Forum-Gallery-Shop-Sponsors

« Advertise on Freel2.com

Home > Romanian > vibratii bizare
Post Reply  Down to end
Page 3 of 3 <123
Print this entire topic · 
johnny_22_83



Member Since: 04 Dec 2010
Location: bucuresti
Posts: 182

Romania 2008 Freelander 2 TD4 SE Auto Sumatra Black

Din fericire pentru mine, mi-a schimbat-o un prieten mecanic in provincie si m-a costat doar vinul pe care l-am baut impreuna seara. Smile
Doar ca sa-ti faci o idee, "Marcel" (un mecanic din Bucuresti care mi-a fost recomandat - inteleg ca se ocupa de masini Land Rover) mi-a cerut 200-250 lei pentru schimbarea planetarei.
Acum eu nu sunt mecanic, insa, dupa ce am asistat la operatiune, sunt convins ca as putea sa o fac si eu, daca as avea sculele necesare. Este o treaba de 30-45 min.

Post #182681 4th May 2013 8:12 am
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
irinel_g



Member Since: 06 Nov 2010
Location: Craiova
Posts: 213

Romania 

nu reusesc sa inteleg faptul ca cei de de la reprezentanta "dupa 20 ani" nu si-au dat seama de asta, cu tota experienta si tehnica lor. De ce sa mai mergem la reprezentanta?,

Post #184288 16th May 2013 7:48 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Send e-mail Reply with quote
dorumarcatoru



Member Since: 25 Jan 2013
Location: Bucharest
Posts: 174

Romania 2008 Freelander 2 TD4 SE Auto Alaska White

Quote:
Si eu le am dar le ignor... Sau poate m-am obisnuit cu ele...
Si intr-adevar s-au simtit mai bine dupa Q106, dar erau si inainte.
Dar e normal deoarece Q106 a modificat modul in care functioneaza blocarea convertizorului de cuplu si modul cum si cat actioneaza cuplajul Haldex.


Acum cateva zile mi s-a instalat ultima varianta de soft la cutie; nu stiu daca e q106 sau alta, deoarece masina mea nu avea deschisa nici o actiune de service. Cert e ca niste vibratii care treceau aproape neobservate, acum sunt mai evidente si apar la schimbarea treptelor de viteza, atunci cand conduci mai "lin" , nu la accelerare in forta, la trepte superioare ( 4-5-6).

Post #195980 21st Aug 2013 8:48 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
alex_pescaru



Member Since: 12 Mar 2009
Location: RO
Posts: 4640

Da, asa este, si apar pe la aprox. 1800-1900 RPM.
E o coincidenta ca apar la schimbarea treptelor, deoarece la mersul lin, pe acolo pe la 1800-1900 se schimba vitezele. Cu timpul o sa le simti si in alte momente. Dar e OK, discurile de la blocajul convertizorului tau de cuplu o sa-ti multumeasca. E un mic pret de platit aceste mici vibratii in comparatie cu castigul de fiabilitate.

Post #195986 21st Aug 2013 9:22 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
mihai2811



Member Since: 16 May 2012
Location: Bucharest
Posts: 15

Romania 

Salut tuturor !
De vreo 2 luni am sesizat vibratii destul de puternice si la masina mea (FL2 diesel, 160 hp, 2009, cutie manuala, 155.000 km). Am sesizat ca apar in general intre 60-100 km/h, nu dispar indiferent ce ii fac (schimbare treapta de viteza, decelerare pana la 30-40 km/h sau accelerare pana la 120-140 km/h, scoatere din viteza, etc). Nu am sesizat vreo diferenta in functie de faptul ca masina se afla pe plan inclinat, urcare sau coborare, sau pe drum drept, etc. Anvelopele sunt noi, rotile echilibrate, presiunea facuta corect, prezoanele bine stranse. Nu apar in fiecare zi, ci doar ocazional (deocamdata) si dispar de la sine dupa 2-4 minute de rulare. Ce ar trebui sa verific mai intai la masina, de unde s-o apuc?

Post #227955 26th Jun 2014 9:58 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
alex_pescaru



Member Since: 12 Mar 2009
Location: RO
Posts: 4640

Daca e independent de turatie, sarcina, etc, ai putea sa te uiti la planetare si jocurile lor.
Si apoi, daca totul e in regula, la arborele cardanic care transmite rotatia spre spate.

Post #227959 27th Jun 2014 7:14 am
View user's profile Send private message View poster's gallery Post Reply
Post Reply  Back to top
Page 3 of 3 <123
All times are GMT

Jump to  
Previous Topic | Next Topic >
Posting Rules
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Site Copyright © 2006-2024 Futuranet Ltd & Martin Lewis
Freel2.com RSS Feed - All Forums


Switch to Mobile site