Forum-Gallery-Shop-Sponsors

« Advertise on Freel2.com

Home > Romanian > Reduced Engine Performance
Post Reply  Down to end
Page 1 of 1
Print this entire topic · 
ciprian.dragomir



Member Since: 24 Jul 2015
Location: Bucuresti
Posts: 1

Romania 2007 Freelander 2 TD4 SE Manual Tambora Flame
Reduced Engine Performance

Salutare,

Sunt posesorul unui freelander 2 diesel din 2007 cutie manuala si ma confrunt cu ceva probleme.
Prima care a aparut acum ceva timp este ca in mers "se inneaca/da suturi/da in bot" ca atunci cind i se taie alimentarea . Sa zicem ca la un drum de 200 km imi da de 2-3 ori sau deloc.Fac mentiunea ca s-au verificat injectoarele,pompa de inalta,curatat rezervor,filtre etc si tot imi face.
Cea de a doua problema este ca de o saptamina-doua , a inceput sa imi apara mesaj in bord reduced engine performance desi masina/motoru trage in continuare. Trag pe dreapta o opresc stau 5 min si plec la drum iar eroarea dispare. S-a intimplat sa imi mai dea acesta eroare in timpul aceluias drum dar s-a intimplat sa nu imi dea.

O a treia problema este cu AC care baga aburi mai ales cind temperatura exterioara este trecuta de 27 grade,merg ceva timp pe auto. Mai nasol este ca mi se uda/imbiba cu apa si covorasul de la sofer.

Va rog dati-mi un sfat,indrumati-ma catre cineva ajutati-ma cumva sa rezolv aceste probleme.

Post #270561 24th Jul 2015 11:03 am
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
alex_pescaru



Member Since: 12 Mar 2009
Location: RO
Posts: 4640

1.
Verifica si senzorul de pozitie arbore cotit. Este langa fulie, accesibil daca dai aparatoarea de plastic de la roata dreapta fata.

2.
O astfel de eroare in bord va determina si stocarea unei erori in calculatorul de motor. Trebuie sa citesti erorile din ECU si sa vezi ce se intampla.

3.
S-a dicutat ceva pe aici de asta. Cauta prin Search "ac water drain".

Post #270587 24th Jul 2015 3:05 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Post Reply
Post Reply  Back to top
Page 1 of 1
All times are GMT + 1 Hour

Jump to  
Previous Topic | Next Topic >
Posting Rules
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Site Copyright © 2006-2024 Futuranet Ltd & Martin Lewis
Freel2.com RSS Feed - All Forums


Switch to Mobile site