Forum-Gallery-Shop-Sponsors

« Advertise on Freel2.com

Home > Romanian > Furtun intercooler
Post Reply  Down to end
Page 3 of 3 <123
Print this entire topic · 
irinel_g



Member Since: 06 Nov 2010
Location: Craiova
Posts: 213

Romania 

Decāt multă lumină cred ca trebuie mai multa "pipaiala"....

Post #271131 30th Jul 2015 5:16 am
View user's profile Send private message View poster's gallery Send e-mail Reply with quote
ejas



Member Since: 26 Apr 2013
Location: Bucharest
Posts: 31

2009 Freelander 2 TD4 S Auto Martinique Blue

Daaaa... Si "pipaiala" conteaza fff mult...

Apropo, mi-aduc aminte ca dupa ce am scos colierele, am scos bucata respectiva de furtun, am masurat aceeasi lungime pe furtunul de la dezmembrari si, prima oara, l-am prins jos in tubul de plastic. L-am prins bine cu colierul...
Apoi, am tras in sus tot ansamblul, sa intre bine in gura de la clapeta.. Si apoi am strins colierul de sus..

Atit jos, cit si sus am pipait pe furtun ca, colierul sa stringa bine la circa 5 mm sub marginea furtunului, in asa fel incit sa nu alunece in functionare datorita vibratiilor si a eventualilor vapori de ulei rataciti prin zona..

Atentie si cind taiati din furtunul inlocuitor. Este bine sa gasiti o bucata care e cit mai apropiata ca forma de bucata originala, mai ales la capatul inspre clapeta, furtunul are o usoara curbura.. Gura de la clapeta de admisie are o buza peste care treceti furtunul, iar acesta trebuie lipit cit mai bine de baza clapetei, ca atunci cind stringeti colierul acesta sa fie strins sub buza la o usoara distanta fata de baza clapetei, pentru ca colierul sa stringa pe furtun, la citiva mm de marginea lui..

Atentie si la pozitionarea surubului de stringere de pe colier... Colierul are niste gherute si cind se stringe, surubul lui de stringere poate ajunge intr-o pozitie incomoda, fara ca voi sa mai puteti roti colierul pentru a avea acces la surub.. Faceti o poza la pozitia suruburilor / ansamblului inainte de a va apuca de lucru... Peace to you!

Post #271176 30th Jul 2015 1:12 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
alex_pescaru



Member Since: 12 Mar 2009
Location: RO
Posts: 4640

Am intrat si eu in randul celor cu furtun inlocuit... Laughing
Am luat de la dezmembrari un furtun care avea un cot la acelasi unghi, l-am taiat la dimensiuni si l-am pus.
Asta nou e mai gros un pic in "carne", la fel cu insertie, dar un pic mai flexibil.
Operatiunea mi-a luat cam 30 minute, fara sa dau jos nimic altceva decat furtunul cu pricina.
Si e important sa ai scule potrivite pentru desfacut acele coliere.
Eu am folosit o tubulara de 7 cu o articulatie si un prelungitor pentru a putea aduce si duce miscarea de rotatie intr-un loc de unde actionezi mai usor.

Post #274001 28th Aug 2015 3:29 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
ejas



Member Since: 26 Apr 2013
Location: Bucharest
Posts: 31

2009 Freelander 2 TD4 S Auto Martinique Blue

Salut Alex,

Bravo pentru viteza de lucru.. Deh.. experienta si sculele.. Pe la citi km l-ai inlocuit ?

Sunt curios cit o sa mai tina si cel de jos... Acum, eu la 130.000 km, sunt inca OK cu el.. Peace to you!

Post #274695 4th Sep 2015 2:40 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
alex_pescaru



Member Since: 12 Mar 2009
Location: RO
Posts: 4640

81000 km.
Cel de jos o sa tina. Este lung si dilatarea la presiune se repartizeaza pe o suprafata mult mai mare.
Una este se repartizezi 2.5 bari pe 200 cm^2 si alta e sa-i repartizezi pe 900 cm^2.
Asta era scurt si de aceea a crapat .

ejas wrote:
Deci, la revedere Premium Auto cu 1.000 lei, la revedere Land Rover Atelier cu 650 de lei si altii cu preturi similare..


Mai nou, uite cat cer cei de la land-atelier pentru ansamblu - 1039 RON.... A evoluat ceva pretul lor...
http://shop.landatelier.ro/furtun-intercoo...9-lr066429


 

Post #274807 5th Sep 2015 12:06 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
ejas



Member Since: 26 Apr 2013
Location: Bucharest
Posts: 31

2009 Freelander 2 TD4 S Auto Martinique Blue

LACOMIA ... Unul din cele 7 pacate... desi cred ca le au si pe restul...

Daca au vazut ca merge la Premium Auto, isi inchipuie ca merge si la ei...

Probabil ca daca dai un telefon pentru un pret promotional iti ofera un 15% discount... Probabil ca asa si vor sa se pozitioneze fata de Premium Auto, la piese, 15-20% discount...
La manopera au 100 lei/ora (fara TVA), iar Premium Auto 160 lei/ora (fara TVA)... Peace to you!

Post #275525 11th Sep 2015 5:42 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Post Reply
Post Reply  Back to top
Page 3 of 3 <123
All times are GMT

Jump to  
Previous Topic | Next Topic >
Posting Rules
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Site Copyright © 2006-2024 Futuranet Ltd & Martin Lewis
Freel2.com RSS Feed - All Forums


Switch to Mobile site