Forum-Gallery-Shop-Sponsors

« Advertise on Freel2.com

Home > Romanian > inchidere centralizata
Post Reply  Down to end
Page 1 of 4 1234>
Print this entire topic · 
johnny_22_83



Member Since: 05 Dec 2010
Location: bucuresti
Posts: 182

Romania 2008 Freelander 2 TD4 SE Auto Sumatra Black
inchidere centralizata

Acum cateva zile am sesizat ca usa dreapta spate nu s-a mai incuiat din telecomanda. Dupa o investigatie mai amanuntita, am observat ca usa nu se mai incuie nici dupa ce depasesc 10 km/h sau din butonul de pe consola. Este ca si cum nu ar mai fi conectata la inchiderea centralizata. Pe cale de consecinta, in momentul de fata, ca sa am toate usile incuiate trebuie sa apas maneta neagra de la usa respectiva, abia apoi sa incui masina din telecomanda.
Totul mi se trage, cred, de la un weekend la munte. Am avut doi pasageri in spate. Dupa cum stiti, usile din spate se descuie doar daca scoti cheia din contact sau daca apesi butonul de pe consola (mai exista si varianta in care pasagerul trage mai intai de maneta neagra si apoi actioneaza levierul usii respective, dar asta nu prea stiu multi sa o faca, cred). Ca marea majoritate a persoanelor care circula in spate, si acesti pasageri au incercat tot weekendul sa deschida usile inainte ca eu sa scot cheia din contact sau sa actionez butonul. Problema este ca la un moment dat imi aduc aminte ca unul a si reusit (nu am observat si cum). Cert e ca usa pe care pasagerul a reusit sa o deschida este fix cea care acum nu se mai incuie decat manual.
Aveti idee cum as putea sa rezolv aceasta "scapare" a inchiderii centralizate?

Post #114665 24th Sep 2011 9:43 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
alex_pescaru



Member Since: 12 Mar 2009
Location: RO
Posts: 4640

In primul rand verifica siguranta FA4 din blocul de sigurante de langa roata de rezerva din portbagaj.
Manual, pagina 210.

Post #114677 24th Sep 2011 10:47 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
johnny_22_83



Member Since: 05 Dec 2010
Location: bucuresti
Posts: 182

Romania 2008 Freelander 2 TD4 SE Auto Sumatra Black

am verificat, insa (din pacate) siguranta e ok
am incercat si sa reactivez deschiderea usilor in 2 trepte, insa nici asta nu a avut niciun efect.

Post #114710 25th Sep 2011 3:18 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
johnny_22_83



Member Since: 05 Dec 2010
Location: bucuresti
Posts: 182

Romania 2008 Freelander 2 TD4 SE Auto Sumatra Black

a mai intampinat cineva o astfel de problema?
presupun ca ma paste o demontare a panoului usii. Big Cry
aveti fotografii care m-ar putea ajuta sa fac asta fara sa rup nimic?

Post #114900 27th Sep 2011 8:01 am
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
alex_pescaru



Member Since: 12 Mar 2009
Location: RO
Posts: 4640

Sunt cateva discutii despre probleme cu incuietorile, dar nici una asa specifica.
Iata cateva link-uri:
http://www.freel2.com/forum/topic5915.html
http://www.freel2.com/forum/topic9540.html
In al doilea topic este si o arhiva in care sunt informatii despre cum se ajunge la incuietori.


Last edited by alex_pescaru on 28th Sep 2011 6:41 pm. Edited 1 time in total

Post #114953 27th Sep 2011 1:59 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
johnny_22_83



Member Since: 05 Dec 2010
Location: bucuresti
Posts: 182

Romania 2008 Freelander 2 TD4 SE Auto Sumatra Black

Multumesc mult Alex pentru ajutor
Am citit informatiile la care ai facut tu referire mai sus si mi-am dat seama ca treaba este mult peste capul meu.
Desi am vointa si-mi place sa "mesteresc", imi lipsesc abilitatile de mecanic si timpul liber, iar, din cate am citit eu, demontatul panoului usii nu e tocmai o treaba usoara.
Cred ca pana la urma o sa ajung pe la reprezentanta (din nou, mama lor de hoti)
Oricum, un lucru e cert, cu postul anterior ai reusit sa-mi scoti din cap ideile mele de "mare mester'. Laughing

Post #114985 27th Sep 2011 6:44 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
johnny_22_83



Member Since: 05 Dec 2010
Location: bucuresti
Posts: 182

Romania 2008 Freelander 2 TD4 SE Auto Sumatra Black

Desi nu am ajuns inca la reprezentanta sa vad care este problema inchiderii centralizate, m-am gandit sa va tin la curent cu "noutatile".
Daca la inceput aveam o problema cu usa dreapta spate, care nu se incuia decat "manual", acum o luat-o razna si usa dreapta fata. Desigur, cum masina e plina de personalitate si usile sunt la fel. Pe cale de consecinta, usa dreapta fata nu se comporta ca cea din spate. De incuiat nu e nicio problema, insa daca vrei sa deschizi usa nu o poti face din interior, ci trebuie sa cobori din masina si sa actionezi manerul exterior al portierei. Ce pot sa spun, distractie garantata (cel putin pentru sotia mea care ma asteapta in fiecare dimineata, cand o duc la serviciu, sa ma dau jos si sa-i deschid usa Big Cry ). Masina asta te transforma intr-un gentleman fie ca vrei fie ca nu Laughing

Post #116715 13th Oct 2011 6:47 am
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
alex_pescaru



Member Since: 12 Mar 2009
Location: RO
Posts: 4640

E ciudat cu usa din fata, deoarece totul e pur mecanic.
Odata deblocata din butonul negru de langa cel de deschidere (argintiu), ar trebui sa sa se deschida.
De fapt am impresia ca butonul negru de inchidere e deschis tot mecanic de cel argintiu. Cel putin la usa din fata....

Post #116748 13th Oct 2011 3:34 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
johnny_22_83



Member Since: 05 Dec 2010
Location: bucuresti
Posts: 182

Romania 2008 Freelander 2 TD4 SE Auto Sumatra Black

Cu usa din fata am rezolvat-o, partial
Am demontat panoul usii si am observat ca acel cablu care vine de la levierul usii era iesit din incuietoarea portierei
Dupa un chin de vreo ora (e spatiu super ingust), am reusit intr-un final, cu ajutorul unui mic patent
Acum usa se deschide atat din interior cat si din exterior, insa, dupa cum am spus, problema s-a rezolvat partial
Chiar daca se deschide, usa nu se mai incuie din telecomanda (la fel ca cea din spate)
Astfel, acum am doua usi la care trebuie sa actionez manual butonul negru ca sa pot incuia masina
Totusi, cred ca e un fel de "eroare" sau ceva a inchiderii, intrucat am observat ca usa din spate, cel putin, se incuie acum de la butonul din masina. Problema este ca se incuie doar pe interior, ca sa zic asa. Adica, desi de la levierul usi din interior nu mai poate fi deschisa, din exterior nu este nicio problema.
Nu mai inteleg nimic
Acum, putin pe langa subiect, daca tot am demontat panoul usii, am observat ca lumina din usa (puddle lamp) nu este conectata (exista bec, dar nu intra niciun fir in el). Din cate am observat eu, nu exista decat o singura mufa pe usa, libera, insa aceasta este in apropierea oglinzii (sunt doua mufe, iar intr-una este conectata un fir care vine din oglinda, cealalta fiind libera), insa tind sa cred ca aceasta este pentru lumina din oglinda (eu nu am oglinzi cu lumina).
Aveti idee unde se conecteaza lumina din usa si ce fir mi-ar trebui?

Post #119483 7th Nov 2011 10:47 am
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
alex_pescaru



Member Since: 12 Mar 2009
Location: RO
Posts: 4640

In topicul de aici: https://www.freel2.com/forum/topic2943.html ai schema electrica.
La pagina 61 din PDF, ai in partea de sus puddle lamps.
Vom vorbi mai jos de usa de la pasager. Cea de la sofer e identica.
Precum vezi, de la modulul din usa, prin conectorul C6PL01A (pinii 3 si 14) pleaca 2 fire la conectorul lampii C6LS01.
Iata mai jos interiorul usii, unde chiar se vede cablul care merge la lampa din partea de jos a usii.

Post #119492 7th Nov 2011 1:10 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
cata26bcn



Member Since: 02 Oct 2012
Location: constanta
Posts: 122

Romania 

Astazi am rezolvat si eu problema cu inchiderea de pe usa spate dreapta.Avea aceleasi simptome,adica de deschis se mai deschidea ea,dar de inchis nu,de miscat maneta se misca ea putin,de nu indeajuns sa inchida usa.Problema a fost motorasul care actioneaza acest sistem,in yala fiind 2 motorase,unul mai mare,cel in cauza,si inca unul mai mic,pentru sistemul de "death lock" cel care blocheaza yala si nu mai poate fi deschisa nici din miner.Problema a fost la motoras,carbunele adunat pe colector punind in scurt colectorul,deci curatat,si colectorul si partea de plastic unde vin lamelele cu carbunii,montat,si totul este acum perfect.Am scutit astfel cei 700ron pentru yala,pus manopera.pentru cei ce doresc,si au cunostinte in domeniu,pot sa ofer explicatii cum se ajunge la acel motoras.

Post #157258 12th Oct 2012 10:26 am
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
johnny_22_83



Member Since: 05 Dec 2010
Location: bucuresti
Posts: 182

Romania 2008 Freelander 2 TD4 SE Auto Sumatra Black

Te rog explica-mi si mie cum ai reusit.
Daca ai apucat sa faci si niste poze pe parcurs ar fi excelent daca le-ai posta.
Ai demontat geamul?
Simptomele de care vorbesti tu le am si eu la usa din fata. Acel levier negru se misca putin, dar nu face toata cursa astfel incat sa incuie usa.
Cat priveste usa din spate, acolo nu se misca deloc, motiv care ma determina sa cred ca e chiar incuietoarea de vina.

Post #157260 12th Oct 2012 10:32 am
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
cata26bcn



Member Since: 02 Oct 2012
Location: constanta
Posts: 122

Romania 

poze nu am,dar pot explica,dar sa stii ca iti trebuie mina de mester,nu atit legat de yala,cit legat de demontat geamul,macaraua,plus uala de pe usa.yala se da jos impreuna cu tija care se duce la fata de usa,si impreuna cu suportul pentru yala de pe exterior.
Voi incerca sa explic in mare cum se procedeaza,dar fara poze vei avea nevoie de pdf-urile de pe sait unde explica cum se da geamul jos si macaraua,plus yala de pe fata de usa.Dupa ce ai data fata interioara,dai jos difuzorul si acel calculator de pe macara,pui butonul de geamuri si lasi geamul in jos atit cit iti permite ca sa bagi mina pe la locasul de la difuzor si sa scoti geamul de pe macara.Vezi ca are un fel de pinten de plastic,cu orientarea spre exterior,dupa ce ai eliberat geamul il blochezi sus de tot folosint banda adeziva de vopsitorie.apoi desfaci cele 4 suruburi si piulite ca sa eliberezi macaraua,nu e nevoie sa o scoti afara,doar o lasi jos in fata de usa,apoi eliberezi broasca din cele 3 suruburi care o tin pe fata de usa si ai sa vezi yala de pe fata de usa exterioara.acolo e mai complicat ca trebuie sa scoti mai intii acel capacel din spate,apoi tragi de miner spre inapoi si apoi il dai afara,apoi ai un surub pe exterior si unul pe interior,se elbereaza broasca cu tot cu yala si se scoate afara.dupa aceea se poate scoate tija care vine de la minerul de interior,de tija de la yala exterioara nu ne atingem ca nu e nevoie.
Broasca are 2 suruburi,se desfac acelea,si inca o acopertoare,si astfel se desparte partea mecanica de cea "electrica".aici o sa dau o poza de pe net si o sa fac semne unde sint suruburile.Dupa aceea se desface capacul de pe partea electrica,se scoate motorasul,si se repara.
Punerea la loc se face in ordinea inversa,CU MAREA ATENTIE LA IMPREUNAREA CELOR 2 PARTI ALE BROASTEI.
Imi pare rau ca nu stiu cum se pun pozele,daca am o adresa de mail ceva,le trimit si le pune altcineva

Post #157314 12th Oct 2012 2:27 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
johnny_22_83



Member Since: 05 Dec 2010
Location: bucuresti
Posts: 182

Romania 2008 Freelander 2 TD4 SE Auto Sumatra Black

multumesc mult pentru sprijin
cand o sa gasesc putin timp liber in weekend o sa ma pun pe demontat.
poza de care vorbesti mi-o poti trimite pe mail (johnny_22_83@yahoo.com) si o sa o postez eu. Insa, pentru a afla cum se pun pozele, cred ca link-ul urmator e de folos:

http://www.freel2.com/forum/topic4.html

Post #157549 15th Oct 2012 7:40 am
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
johnny_22_83



Member Since: 05 Dec 2010
Location: bucuresti
Posts: 182

Romania 2008 Freelander 2 TD4 SE Auto Sumatra Black

Acestea sunt pozele furnizate de cata26bcn:

Click image to enlarge


Click image to enlarge


multumim pentru ele

Post #157569 15th Oct 2012 11:15 am
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
Post Reply  Back to top
Page 1 of 4 1234>
All times are GMT + 1 Hour

Jump to  
Previous Topic | Next Topic >
Posting Rules
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Site Copyright © 2006-2024 Futuranet Ltd & Martin Lewis
Freel2.com RSS Feed - All Forums


Switch to Mobile site