Forum-Gallery-Shop-Sponsors

« Advertise on Freel2.com

Home > Romanian > Recomandare bec xenon
Post Reply  Down to end
Page 1 of 1
Print this entire topic · 
catalin



Member Since: 10 Dec 2018
Location: Romania
Posts: 19

Romania 2007 Freelander 2 TD4 HSE Manual Sumatra Black
Recomandare bec xenon

Salut! Trebuie sa-mi schimb xenoanele si sunt nedumerit in legatura cu ce ar trebui sa cumpar. Bugetul e in jur de 500 de lei pentru ambele, +/-. Durata transportului nu ar fi o problema. Din cate am vazut Osram si Phillips ar fi cele mai bune alegeri. Culoarea nu conteaza, vreau doar sa se vada bine noaptea, in special in conditii meteo nefavorabile. Recomandari? As dori cu tot cu link deoarece vad ca exista unele diferete (vizual doar ambalajul, dar ma indoiesc ca doar atat) la acelasi model pe diferite siteuri.

Post #406063 1st Apr 2021 7:23 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
alex_pescaru



Member Since: 12 Mar 2009
Location: RO
Posts: 4640

De ce vrei sa le schimbi?
1. Nu mai merg
2. Culoarea a "virat" in mov
3. "Nu mai bat" la fel?
Daca e 3, problema poate fi reflectorul intern, nu becul...

Post #406064 1st Apr 2021 7:26 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
catalin



Member Since: 10 Dec 2018
Location: Romania
Posts: 19

Romania 2007 Freelander 2 TD4 HSE Manual Sumatra Black

Daca era dupa mine eram multumit cu alea care erau pe ea cand am cumparat-o Smile)
Intr-o zi un bec si-a schimbat culoarea din alb in portocaliu as spune. Tata nu m-a ascultat si s-a dus in primul magazin de piese si a luat doua pocnitori no name. I-am zis din prima ca noaptea astea noi sunt fix pix pe langa alea vechi. Dupa doua saptamani a cedat si unul din alea Smile). Am pus becul vechi care functioneaza, un Phillips, da lumina muuult mai bine decat pocnitoarea, sa nu mai zic ca unul bate spre alb si celalalt spre albastru. Dar noaptea, mai ales daca ploua tot mai nimic nu vad. Reflectorul nici nu ma indoiesc ca e matuit, masina are 13 ani, dar pe moment tind sa cred ca o diferenta mai mare ar face-o becurile decat o pereche de lupe, din moment ce cu becurile vechi vedeam noaptea fara probleme.

Post #406071 2nd Apr 2021 7:33 am
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
alex_pescaru



Member Since: 12 Mar 2009
Location: RO
Posts: 4640

Atunci poate e doar o problema de temperatura de culoare.
Pe vreme rea, cu cat lumina e mai galbena, cu atat e mai bine, originalele avand undeva pe la 4000K temperatura de culoare, o valoare prea galbena pentru "moda" din zilele astea...
De ce nu comanzi la un magazin de piese dupa codul de pe Philips-ul ala original?

Post #406081 2nd Apr 2021 12:33 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
catalin



Member Since: 10 Dec 2018
Location: Romania
Posts: 19

Romania 2007 Freelander 2 TD4 HSE Manual Sumatra Black

Nu e diferenta de culoare. Se cunoaste fara probleme pe intuneric si daca e vreme buna diferenta de vizibiliate.
Cel original a iesit de mult din productie.
Cred ca o sa merg pe asa ceva: https://www.emag.ro/bec-auto-xenon-pentru-...X3LLBBBM/. Pe Altex vad ca difera si nu prea vad opinii. Pe Emag ar mai fi un Phillips de care multi s-au plans ca vine stricat sau ca palpaie dupa 5 luni, un Osram cu +20%(e legal asa ceva?) 6000k, dar multi zic ca vizibilitatea e ca la cel de 4300k. Sper ca o sa se vada cum trebuie, daca le iau am sa revin cu niste poze.

PS: Alex, daca tot citesti asta, ai mai auzit de intreruperi de contact intre CJB si cutia de sigurante din fata? 2 electronisti (baieti cu un garaj la colt de bloc, recomandati de service-uri care ei "nu se baga la de astea") mi-au spus ca nu imi merge claxonul din cauza ca releul nu primeste semnal de la CJB, amandoi au zis sa le las masina o zi-doua-trei. Ai mai auzit de asa ceva? Acum claxonul nu merge deloc, inainte avea momente cand ori mergea cum trebuie ori deloc. Posibil sa fi puscat ceva din CJB, posibil vreun cablu sa fi fost ciupit cand mi-au facut mecanicii o scurgere la cutia de viteze (de atunci tin minte ca a inceput sa faca figuri, dar nu sunt sigur)?. M-am uitat putin la fire, am incercat sa misc de mufe, nada. EDIT: Am masurat potentialul electric din pinii de semnal ai releului din tabloul de sigurante de la motor: unul are constant 12.xV celalalt curios, constant ~2.6V, niciunul nu reactioneaza la apasatul claxonului. Asta ma face putin sa cred ca e puscat ceva din CJB, avand in vedere ca ambii pini au potential electric.

Post #406106 2nd Apr 2021 9:40 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Post Reply
Post Reply  Back to top
Page 1 of 1
All times are GMT + 1 Hour

Jump to  
Previous Topic | Next Topic >
Posting Rules
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Site Copyright © 2006-2024 Futuranet Ltd & Martin Lewis
Freel2.com RSS Feed - All Forums


Switch to Mobile site