Forum-Gallery-Shop-Sponsors

« Advertise on Freel2.com

Home > Romanian > vibratii bizare
Post Reply  Down to end
Page 2 of 3 <123>
Print this entire topic · 
alex_pescaru



Member Since: 12 Mar 2009
Location: RO
Posts: 4640

Faptul ca se manifesta doar la o anumita viteza, denota ca e o problema la trenul de rulare.
Mai exact la componentele care se invart cu o turatie specifica, aceeasi de fiecare data, la acea viteza.
La masinile noi, dupa 2011, se pare ca au rezolvat aceasta problema care parea si mai evidenta la motorul cu +30CP si +20Nm la cuplu.
Pe cardanul care vine din cutia de transfer catre Haldex, la intrarea in Haldex, au introdus un "vibration damper/absorber" - amortizor de vibratii.
Se pare ca la o anumita turatie si la o anumita solicitare (in sarcina precum spui) apareau aceste vibratii in cardan.
Vezi in poza de mai jos:

Click image to enlarge

Post #153624 4th Sep 2012 8:35 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
johnny_22_83



Member Since: 05 Dec 2010
Location: bucuresti
Posts: 182

Romania 2008 Freelander 2 TD4 SE Auto Sumatra Black

Pai si daca e o problema "din fabrica" nu ar fi trebuit sa se simta vibratiile astea de la inceput. Ideea e ca atunci cand am cumparat masina nu existau astfel de vibratii. Desi nu pot afirma cu certitudine, traiesc cu impresia ca au aparut dupa ce am fost cu masina la reprezentanta si mi-au facut acel update la cutie (Q106 parca).
In cazul asta solutia ar fi sa schimb acea flansa indicata in poza ta? (vreo 250 lire)
Prin ce metoda as putea sa aflu cu certitudine daca piesa respectiva sta la originea vibratiilor sau e altceva?
Multumesc pentru sprijin

Post #153662 5th Sep 2012 6:32 am
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
alex_pescaru



Member Since: 12 Mar 2009
Location: RO
Posts: 4640

Si eu le am dar le ignor... Sau poate m-am obisnuit cu ele...
Si intr-adevar s-au simtit mai bine dupa Q106, dar erau si inainte.
Dar e normal deoarece Q106 a modificat modul in care functioneaza blocarea convertizorului de cuplu si modul cum si cat actioneaza cuplajul Haldex.
Acea flansa a devenit necesara la motorul de 190 cai deoarece cuplul pe care-l pune in powertrain este mai mare.
Nu cred ca e cazul sa schimbi flansa/amortizorul de vibratii, deoarece fiecare powertrain are propriile caracteristici.
Acum, nu stiu, s-ar putea sa-ti diminueze vibratiile, dar la fel de bine ar putea sa le amplifice, deoarece tu ai alt tip de motor/cuplu. Si e cam scump doar de dragul de a experimenta...

Post #153729 5th Sep 2012 3:11 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
johnny_22_83



Member Since: 05 Dec 2010
Location: bucuresti
Posts: 182

Romania 2008 Freelander 2 TD4 SE Auto Sumatra Black

Nu stiu ce sa zic, Alex.
Inclin sa cred ca vibratiile pe care le are masina ta sunt mai putin pronuntate, daca spui ca exista posibilitatea sa te fi obisnuit cu ele.
Cele pe care le acuz eu sunt prea pronuntate ca sa te poti obisnui cu ele. Prima data cand le-am simtit am crezut ca s-au desfacut din prezoanele unei roti din fata si aceasta oscileaza (am oprit masina si am verificat toate prezoanele cu cheia). Ba chiar vibratiile le-a simtit si o persoana care s-a urcat pentru prima data in masina (de pe scaunul din dreapta).
O sa incerc sa merg cu ea la un prieten mecanic sa-si arunce ochii pe sub ea. Am inteles ca uneori astfel de vibratii pot avea drept cauza nu stiu ce problema la planetara din dreapta (nu prea am inteles exact de ce doar la aia din dreapta, dar...)

Post #153737 5th Sep 2012 4:34 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
alex_pescaru



Member Since: 12 Mar 2009
Location: RO
Posts: 4640

Treaba cu planetara din dreapta nu se aplica in cazul FL2 .
Asta se intampla la masinile care au planetare de lungimi diferite, in marea majoritate a cazurilor, cea din dreapta fiind mai lunga.
La FL2, ambele planetare au aceeasi lungime. La iesirea din partea dreapta din diferentialul fata, exista o prelungire fixa (un ax), cu rulment de fixare la capat, in asa fel incat ambele planetare sa aiba aceeasi lungime.
Cei din Bucuresti s-au confruntat de multe ori cu masini cu astfel de vibratii... Din cate am inteles, chiar in colaborare cu oameni de la fabrica. Au facut ceva experimente. Nu cred sa se fii rezolvat intr-un fel vreo masina... Poate au incercat sa puna vreun damper la vreo masina, habar n-am...
Mergi si la ei pentru linistea ta...

Post #153757 5th Sep 2012 6:21 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
johnny_22_83



Member Since: 05 Dec 2010
Location: bucuresti
Posts: 182

Romania 2008 Freelander 2 TD4 SE Auto Sumatra Black

Am fost la service-ul din Ciolpani si am identificat sursa vibratiilor: o planetara si un cap de bara.
Capul de bara nu influenteaza cine stie ce, intrucat uzura lui e abia la inceput, insa planetara stanga fata.........
Au pus-o pe elevator si au lasat-o sa ruleze putin. Se vedeau cu ochiul liber oscilatiile planetarei. Problema planetarei este la capatul dinspre motor. Se pare ca acel colier care tine burduful nu a fost strans bine, iar planetara a pierdut vaselina si in timp s-a defectat.
Asta e, sunt bun de plata. Din fericire o planetara nu e chiar atat de scumpa precum un IRD (la care ma asteptam eu sa genereze problema - am inteles ca la modelul anterior se intampla asta).
Ma poate ajuta cineva cu codul piesei? Presupun ca nu se gaseste doar acel cap de planetara de vanzare, ci planetara cu totul.
Oricum, una peste alta, mi se pare tare ciudat pentru ca vibratiile se simteau doar intre 70km/h si 100km/h. Mai pronuntate cand urcam o panta. Mecanicii spuneau ca nu e neaparat ciudat deoarece jocul planetarei se formeaza uneori doar la un anumit nivel de rotatie. Aviz celor cu simptome similare.
A fost interesant si faptul ca dupa ce am plecat de la service, pret de vreo 50 km, nu s-au mai simtit vibratiile. Probabil in momentul in care mecanicii au tot tras de planetara au reusit sa o pozitioneze intr-un anumit fel incat sa intre mai greu in oscilatii.

Post #176469 21st Mar 2013 2:16 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
johnny_22_83



Member Since: 05 Dec 2010
Location: bucuresti
Posts: 182

Romania 2008 Freelander 2 TD4 SE Auto Sumatra Black

chiar nu ma poate ajuta nimeni cu un cod al planetarei? Bow down

Post #176703 22nd Mar 2013 1:56 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
alex_pescaru



Member Since: 12 Mar 2009
Location: RO
Posts: 4640

Sigur gasesti aici ( http://lrparts.ru/engl/ ) tot ce te intereseaza... Wink

Dai click pe Land Rover Microcat, selectezi masina din stanga si apoi cred ca e "self explanatory".
Masini, categorii, coduri conform VIN, etc, etc..

Post #176816 22nd Mar 2013 9:03 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
johnny_22_83



Member Since: 05 Dec 2010
Location: bucuresti
Posts: 182

Romania 2008 Freelander 2 TD4 SE Auto Sumatra Black

Multumesc mult, Alex!

Post #176831 22nd Mar 2013 10:30 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
johnny_22_83



Member Since: 05 Dec 2010
Location: bucuresti
Posts: 182

Romania 2008 Freelander 2 TD4 SE Auto Sumatra Black

maine urmeaza sa schimb planetara fata-stanga.
din cate imi dau eu seama (cu ale mele cunostinte penibile de mecanica), planetara intra in cutie (masina are cutie automata).
cand o sa o schimb o sa am probleme cu uleiul din cutie? o sa curga?
daca trebuie sa completez uleiul din cutie o sa trebuiasca sa schimb si alte componente (o-ring-uri sau altceva de gen)?
are cineva idee?
multumesc

Post #182359 1st May 2013 8:24 am
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
alex_pescaru



Member Since: 12 Mar 2009
Location: RO
Posts: 4640

Planetara intra in cutia de transfer, nu in cutia de viteze.
Daca ai cutie automata, o sa trebuiasca sa completezi uleiul la cutia de transfer.
Vezi si aici: http://www.freel2.com/forum/post100292.html#100292

Post #182370 1st May 2013 9:08 am
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
johnny_22_83



Member Since: 05 Dec 2010
Location: bucuresti
Posts: 182

Romania 2008 Freelander 2 TD4 SE Auto Sumatra Black

multumesc mult pentru info
de mare ajutor, ca intotdeauna

Post #182445 1st May 2013 9:47 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
alex_pescaru



Member Since: 12 Mar 2009
Location: RO
Posts: 4640

Mii de scuze pentru informatia de mai sus. Nu stiu de ce m-am gandit la planetara din dreapta. Probabil ca priveam in minte motorul din fata masinii si in partea stanga vezi planetara dreapta.

In cazul tau, intr-adevar, planetara stanga intra in diferentialul cutiei de viteze.
Cat despre pierdere de ulei, cartea spune ca se pierde doar in cazul transmisiei manuale.

Post #182458 1st May 2013 11:45 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
johnny_22_83



Member Since: 05 Dec 2010
Location: bucuresti
Posts: 182

Romania 2008 Freelander 2 TD4 SE Auto Sumatra Black

Am reusit sa schimb planetara.
Pot confirma faptul ca din cutie nu curge picatura de ulei atunci cand se demonteaza planetara. Inteleg ca in cutia de viteze (automata in cazul meu) este un fel de garnitura care impiedica scurgerea uleiului.
Partea cea mai buna, insa, este ca am scapat complet de vibratiile acelea enervante care imi mancau zilele. Thumbs Up
In ultima perioada incepuse sa se mareasca plaja in care apareau vibratiile (60-120 km/h).
Incepusem sa-mi fac tot felul de probleme citind pe forum despre vibratiile pe care le intampina alti utilizatori. Deja ma uitam sa vad cat costa o cutie de viteze.
Din fericire a fost suficient sa schimb o planetara pentru ca masina sa mearga bine din nou.

Post #182653 3rd May 2013 9:01 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
dorumarcatoru



Member Since: 25 Jan 2013
Location: Bucharest
Posts: 174

Romania 2008 Freelander 2 TD4 SE Auto Alaska White

Unde ai schimbat-o si cat a costat ?

Post #182672 4th May 2013 8:19 am
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
Post Reply  Back to top
Page 2 of 3 <123>
All times are GMT + 1 Hour

Jump to  
Previous Topic | Next Topic >
Posting Rules
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Site Copyright © 2006-2024 Futuranet Ltd & Martin Lewis
Freel2.com RSS Feed - All Forums


Switch to Mobile site