Forum-Gallery-Shop-Sponsors

« Advertise on Freel2.com

Home > Romanian > Probleme Freelander 2
Post Reply  Down to end
Page 1 of 1
Print this entire topic · 
catalin



Member Since: 10 Dec 2018
Location: Romania
Posts: 19

Romania 2007 Freelander 2 TD4 HSE Manual Sumatra Black
Probleme Freelander 2

Salut! Am si eu un Freelander 2 HSE din 2007 de curand. Am cateva probleme cu el si sper ca cineva ma poate lamuri si pe mine.

1. Nu merge 4x4.
Din cate stiu eu, in mod normal pe sosea masina ar trebui sa mearga 80% fata, 20% spatele, in functie de conditii dand putere mai multa rotilor din spate. Problema este ca la mine nici macar acei 20% nu sunt prezenti, rotile din spate nu se invart nici macar atunci cand cele din fata patineaza. M-am uitat pe sub masina si am observat ca totul e ok, cardanul se invarte pana la grupul din spate si de acolo... nimic. Masina nu scoate niciun fel de zgomot in timpul mersului. Cand am fost la service si mi-a bagat testerul nu mi-a dat nicio eroare referitoare la probleme cu tractiunea (nu am mai avut timp sa intreb si de asta, si asa au stat aia peste program).

2. Una din usile din spate nu se incuie automat.
Usa pur si simplu nu raspunde la inchiderea centralizata, se poate incuia doar individual din interior. Posibil sa fie acuatorul de vina?

3. Butonul cu telefonul din player nu merge.
In sensul ca nu merge deloc, nu deschide meniul "Phone", e ca si cum nu l-as apasa. Daca ar fi modulul Bluetooth problema, nu ar fi trebuit sa mi se deschide ceva si sa spuna ca nu gaseste dispozitive, sau ceva de genul? Masina nu are optiunea cu hands-free pe volan, dar totusi, nu cred ca producatorul ar pune butoane care sa nu faca absolut nimic.

4. Ieri am observat o crapatura de vreo 10 cm pe bord. Am vreo sansa sa o fac sa dispara (sau macar sa nu atraga atentia) fara sa fie nevoie de invelesc tot bordul cu ceva material?

Multumesc anticipat celor care pot si doresc sa ma ajute!

Post #361787 10th Dec 2018 4:41 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
alex_pescaru



Member Since: 12 Mar 2009
Location: RO
Posts: 4640

1.
Trebuie facute teste mai temeinice.
Raportul variaza de la 50/50 la plecarea de pe loc in linie dreapta, pana la 100/0 la mersul la viteze mari constante.
Daca ar fi o problema, sistemul ar detecta-o in 90% din cazuri si ar stoca o eroare. Erori care ar trebui citite cu un tester dedicat marcii, nu unul generic.

2.
Ca la orice marca, dupa 11 ani ar putea fi o problema cu actuatorul, mai exact cu motorasul intern. Poti gasi info pe forum, chiar si aici in sectiunea Romana, cum ajungi la motoras si cum il schimbi. La fel, o astfel de problema ar fi detectata de calculatorul central al masinii si ar stoca o eroare.

3.
Poti avea echiparea High-Line, dar sa nu ai modulul Bluetooth. Evident ca nu ar face fete diferite pentru echipari diferite si butonul ar putea fi acolo, chiar daca nu ai Bluetooth.
Ai putea sa-ti faci cont pe https://topix.landrover.jlrext.com si sa-ti vezi acolo echiparea de fabrica de la masina.

Post #361842 11th Dec 2018 5:30 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Post Reply
Post Reply  Back to top
Page 1 of 1
All times are GMT + 1 Hour

Jump to  
Previous Topic | Next Topic >
Posting Rules
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Site Copyright © 2006-2024 Futuranet Ltd & Martin Lewis
Freel2.com RSS Feed - All Forums


Switch to Mobile site