Forum-Gallery-Shop-Sponsors

« Advertise on Freel2.com

Home > Romanian > Modificari si imbunatatiri
Post Reply  Down to end
Page 9 of 13 <123 ... 8910 111213>
Print this entire topic · 
johnny_22_83



Member Since: 05 Dec 2010
Location: bucuresti
Posts: 182

Romania 2008 Freelander 2 TD4 SE Auto Sumatra Black

Pai am incercat sa respect pasii instalarii, astfel cum au fost descrisi de vanzator. Asta presupune sa accesez executabilele de pe toate cele 3 DVD-uri intr-o anumita ordine. Insa cand ajung la DVD-ul nr.3 intalnesc problema ciudata descrisa mai sus. Vad fisierul, dau dublu click pe el, insa nu se intampla nimic, desi aud cum DVD-ul e invartit in unitate. Am lasat si 30 de min sa faca asta si nimic. DVD-ul se invarte aiurea. Cred ca de obicei se mai intampla asta atunci cand ai un DVD zgariat. Insa asta nu pare sa fie. Dupa cum am spus, totul s-a intamplat intr-o masina virtuala.

Post #211132 15th Dec 2013 10:13 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
alex_pescaru



Member Since: 12 Mar 2009
Location: RO
Posts: 4640

Instructiuni pe PM...

Post #211137 15th Dec 2013 10:29 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
johnny_22_83



Member Since: 05 Dec 2010
Location: bucuresti
Posts: 182

Romania 2008 Freelander 2 TD4 SE Auto Sumatra Black

Multumesc mult pt sprijin.
O sa incerc maine.

Post #211139 15th Dec 2013 10:42 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
johnny_22_83



Member Since: 05 Dec 2010
Location: bucuresti
Posts: 182

Romania 2008 Freelander 2 TD4 SE Auto Sumatra Black

Sambata seara am trecut, in Otopeni, pe langa un Freelander argintiu de Bucuresti, model 2007-2009, care avea inlocuite farurile cu cele 2013, signature, si ledurile care lumineaza bordul (gen alb cu albastru sau o chestie de genul asta).
E careva dintre voi?

Post #213657 12th Jan 2014 10:41 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
daemonlr2



Member Since: 02 May 2013
Location: Bucharest
Posts: 46

Romania 

Busted.Eu eram Very Happy

Post #213661 13th Jan 2014 12:31 am
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
DareDevil



Member Since: 08 Dec 2013
Location: Bucharest
Posts: 25

Romania 2009 Freelander 2 TD4 SE Manual Santorini Black

Necesita ceva ajustari ale sistemului sau se pot monta ca atare in locul celor vechi? "Acela care ar respecta intocmai toate regulile de prudenta invatate, ar ramane in mod practic condamnat la inactivitate" Lionel Terray

Post #213665 13th Jan 2014 6:27 am
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
johnny_22_83



Member Since: 05 Dec 2010
Location: bucuresti
Posts: 182

Romania 2008 Freelander 2 TD4 SE Auto Sumatra Black

Farurile erau xenon? sau mi s-a parut mie? Cat au costat si de unde le-ai procurat? Una peste alta, mi se pare ca arata foarte bine. Felicitari pentru modificare!
Da-ne si noua mai multe info, poze, si despre schimbarea iluminarii bordului. Ai reusit sa faci conversia si pentru lumina unitatii audio, climatizarii?

Post #213668 13th Jan 2014 8:18 am
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
daemonlr2



Member Since: 02 May 2013
Location: Bucharest
Posts: 46

Romania 

DareDevil wrote:
Necesita ceva ajustari ale sistemului sau se pot monta ca atare in locul celor vechi?


Nu necesita nici o modificare.Butoanele de la usi au niste smduri de te doare mintea,la fel si bunoanele pt inchiderea centralizata avarii etc., la fel si la terrain response.Controlerul pentru faruri si luminozitate bord e crancen de desfacut, e imposibil sa nu rupi ceva la fel si butonul start stop.
La ceasuri mare grija cu limbile mai ales cele de la rezervor si temp apa.Se scot prin rotatie, la invarti pana se blocheaza motorasul si tot invarti usor si tragi in sus in acelasi timp.Cand se pun la loc se apasa foarte usor si te cine contra la motoras mai ales la temp apa si rezervor.de se apasa prea tare merg sacadat daca se apasa prea putin iese lumina pe langa ace.
La ecrane inca nu am umblat pentru ca pinii de pe placa sunt protejati de rasina.din cate am inteles exista o pasta speciala pentru rasina.
La fel grija si la butoanele de la usi sunt destul de sensibile plasticele in care intra clemele butoanelor deci grija si acolo Smile


O si buna,
Alex


Last edited by daemonlr2 on 14th Jan 2014 3:18 pm. Edited 1 time in total

Post #213776 14th Jan 2014 3:13 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
daemonlr2



Member Since: 02 May 2013
Location: Bucharest
Posts: 46

Romania 

johnny_22_83 wrote:
Farurile erau xenon? sau mi s-a parut mie? Cat au costat si de unde le-ai procurat? Una peste alta, mi se pare ca arata foarte bine. Felicitari pentru modificare!
Da-ne si noua mai multe info, poze, si despre schimbarea iluminarii bordului. Ai reusit sa faci conversia si pentru lumina unitatii audio, climatizarii?



Ma bucur ca ti a placut e prima "piesa" din proiectul My2013 facelift Smile .Da sunt xenon si modificarea la instalatie mi-a facut o un baiat din bucuresti.Singura problema e ca cele 2013 nu mai vireaza odata cu rotile.Doar reglaj automat sus jos.O sa iti apara eroare in bord de la motorasul stanga dreapta dar se rezolva cu un moongose.De luat le-am luat de pe ebay de la userul partslandrover.Majoritatea pieselor sunt date jos de pe masini noi.Si trimite cu ups sau tnt nu mai stiu exact.

Post #213777 14th Jan 2014 3:17 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
johnny_22_83



Member Since: 05 Dec 2010
Location: bucuresti
Posts: 182

Romania 2008 Freelander 2 TD4 SE Auto Sumatra Black

Quote:
e prima "piesa" din proiectul My2013 facelift

Si eu ma chinui de mult sa fac o astfel de modificare, insa, nu am reusit sa fiu suficient de determinat pana in prezent. Ma bucur sa vad ca tu ai avut mai mult succes.

Quote:
le-am luat de pe ebay de la userul partslandrover

Am vazut si eu piesele de la userul asta, insa, parca unele preturi sunt cam piperate.

Multumesc pentru toate informatiile pe care le-ai postat.

Post #213831 15th Jan 2014 12:33 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
johnny_22_83



Member Since: 05 Dec 2010
Location: bucuresti
Posts: 182

Romania 2008 Freelander 2 TD4 SE Auto Sumatra Black

Cum Mosul mi-a adus o noua jucarie de sarbatori, weekendul asta am procedat la instalarea ei
Jucaria arata cam asa

Click image to enlarge

Click image to enlarge

Iar dupa instalare...

Click image to enlarge

Destul de simplu de montat. Pana la urma, nu faci altceva decat sa tragi un fir pe langa marginea parbrizului, pana la caseta de sigurante de la picioarele pasagerului.
Aici, insa, am o mica dilema.
Singurele locuri libere le am la F12 si F16 (a fost si F5, dar pe ala l-am folosit pentru carputer).
Din cate am citit eu pe forum, F16 este "alive" intre punerea contactului si pana la o ora dupa luarea contactului.
Despre F12 inca nu stiu nimic
Momentan am pus camera pe F16 cu o siguranta de 10.
Mi-ar fi placut sa pun pe o siguranta care sa primeasca curent doar cat e contactul pus, cum e F5, insa habar n-am daca mai e vreuna nefolosita intre cele 24 in caseta aia.

Post #214312 20th Jan 2014 9:03 am
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
cata26bcn



Member Since: 02 Oct 2012
Location: constanta
Posts: 122

Romania 

Azi m-am apucat de montat oglinda interioara cu functia auto-dimming,asta dupa ce mi-am "facut mina" cu montarea oglinzii pe audi.si ca fapt divers,oglinda este tot de audi,montata in suport de rover,si acum,adica miine,a mai ramas sa fac legaturile aferente.mai revin cu poze dupa operatiune.

Post #215427 31st Jan 2014 8:11 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
daemonlr2



Member Since: 02 May 2013
Location: Bucharest
Posts: 46

Romania 

Foarte tare, spor la treaba.Si eu eram interesat de modificarea asta.Am oglinda auto dim la skoda octavia 2 si a fost de folos in multe situati.Am dat oglinda jos de la freel da nu am firele trase de fabrica Crying or Very sad .

Post #215446 31st Jan 2014 11:33 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
cata26bcn



Member Since: 02 Oct 2012
Location: constanta
Posts: 122

Romania 







nu iti trebuie firele trase din fabrica,sint foarte simple legaturile.iti trebuie un plus pe contact,apoi o masa,si apoi o "inginerie" cu un releu si doua diode sa ia semnalul de la luminile de marsarier si plafoniera,sa dea semnal la oglinda sa nu se "inchida" atunci cind dai cu spatele sau aprinzi plafoniera.
update:
montat si legat si firele,mai trebuie sa mai fac un fir cu o dioda sa leg plafoniera,deoarece plafoniera da semnal de masa,eu pregatisem pe plus.
datorita senzorilor de pe oglinda,ea singura trece in night-mode pe timp de noapte,iar pe zi oglinda este complet normala,ca sa zic asa.

Post #215450 1st Feb 2014 7:27 am
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
cata26bcn



Member Since: 02 Oct 2012
Location: constanta
Posts: 122

Romania 

si produsul final,100% functional Laughing


Post #215756 4th Feb 2014 11:35 am
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
Post Reply  Back to top
Page 9 of 13 <123 ... 8910 111213>
All times are GMT + 1 Hour

Jump to  
Previous Topic | Next Topic >
Posting Rules
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Site Copyright © 2006-2024 Futuranet Ltd & Martin Lewis
Freel2.com RSS Feed - All Forums


Switch to Mobile site