Forum-Gallery-Shop-Sponsors

« Advertise on Freel2.com

Home > Romanian > Micro switch la portbagaj
Post Reply  Down to end
Page 1 of 2 12>
Print this entire topic · 
ejas



Member Since: 26 Apr 2013
Location: Bucharest
Posts: 31

2009 Freelander 2 TD4 S Auto Martinique Blue
Micro switch la portbagaj

Ca de obicei, un portbagaj se blocheaza si nu se mai poate deschide atunci cind ai mainile pline de bagaje si linga masina mai sunt vreo 3 genti, pentru o partida de pescuit ...

Asta a fost inceputul povestii. Am rabatat una din banchete si am introdus bagajele pe acolo.

Cind am avut timp am demontat plasticul de la hayon, am desfacut cupla de la dispozitivul de blocare, am alimentat respectivul motoras cu un 12 V de la un acumulator mic separat si .. asa mi-am vazut portbagajul deschis..

In final dupa citeva masuratori pe schema, am concluzionat:

- micro switch-ul de la butonul de deschidere portbagaj era in SCURT..

Incredibil, ma asteptam sa fie blocat de mecanismul lui de activare, o idiotenie complet nefiabila sau sa fie intrerupt. Citisem in multe postari ca multa lume a avut problema asta si l-a schimbat direct.

260 lei la Tiriac Auto si 160 la celelalte magazine ce vind piese de Land Rover. Am intrebat direct, e mai sigilat, mai inchis, mai ... Raspunsul a fost: e la fel cu varianta initiala..

DECI: NU MERITA... Apa poate intra la fel de bine prin buza cauciucului ce acopera micro switch-ul si cel mai grav

MICRO SWITCH-UL ESTE SUBDIMENSIONAT !!! daca al meu a ramas in scurt, asta inseamna ca pastilele lui s-au lipit, deci nu este proiectat sa faca un contact fiabil pe curentul ce il cere motorasul la deschiderea portbagajului...

In concluzie: am luat un switch de amperaj mai mare, peste 2 A, am scos idiotenia de placuta de contact a micro switch-ului original si astfel i-am facut loc switch-ului in compartimentul protejat de cauciuc. 2 gauri prin fostul micro switch mi-au asigurat legatura necesara la cupla de comanda. Am sigilat buza de cauciuc cu un mastic siliconat si asta a fost. Merge perfect, cost total 6 lei.

Alex, stiu ca tu ti-ai schimbat tot ansamblul. Cel cumparat de tine a fost mai sigilat, mai fiabil - alt micro switch?

Vezi vreun dezavantaj la opera... mea? Peace to you!

Post #237098 7th Oct 2014 3:10 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
cata26bcn



Member Since: 02 Oct 2012
Location: constanta
Posts: 122

Romania 

stai linistit,ceva de genu am facut si eu,dar la mine nu mai facea contact,am fost dezamagit cind am desfacut switch-ul vechi si am vazut ca in ciuda tuturor masurilor de etansare luate switch-ul era oxidat,asa ca am cumparat alt switch,eliminat cel vechi,facut loc pentru cel nou,si legat firele,rezultatul a fost un switch functional,si acum sa vedem pentru cit timp.eu am folosit o vaselina siliconica pentru a etansa garnitura si switch-ul la interior.

Post #237122 7th Oct 2014 5:08 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
alex_pescaru



Member Since: 12 Mar 2009
Location: RO
Posts: 4640

Nici un dezavantaj! E OK.

In cazul meu, nu a fost cumparat, a fost gasit printre componentele de la munca (deh, profilul de activitate...) si potrivit in locasul acela.

Switch-ul nu comanda direct motorasul. El doar stabileste un contact pentru CJB (Central Junction Box), iar apoi CJB comanda motorasul. Curentul prin switch nu e mai mare de 0.01 A.
Cu alte cuvinte, in cazul asta, dimensiunea nu conteaza. Laughing Calitatea, in schimb, da. Thumbs Up

Se pare ca toti suntem inventivi... Laughing

PS.
Catalin, cum e la munte? Aici in Cta cam ploua si e frig...
Se pare ca ai timp de stat pe forum la discutii cu noi... Sau e un motiv sa mai scapi de aia mici asa? Laughing

Post #237133 7th Oct 2014 6:08 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
ejas



Member Since: 26 Apr 2013
Location: Bucharest
Posts: 31

2009 Freelander 2 TD4 S Auto Martinique Blue

@ Alex
Da, asa este, firul K de pe micro switch se duce pe Tailgate Release de la CEM, deci probabil e un curent mic, de comanda.
Chiar mi a fost frica ca s a stricat ceva la CEM, pentru ca scurtul l a tinut in masa.
Eu am ales un micro switch mai mare de 2 A pentru ca cel original are cam 6/12 mm, iar la noi am vazut un micro switch de 2 A cam de aceleasi dimensiuni.

Initial pe ala vroiam sa l pun, dar dupa ce am vazut cum s au lipit contactele, am luat unul mai mare.

Domnilor va multumesc pentru comentarii si sa ne fie de bine! Peace to you!

Post #237138 7th Oct 2014 6:38 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
dorumarcatoru



Member Since: 25 Jan 2013
Location: Bucharest
Posts: 174

Romania 2008 Freelander 2 TD4 SE Auto Alaska White

Am schimbat si eu micro-switchul. Nu e chiar un quick-fix, avand in vedere ca m-am chinuit ceva sa-l scot pe cel vechi de acolo.

Post #240932 13th Nov 2014 5:44 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
Raoul2212



Member Since: 24 Jan 2015
Location: Timisoara
Posts: 19

Romania 2007 Freelander 2 TD4 SE Manual Tangiers Orange

Am si eu o problema de genul cu portbagajul care nu se deschide ,decat din cheie.
Masina ii proaspat achizitionata ,dar ,din cate am citi mai sus ,vad ca se oxideaza pentru ca intra apa nu?
Sper sa fie asa ,daca ati avut aceleasi simptome spuneti-mi de unde ati cumparat unul nou.

Post #250544 26th Jan 2015 6:36 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
dorumarcatoru



Member Since: 25 Jan 2013
Location: Bucharest
Posts: 174

Romania 2008 Freelander 2 TD4 SE Auto Alaska White

Cel mai simplu e sa il schimbi cu totul, cumparandu-l de la un magazin de piese sau

http://www.ebay.co.uk/itm/Genuine-Land-Rov...3f28723fbd

Cel mai ieftin e sa cumperi switchul de la un magazin de electronice ( 10-20 lei) si sa-l inlocuiesti, insa e destul de migalos si iti mananca ceva timp.

Post #250545 26th Jan 2015 6:47 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
Raoul2212



Member Since: 24 Jan 2015
Location: Timisoara
Posts: 19

Romania 2007 Freelander 2 TD4 SE Manual Tangiers Orange

Si pe comanda de ebay? Nu am mai facut ,in cat timp ajunge? Multumesc Very Happy

Post #250548 26th Jan 2015 6:53 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
dorumarcatoru



Member Since: 25 Jan 2013
Location: Bucharest
Posts: 174

Romania 2008 Freelander 2 TD4 SE Auto Alaska White

Cam 10 zile prin posta normala parca. Iti trebuie cont de paypal.

Post #250553 26th Jan 2015 7:25 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
Raoul2212



Member Since: 24 Jan 2015
Location: Timisoara
Posts: 19

Romania 2007 Freelander 2 TD4 SE Manual Tangiers Orange

Multumesc! dar inainte sa cumpar unul nou am sa il dau jos sa vad de unde este problema ,si ce se poate repara daca se poate repara,daca indepartez urmele de oxidare ,ar trebui sa mearga din nou.

Post #251116 30th Jan 2015 11:06 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
Raoul2212



Member Since: 24 Jan 2015
Location: Timisoara
Posts: 19

Romania 2007 Freelander 2 TD4 SE Manual Tangiers Orange

Am dat jos plasticul de la portbagaj astazi,si problema lui era...... Laughing ca nu era bagata mufa de la switch, norocul meu .
Dar cum ea nu iasa singura....am dat jos manerul exterior , am scos butonul ,m-am uitat la el daca are mizerie in el sau apa.Sters umpic, si cu silicon bizon ce se pune la baie,am izolat switchul sa nu mai intre apa.Maine am sa ii fac o garnitura pe interiorul manerului sa nu se vada si il etansez de portbagaj.


In pauza mintii... Laughing ma gandeam sa lipesc tot manerul de portbagaj dar nu.
Asta din cauza ca si in partea din stanga ,si mijloc erau rupte urechile de la suruburi,dar putin lipici.....putin mai mult,le-am peticit.

Post #251653 3rd Feb 2015 6:57 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
DareDevil



Member Since: 08 Dec 2013
Location: Bucharest
Posts: 25

Romania 2009 Freelander 2 TD4 SE Manual Santorini Black
Salut!

M-am trezit si eu cu problema asta tembela, respectiv portbagajul nu se poate deschide decat din cheie. Inchiderea centralizata nu are nici un efect. Se aude un click cand descui masina dar portbagajul ramane blocat. Daca folosesc butonasul dedicat de pe cheie se deschide fara probleme. O sa desfac si eu hayonul cand gasesc timp sa vad ce-i da cu rest pe acolo. Sper sa fie problema expusa mai sus de colegul Raoul. "Acela care ar respecta intocmai toate regulile de prudenta invatate, ar ramane in mod practic condamnat la inactivitate" Lionel Terray

Post #278585 16th Oct 2015 8:38 am
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
Drinovan Ovidiu



Member Since: 04 Mar 2016
Location: Timisoara
Posts: 150

Romania 2007 Freelander 2 TD4 S Manual Aintree Green

Inlocuit switch-ul de deschidere hayon!

http://imgur.com/a/LSbTL

Pini sunt auriti,ramane de vazut cat timp vor functiona Rolling Eyes Oricum am izolat cu chit pe langa marginea unde vine mansonul de cauciuc si am uns putin cu vaselina contactul si parghia de fier din interior!

Am mai adaugat 2 fire pentru a deschide hayonul cu un pushbutton din interior si montat o camera !

Post #301597 29th Jun 2016 6:35 am
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
irinel_g



Member Since: 06 Nov 2010
Location: Craiova
Posts: 213

Romania 

Am si eu problema cu haionul. La mine nu se deschide nici din cheie. Se aude un click dar nu vrea sa se deschida. Probabil e broasca dar intrebarea e cum deschid haionul sa ajung la incuietoare?

Post #406953 23rd Apr 2021 7:01 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Send e-mail Reply with quote
bebel7



Member Since: 17 Oct 2011
Location: Timisoara
Posts: 51

Romania 2008 Freelander 2 TD4 S Auto Sumatra Black

Salutare. Eu am inlocuit switchul cu unul recuperat de la un mouse. Identic ca marime.

Post #406959 24th Apr 2021 5:17 am
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
Post Reply  Back to top
Page 1 of 2 12>
All times are GMT

Jump to  
Previous Topic | Next Topic >
Posting Rules
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Site Copyright © 2006-2024 Futuranet Ltd & Martin Lewis
Freel2.com RSS Feed - All Forums


Switch to Mobile site