Forum-Gallery-Shop-Sponsors

« Advertise on Freel2.com

Home > Romanian > Vine iarna, avem nevoie de anvelope potrivite !
Post Reply  Down to end
Page 1 of 2 12>
Print this entire topic · 
oneamircea



Member Since: 14 Mar 2007
Location: nadlac , arad
Posts: 30

Romania 2007 Freelander 2 TD4 SE Manual Stornoway Grey
Vine iarna, avem nevoie de anvelope potrivite !

In fiecare an obisnuiesc sa merg la schi in Austria. Merg acolo pentru ca este mai aproape de localitatea mea si nu pentru ca nu iubesc Romania. Din pacate nici calitatea partiilor si a serviciilor nu pot fi comparate. In fine, nu despre asta e vorba aici. Fl2 a fost echipat din fabricatie cu anvelope Good Year Wrangler(all season). Am fost linistit primii 2 ani, am zis ca am cauciucuri potrivite pentru zapada. In iarna lui 2009 am prins un viscol grozav pe autostrada Viena-Graz si am avut probleme serioase cu aceste anvelope chiar daca amprenta lor era OK. Anul acesta mi-am "pus" Michelin LATITUDE. 3500 ron cu montaj si echilibrare. Multi bani dar face !!! Am mers pe polei, pe lapovita sau zapada batatorita si nu am avut nici o problema. Masina parca era lipita de drum. Deci, pentru cei care nu sunt hotarati inca, sfatul meu este sa nu se bazeze pe cauciucurile all season. Nu sunt nici de iarna, nici de vara. Eventual primavara-toamna Laughing Laughing

Post #77449 2nd Oct 2010 5:27 am
View user's profile Send private message View poster's gallery Send e-mail Reply with quote
alex_pescaru



Member Since: 12 Mar 2009
Location: RO
Posts: 4640

Total de acord cu tine cu cauciucurile, all season, cu care a venit masina.
Eu am Pirelli Scorpion Zero. Cu toate ca denumirea te trimite cu gandul la ceva care merge si iarna, pe zapada sunt dezastru. Masina pleaca fara probleme cu ele, probabil si sistemul de tractiune te ajuta, dar apoi cand e vorba sa o opresti... Am trecut prin cateva spaime si nu mai vreau...
Ma gandeam sa iau Vredestein Wintrac 4 Extreme, dar acum ca ai spus de Michelin ca sunt bune, ma voi uita si la ei in curte.
Presupun ca e vorba de XIce sau Alpin, deoarece sub denumirea de Latitude sunt mai multe modele.

Post #77902 7th Oct 2010 7:26 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
Mat



Member Since: 17 Jul 2007
Location: Bucharest
Posts: 11

Romania 2007 Freelander 2 TD4 S Manual Tambora Flame

Cauciucurile all-season sunt cea mai proasta inventie de marketing. Functioneaza cat de cat primele mii de km, pana se uzeaza primul strat de cauciuc mai moale. Plecatul nu este o problema, gratie tractiunii performante, dar oprirea a 2 tone de fier pe sosea alunecoasa da nastere unor emotii cel putin interesante. Iarna trecuta, cu Wrangler HP All Season (aveau cca. 25.000 km), m-am oprit in mijlocul intersectiei, desi intentia era sa ma opresc civilizat la semafor.
Am montat Bridgestone Blizzak si practic nu am mai simtit ABS-ul iarna. Dezavantajul lor este ca nu au rim protection, deci trebuie putina atentie la borduri. Oricum, la o masina atat de grea, iarna sunt indispensabile niscaiva cauciucuri aderente.

Post #78011 9th Oct 2010 10:30 am
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
irinel_g



Member Since: 06 Nov 2010
Location: Craiova
Posts: 213

Romania 

Inteleg ca toata lumea recomanda cauciucuri de iarna. Masina fiind ca noua, are 10 000km ce ziceti as putea trece iarna asta cu ele?

Post #79995 6th Nov 2010 6:37 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Send e-mail Reply with quote
alex_pescaru



Member Since: 12 Mar 2009
Location: RO
Posts: 4640

Poti sa o treci, dar cu mare grija si cu viteza mica, deoarece masina este cam grea si odata pusa in miscare, e cam greu sa o opresti, pe zapada si/sau pe gheata, fara niste anvelope corespunzatoare.
Diferenta de comportament este majora intre niste anvelope de iarna si cele all season. Ca sa nu mai spun de diferenta intre cele de iarna si cele de vara...
Gandeste-te ca contactul masinii cu solul este prin anvelope. Si ele trebuie sa fie adaptate situatiei.
Iar legile fizicii sunt aceleasi, pentru toate masinile, indiferent de vechime. Thumbs Up
Cu atat mai mult ca e noua... Very Happy

Post #80006 6th Nov 2010 10:51 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
oneamircea



Member Since: 14 Mar 2007
Location: nadlac , arad
Posts: 30

Romania 2007 Freelander 2 TD4 SE Manual Stornoway Grey

irinel_g wrote:
Inteleg ca toata lumea recomanda cauciucuri de iarna. Masina fiind ca noua, are 10 000km ce ziceti as putea trece iarna asta cu ele?

Depinde si de tipul de anvelope cu care este "incaltata" masina acum. Cum spunea cineva mai sus, cand sunt noi, te descurci cu anvelopele all-season, dar nu pot fi comparate cu cele speciale pt iarna, mai ales cu cele produse de firme serioase.

Post #80074 8th Nov 2010 10:50 am
View user's profile Send private message View poster's gallery Send e-mail Reply with quote
irinel_g



Member Since: 06 Nov 2010
Location: Craiova
Posts: 213

Romania 

Tocmai mi-au sosit urmatoarele cauciucuri Bridgestone - 235/70R17 R DM-V1 XL anvelopa de iarnă -. Acum imi pun urmatoarea intrebare dupa ce am observat ca sun mult mai inalte decat cele originale. Ce credeti, as putea avea probleme datorita faptului ca sunt pe 70 in loc de 65? Mi-e greu sa le montez acum, asteppt iarna, dar ma amcina gandul....

Post #114990 27th Sep 2011 8:02 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Send e-mail Reply with quote
alex_pescaru



Member Since: 12 Mar 2009
Location: RO
Posts: 4640

Stai linistit, in afara de o usoara eroare la distanta/consum/viteza, nu cred sa ai probleme.
Atata vreme cat le schimbi pe toate si nu le combini intre ele, cele 65 cu cele 70.
Nici sa frece pe undeva, la rotile din fata, cand iei curbe, nu cred... E prea mica diferenta, doar 1 cm mai mult raza.

Post #115065 28th Sep 2011 6:48 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
razvan_con



Member Since: 26 Sep 2011
Location: Brasov
Posts: 5

Romania 2011 Freelander 2 TD4 S Manual Stornoway Grey

O gramada de cauciucuri pe piata , dar cand e vorba sa-mi iau si eu vreo 4 , ia-le de unde nu-s !
Ce ziceti de dimensiunile astea ? 215/75R16 . Provoc un adevarat soc printre vanzatorii de anvelope care se lauda ca au echipat destule freelanderuri si nu exista sa nu-mi gaseasca si mie ``leac `` si totusi ... Mi se propun c-uri , sau cu alte dimensuini , etc . Oricum , dati-mi un sfat , cum ar fi sa-mi iau cauciucuri de duba , asta fiind cam singura mea sansa ...(fl2 td4 e stornaway grey )

Post #115895 6th Oct 2011 1:14 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
alex_pescaru



Member Since: 12 Mar 2009
Location: RO
Posts: 4640

Te invidiez daca ai jante pe 16"...
O multime de anvelope, mai ales pentru off-road. Pe 17" sau 18", mai nimic...
Ia "C"-uri, nu-i bai. Presupun ca nu vei circula cu ele cu mai mult de 150 km/h.
Ca sa fii sigur, vorbeste si cu asiguratorul, ca sa vezi daca are vreo obiectie apropo de categorie si dimensiuni.
De exemplu, daca nu au nimic de spus, ia din astea: http://www.discounttiredirect.com/direct/t...ruck%2FSUV
Sunt si de iarna si foarte bune in light off-road.

Post #115900 6th Oct 2011 2:08 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
razvan_con



Member Since: 26 Sep 2011
Location: Brasov
Posts: 5

Romania 2011 Freelander 2 TD4 S Manual Stornoway Grey

Mersi mult , am vorbit cu baietii si nu au dimensiunile pe care mi le doresc eu (adica cele din talon ) . Deci nu-mi ramane decat sa-mi iau anvelope de duba ...Mai caut , nu ma las eu asa cu una cu doua . Revin cu rugamintea de a-mi da un sfat pentru cauciucuri de iarna de urmatoarele dimensiuni: 215/75R16 . Multumesc anticipat !

Post #116395 10th Oct 2011 5:35 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
alex_pescaru



Member Since: 12 Mar 2009
Location: RO
Posts: 4640

Toyo Observe Open Country G-02 Plus

sau alte cateva aici:

http://www.performancealloys.com/tyre-sear...ype=WINTER

sau aici:

http://www.oponeo.co.uk/tyres/winter-tyres-215-75-r16/

Eu am fost (si sunt) foarte multumit de anvelopele Nankang. Sunt taiwaneze.

Post #116409 10th Oct 2011 6:43 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
MihaiB



Member Since: 30 Jun 2011
Location: Bucuresti
Posts: 137

Romania 2011 Freelander 2 SD4 HSE Auto Zermatt Silver

215/75/R16 nu sunt cam inguste? Din ceea ce stiu eu, la toate LR2 sunt pe 235, indiferent de janta.

Post #116410 10th Oct 2011 6:57 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
alex_pescaru



Member Since: 12 Mar 2009
Location: RO
Posts: 4640

Aceea e dimensiunea pentru jantele de 16"...
Scrie si pe stalpul de la sofer, in zona incuietorii, si in manual la pagina 202.
Nu se vede, de la distanta, ca sunt cu 2 cm mai inguste.

Post #116420 10th Oct 2011 7:40 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
MihaiB



Member Since: 30 Jun 2011
Location: Bucuresti
Posts: 137

Romania 2011 Freelander 2 SD4 HSE Auto Zermatt Silver

Da, banuiesc ca depinde de la o echipare la alta. La mine (SD4, HSE) nu apar decat 17, 18 si 19 - toate de 235.

LE: am verificat acum in manual si asa e, la dimensiunea de 16 sunt de 215. Scuze Smile

Post #116462 11th Oct 2011 10:08 am
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
Post Reply  Back to top
Page 1 of 2 12>
All times are GMT + 1 Hour

Jump to  
Previous Topic | Next Topic >
Posting Rules
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Site Copyright © 2006-2024 Futuranet Ltd & Martin Lewis
Freel2.com RSS Feed - All Forums


Switch to Mobile site