Forum-Gallery-Shop-Sponsors

« Advertise on Freel2.com

Home > Romanian > Turbo Rebuild.
Post Reply  Down to end
Page 1 of 1
Print this entire topic · 
sandelgrasu



Member Since: 21 Nov 2014
Location: Hatfield
Posts: 13

2007 LR2 TD4 HSE Auto Baltic Blue
Turbo Rebuild.

Buna sunt Alex am un Freelander 2 cu 180.000km la bord si am observat ca imi cam arunca ulei pe la turbo si ma gandeam la un rebuild de turbo .
Sunt curios daca vreun membru al acestui forum a facut asa ceva .Si daca da ce piese si ce model de turbo este .Multumesc

Post #242124 23rd Nov 2014 1:41 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
alex_pescaru



Member Since: 12 Mar 2009
Location: RO
Posts: 4640

Cum ti-ai dat seama ca este vorba de turbo?
Precum spuneam si altui pasionat de pe forum, colierele de strangere de la conexiuni sunt un pic cam firave la FL2.
Si eu am scurgeri la imbinari. Si eu am prelingeri de ulei pe tubulaturi, in special cea de conexiune cu clapeta de pe admisie. Recent vad si pe scut ceva unsuros, dar tot scurgeri de pe la imbinari...
Dar nu cred ca e o problema cu turbina. Uleiul apare pe la circuitul de recirculare al gazelor din carter. Acel furtun care apare din spatele motorului si se imbina cu admisia intre debitmetru si acele tuburi de pe admisie.
Ca sa stai linistit, poti sa verifici turbina, dar nu cred ca e de acolo...

Post #242137 23rd Nov 2014 3:48 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
sandelgrasu



Member Since: 21 Nov 2014
Location: Hatfield
Posts: 13

2007 LR2 TD4 HSE Auto Baltic Blue

Buna , simptome nu am , doar din cauza uleiului im fac probleme , dar am sa fac o verificare calumea , si daca e de la imbinari sa schimb colierele . Merci

Post #242172 23rd Nov 2014 11:20 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
ilea.victor



Member Since: 30 Nov 2014
Location: Tirgu Mures
Posts: 83

Romania 2011 Freelander 2 TD4 Dynamic Auto Rimini Red

Buna,acel "ulei"e de fapt mai mult din gazele de carter care sant recirculate. Singurul bai e ca e inestetic la inceput,nu stiu in timp daca necesita spale,curatare,a tubulaturi si intercoolerului.

Post #243319 2nd Dec 2014 6:31 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Send e-mail Reply with quote
fredastaire



Member Since: 03 Dec 2012
Location: Holbrook
Posts: 721

United Kingdom 2010 Freelander 2 TD4 GS Auto Santorini Black

Whilst I don't have the slightest idea what detail wording is all about as I cant translate; for anybody wanting a UK turbo rebuild may I recommend trying the company Midland Turbo in Nottingham who are major turbo rebuilders and I think are Garret registered. I have used them for a Vauxhall turbo rebuild, super quick service.
.
Kind regards from Fred
. 2010GS Auto ex Celeb, Santorini Black, 2011 facelift , spoiler, spats, mudflaps, LED footwell lamps, Witter detach,
Other cars:-
1958 & 1959 Austin J40 Pedal Cars under restoration (I make many J40 parts)
If you have an Austin J40 or Pathfinder Pedal Car looking for a new home pls PM me.
2009 Meriva

Post #243444 3rd Dec 2014 2:58 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
sandelgrasu



Member Since: 21 Nov 2014
Location: Hatfield
Posts: 13

2007 LR2 TD4 HSE Auto Baltic Blue

Asa este in legatura cu furtunele (tubulatura de la intercooler) am facut o verificare si sunt scurgerile de vapori de ulei , cred ca furtunele sunt cam invechite,uzate la fel si colierele ,au fost stranse decent si tot curge ulei asa ca cred ca o inlocuire ar fi solutia ,dar nu e nimic grav ,m am linistit ,uleiul in motor e la nivel .

Post #243911 7th Dec 2014 10:59 am
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
fredastaire



Member Since: 03 Dec 2012
Location: Holbrook
Posts: 721

United Kingdom 2010 Freelander 2 TD4 GS Auto Santorini Black

google translates to:-
quote
So is related hoses (the intercooler piping) I did a check and are leaking oil vapor hoses think are pretty outdated, worn as necklaces and were decent and close all oil flowing so I think a replacement would be the solution, but it's not serious, I am quiet engine oil level is.
end quote
ummmmmm...
.
Kind regards from Fred
. 2010GS Auto ex Celeb, Santorini Black, 2011 facelift , spoiler, spats, mudflaps, LED footwell lamps, Witter detach,
Other cars:-
1958 & 1959 Austin J40 Pedal Cars under restoration (I make many J40 parts)
If you have an Austin J40 or Pathfinder Pedal Car looking for a new home pls PM me.
2009 Meriva

Post #243961 7th Dec 2014 4:05 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
alex_pescaru



Member Since: 12 Mar 2009
Location: RO
Posts: 4640

Google is not always good at translations, especially when one uses the quirks of his/her native language.

sandelgrasu is trying to say that he realized the (leaked) oil is not from the turbo but from the PCV system. He's now more relaxed knowing the situation.

Post #243970 7th Dec 2014 4:32 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
sandelgrasu



Member Since: 21 Nov 2014
Location: Hatfield
Posts: 13

2007 LR2 TD4 HSE Auto Baltic Blue

Buna , un update la problema mea cu scurgerile de ulei de la turbo , am observat ca scurgerea provenea de la furtunele de la admisie , turbo , desi fusesera stanse colierele calumea dupa o saptamana le am gasit slabite din nou , asa ca trebuiesc schimabate furtunele si colierele parea mea .

Post #244481 10th Dec 2014 9:55 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
sandelgrasu



Member Since: 21 Nov 2014
Location: Hatfield
Posts: 13

2007 LR2 TD4 HSE Auto Baltic Blue

fredastaire wrote:
google translates to:-
quote
So is related hoses (the intercooler piping) I did a check and are leaking oil vapor hoses think are pretty outdated, worn as necklaces and were decent and close all oil flowing so I think a replacement would be the solution, but it's not serious, I am quiet engine oil level is.
end quote
ummmmmm...
.
Kind regards from Fred
.

Hi Fred , got the same problem as you seed , the hoses and the clips need replacing,even if tide them up after a week the got pretty loose, so for me no need to look further.

Post #244482 10th Dec 2014 9:58 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
alex_pescaru



Member Since: 12 Mar 2009
Location: RO
Posts: 4640

Sau poate gasesti alte tipuri de coliere care nu se slabesc in timp, cum ar fi cele de mai jos.


Click image to enlarge



Admin note: this post has had its images recovered from a money grabbing photo hosting site and reinstated Mr. Green

Post #244487 10th Dec 2014 10:17 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
sandelgrasu



Member Since: 21 Nov 2014
Location: Hatfield
Posts: 13

2007 LR2 TD4 HSE Auto Baltic Blue

Buna ideea ,eram in cautarea celor originale dar cred ca cele recomandate de tine sunt mai solide. Multumesc de sfat.Am sa inlocuiesc si furtunele ca cred ca sunt cam invechite , mai bine asa decat sa mi se crape cand mi e lumea mai draga.

Post #244488 10th Dec 2014 10:22 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
ilea.victor



Member Since: 30 Nov 2014
Location: Tirgu Mures
Posts: 83

Romania 2011 Freelander 2 TD4 Dynamic Auto Rimini Red

Bună.dupa achiziția mașini am făcut o mica revizie și am strāns acele coliere dar surpriza a fost mare cānd am schimbat uleiul din motor erau slăbite din nou,asta după trei săptămāni și nu prea mulți kilometri. Īn concluzie mai verific odată și voi schimba colierele. Dar am observat ca e destul de greu de schimbat filtrul de ulei,poate e nevoie de o scula mai speciala.

Post #246331 26th Dec 2014 7:01 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Send e-mail Reply with quote
alex_pescaru



Member Since: 12 Mar 2009
Location: RO
Posts: 4640

Apropo de filtrul de ulei, uita-te aici: http://www.freel2.com/forum/post92322.html#92322

Post #246334 26th Dec 2014 7:08 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
ilea.victor



Member Since: 30 Nov 2014
Location: Tirgu Mures
Posts: 83

Romania 2011 Freelander 2 TD4 Dynamic Auto Rimini Red

Mulțumesc,e de reținut. Eu nu eram īn atelierul meu (era ocupat)și am profitat de amabilitatea unui vecin deoarece a venit ploaia și nu am avut sculele mele. Dar am demontat tubulatura de aer și a mers mai bine (am desfăcut greu capacul filtrului,cred ca fost montat uscat), iar filtru l-am "amorsat " cu gura īn loc de pompa Rolling Eyes La următorul va fi mai ușor, sper.oricum Mulțumesc, util.

Post #246345 26th Dec 2014 8:08 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Send e-mail Post Reply
Post Reply  Back to top
Page 1 of 1
All times are GMT

Jump to  
Previous Topic | Next Topic >
Posting Rules
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Site Copyright © 2006-2024 Futuranet Ltd & Martin Lewis
Freel2.com RSS Feed - All Forums


Switch to Mobile site