Forum-Gallery-Shop-Sponsors

« Advertise on Freel2.com

Home > Romanian > Test Freelander 2
Post Reply  Down to end
Page 1 of 1
Print this entire topic · 
andreiz



Member Since: 26 Mar 2014
Location: Bucuresti
Posts: 5

Romania 
Test Freelander 2

Salut!

Doresc sa achizitionez un Freelander 2 2007 http://www.autovit.ro/land-rover-freelander-C32252499.html si am o rugaminte. Nu stiu nimic despre aceasta masina, doar ce am vazut in poze si citit pe forum. Rog, un posesor amabil de freelander 2 (preferabil 2007) sau cat mai apropiat de modelul 2007, daca are timp, sa imi arate si mie masina. Stiu ca suna foarte ciudat, dar am gasit un FL2 la cluj care imi place f mult, dar nu m-as duce pana acolo fara sa stiu macar daca imi place sa stau in ea. Acum am un A4 si este total diferit. De inchiriat am gasit doar de la 80 E in sus si mi se pare prea mult, iar test drive pot face doar cu modelul 2013 care este mult diferit de ce ar urma sa cumpar. Am incercat sa caut sa inchiriez masina 1 ora, dar nu am gasit nicio firma care sa inchirieze pe ore. Inca o data precizez ca nu ma astept la un test drive in adevaratul sens al cuvantului, ci doar o prezentare mica a masinii si sa ma urc la volan. Cu ingaduinta soferului o tura in parcarea unui mall. Va multumesc.

Post #220549 26th Mar 2014 11:49 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
cata26bcn



Member Since: 02 Oct 2012
Location: constanta
Posts: 122

Romania 

anul 2007 si cutie automata,din cite imi aduc aminte au cam fost probleme la motoare,adica probleme de proiectare la axele cu came,vezi aici pe forum ca s-a discutat destul de mult pe tema respectiva.
sincer,eu as merge pe un an mai sus,daca nu ma insel 2009,vezi acolo cind s-au schimbat design-ul la axele cu came.
http://www.freel2.com/forum/topic14110.html

Post #220553 27th Mar 2014 3:39 am
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
andreiz



Member Since: 26 Mar 2014
Location: Bucuresti
Posts: 5

Romania 

Salut, multumesc de sfat. Am citit ceva, dar nu prea am inteles. Concluzia este ca daca iau masina, care din ce am vazut este dintre cele cu pb la ax, la 90 000 km sunt sanse mari sa trebuiasca schimbat? Ea are momentan 67 000. Propietarul spunea ca singura reparatie a fost o rechemare prin 2009 sa schimbe cutia automata, si ca in rest totul functioneaza bine. Dar inteleg ca urmeaza sa apara aceste probleme?

Post #220554 27th Mar 2014 7:03 am
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
cata26bcn



Member Since: 02 Oct 2012
Location: constanta
Posts: 122

Romania 

din cite poti vedea, sint destule masini cu astfel de probleme,la rusi au fost o gramada,nu cred ca LR schimba desing-ul daca nu considerau ca e o greseala de-a lor.din cite am citit si discutii,am inteles ca frecvente au fost cele cu cutie automata,eu am cutie manuala si pina acum nu am avut probleme de genu,colegu care a scris acolo pe acel topic a facut schimbul ca sa fie sigur,sa citesti pe aria in engleza ca acolo sint dicutiile serioase,aici doar ceva impresii referitoare la problema asta.
mai multe stie Alex,el e taticul,si el iti poate spune multe despre aceasta problema.

Post #220555 27th Mar 2014 7:48 am
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
andreiz



Member Since: 26 Mar 2014
Location: Bucuresti
Posts: 5

Romania 

Am inteles, odata schimbat axul mai sunt probleme? sau el trebuie schimbat periodic?

Post #220578 27th Mar 2014 10:25 am
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
alex_pescaru



Member Since: 12 Mar 2009
Location: RO
Posts: 4640

Nu, se pare ca ultima varianta de axa e cea castigatoare... Laughing
De fapt nu prea mai are ce sa se rupa la noua axa, deoarece, daca te uiti cu atentie la ea, pe o "teava" sunt presati lobii si elementele de conexiune.

Post #220580 27th Mar 2014 10:34 am
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
dorumarcatoru



Member Since: 25 Jan 2013
Location: Bucharest
Posts: 174

Romania 2008 Freelander 2 TD4 SE Auto Alaska White

Daca vrei sa-ti faci o idee despre masina, ma poti suna duminica, gasim noi un moment in care sa ne vedem. Eu stau in zona Nerva Traian.

0722.273.274
Doru

Post #220654 27th Mar 2014 10:25 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Post Reply
Post Reply  Back to top
Page 1 of 1
All times are GMT + 1 Hour

Jump to  
Previous Topic | Next Topic >
Posting Rules
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Site Copyright © 2006-2024 Futuranet Ltd & Martin Lewis
Freel2.com RSS Feed - All Forums


Switch to Mobile site