pic pe autostrada si face acel zgomot numai intre 90-110 tind sa cred totusi ca zgomotul vine de la cauciucuri ....... Am mai sesizat ceva cand stau la semafor de exemplu sau cand tin mai mult timp piciorul pe frana pedala se inmoaie cu timpul si se duce pana la fund .......

Post #250883 29th Jan 2015 9:54 am
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
alex_pescaru



Member Since: 12 Mar 2009
Location: RO
Posts: 4640

Daca apare si dispare dupa o anumita viteza e zgomot de rulare.
Altfel, o componenta sensibila poate fi un rulment de la pinionul de atac al diferentialului.
Destule informatii aici pe forum, dar in sectiunea engleza.

Cu pedala nu prea e normal... O f. f. lenta lasare a pedalei e normala, dar nu in timpul unui stop (1-2 minute).
Eu, de exemplu, la alte masini am observat asta, dar la FL2 nu.

Post #250968 29th Jan 2015 8:50 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
Nelu_constanta



Member Since: 29 Jan 2015
Location: Constanta
Posts: 11

Romania 2010 Freelander 2 TD4 S Auto Rimini Red

Da deci pompa centrala de frana este distrusa , din cauza fostului proprietar care se pare ca a pus alt ceva in loc de lichid de frana si mi-sau umflat - deformat toare garniturile o-ring din pompa servofrana cine stie ce mai descopar pe traseu ma astept la garnituri etriere dar sper sa nu fi ajuns acolo ...... Intrebarea este de ce a completat si de ce a completata asa mult de a ajuns la pompa , cu ce lichid o fi completat de le-a facut in halul ala? erau duble ca si volum stateau fortat in pompa dar in nici un caz nu mai etansau pistonasele.....

Post #251090 30th Jan 2015 7:39 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
alex_pescaru



Member Since: 12 Mar 2009
Location: RO
Posts: 4640

Poate a mixat doua tipuri de lichide de frana incompatibile.
O fi pus din cel bazat pe silicon cand in sistem trebuie pus din cel bazat pe glicol.

Post #251108 30th Jan 2015 11:07 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
Nelu_constanta



Member Since: 29 Jan 2015
Location: Constanta
Posts: 11

Romania 2010 Freelander 2 TD4 S Auto Rimini Red

Verdict final , pompa centrala frana schimbata , zgomot rulare rulment fara dreapta si toate filtrele + ulei motor , acum masina se comporta exemplar sper sa nu mai existe si alte probleme.

Post #251551 3rd Feb 2015 10:28 am
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
alex_pescaru



Member Since: 12 Mar 2009
Location: RO
Posts: 4640

Rulmentul l-ai schimbat cu fuzeta cu tot sau l-ai depresat din fuzeta si l-ai schimbat doar pe el?
Unde ai mers in Constanta sa-ti faca reparatiile?
Ca-s curios cine se mai pricepe la Freelander pe aici...

Post #251655 3rd Feb 2015 8:03 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
Nelu_constanta



Member Since: 29 Jan 2015
Location: Constanta
Posts: 11

Romania 2010 Freelander 2 TD4 S Auto Rimini Red

Rulmentul schimbat cu tot cu buruc (fuzeta) a costat 500 + manopera si am fost la mecanici cu care cooperez de foarte mult timp si sunt multumit baieti au lucrat cu multi ani in urma la reprezenranta daewo sau cum dumnezeu de numea apoi kia , repar masini la ei de multi ani si mi-au reparat orice masina cu care m-am dus ...... nu prea tin masinile le tot schimb ......Din cate am vazut eu pare un pic cam imposibil de scos rulmenrul de acolo de pus inapoi s-ar putea pune foarte usor la o presa hidraulica dar de scos mai greu.

Post #251660 3rd Feb 2015 8:17 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
smp



Member Since: 21 Feb 2015
Location: Constanta
Posts: 1

Romania 

Salutare,

Sunt posesorul unui Freel2 '11 si am si eu o problema cu rulmentul dreapta fata. Problema este ca sunt in Polonia (aici lucrez) si ma inteleg destul de greu cu cei de la service. Rulmentul la LR aici costa cam 15 mil, iar aftermarket 5 mil.

In mod clar vreau sa optez pt unul aftermarket, doar ca cei de la service imi spun ca cel original are ceva cu o dimensiune de 14 (nu stiu exact la ce se refereau sau ce exact masura reprezenta asta si nu am reusit sa ne lamurim nici cu google translate), iar rulmentii aftermarket pe care i-au gasit ei erau cu o dimensiune de 12 si nu se potrivesc.
A ramas ca eu sa gasesc piesa potrivita, iar ei sa o monteze.

Cei care v-ati lovit de problema, imi puteti recomanda va rog un rulment aftermarket care sa se potriv la freel2?
Va multumesc!

Madalin

Post #270765 26th Jul 2015 3:57 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
ceferist



Member Since: 10 Mar 2014
Location: Bucharest
Posts: 9

Romania 2008 Freelander 2 TD4 S Manual Zermatt Silver

Salut. Incearca sa faci o cerere de oferta la autokarma.ro . In principiu nu cred ca ar fi o problema. Eu am luat piese de la ei si s-au potrivit de fiecare data. Ulterior ti-l trimite cineva. http://www.autokarma.ro/

Post #270829 27th Jul 2015 9:15 am
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
DareDevil



Member Since: 08 Dec 2013
Location: Bucharest
Posts: 25

Romania 2009 Freelander 2 TD4 SE Manual Santorini Black

V-ati lovit de asa ceva? Mi-a aparut exact dupa ce am luat masina din service (cand am plecat cu ea de acolo era OK)

[/url]https://www.youtube.com/watch?v=FLHdw136iII[/url] "Acela care ar respecta intocmai toate regulile de prudenta invatate, ar ramane in mod practic condamnat la inactivitate" Lionel Terray

Post #285758 31st Dec 2015 9:03 am
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
alex_pescaru



Member Since: 12 Mar 2009
Location: RO
Posts: 4640

Posibil sa fie de la cupla/rulmentul de la axul alternatorului.
E o coincidenta ca a aparut dupa ce ai luat masina de la service. Poate bateria s-a descarcat in perioada aia mai mult si a solicitat mai intens cupla/alternatorul.
Cisteste mai jos.
Vezi ca in primul link, primul post, e un fisier audio, unde zgomotul pare ca al tau, doar mai accentuat.
In al doilea link, cum se schimba cupla.
http://lr-club.com/index.php?showtopic=113230
https://www.drive2.ru/l/5318512/

Post #285789 31st Dec 2015 4:03 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
Drinovan Ovidiu



Member Since: 04 Mar 2016
Location: Timisoara
Posts: 150

Romania 2007 Freelander 2 TD4 S Manual Aintree Green

Ce am mai observat eu e ca daca pun roata de rezerva care e mai putin uzata fata de celelalte aproape de limita (in cazul meu pe partea stanga spate) se aude un zgomot de rulare(huruit) a transmisiei! Acesta e sesizabil la drum intins cam de pe la 60km/h in sus,iar la 80-90km/h se aude bine!

Post #295415 4th Apr 2016 1:08 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Post Reply
Post Reply  Back to top
Page 1 of 1
All times are GMT + 1 Hour

Jump to  
Previous Topic | Next Topic >
Posting Rules
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Site Copyright © 2006-2024 Futuranet Ltd & Martin Lewis
Freel2.com RSS Feed - All Forums


Switch to Mobile site