Forum-Gallery-Shop-Sponsors

« Advertise on Freel2.com

Home > Romanian > Schimbare curea de transmisie sau de accesorii
Post Reply  Down to end
Page 1 of 1
Print this entire topic · 
Drinovan Ovidiu



Member Since: 04 Mar 2016
Location: Timisoara
Posts: 150

Romania 2007 Freelander 2 TD4 S Manual Aintree Green
Schimbare curea de transmisie sau de accesorii

Am dorit sa schimb fulia de la arbore(vibrochen) care a inceput sa oscileze din cauza cauciucului din interiorul ei si am cumparat alta noua impreuna cu rola intinzatoare, cea de ghidare si cureaua!
Cand am desfacut fulia am observat ca este alt model fata de cea care am cumparat-o!La fel si rola care da impulsuri la cititor este diferita fata de noua fulie cumparata! Deci nu se potriveste!
Cele 2 fulii sunt asemanatoare ca dimensiuni,doar prinderea pe arbore difera!
Ma gandeam sa cumpar intreg setul (36433 de la Febi) si sa-l inlocuiesc pe cel vechi care nu se mai gaseste! Ar trebui sa se potriveasca!
Pentru desfacerea fulei am folosit o tubulara de 22,niste surubelnite pentru blocarea discului de frana asta dupa ce a fost bagata in viteza! Sensul de desfacere a surubului este normal (in sens invers acelor de ceasornic)! La sfarsit se strange cu 70nm + inca 60°. La desfacerea suruburilor de la role am avut nevoie de torx de TX50!
Atasez cateva poze:

https://imgur.com/a/2xyy3Gg

Post #351401 13th Jun 2018 8:25 am
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
alex_pescaru



Member Since: 12 Mar 2009
Location: RO
Posts: 4640

Sa speram ca nu ai deranjat avansul static al distributiei...
Pinionul mic al distributiei, de jos, de la arbore, se poate deplasa stanga-dreapta in raport cu acea pana care fixeaza fulia.
In pozitie corecta - de "zero" - poate fi pusa doar cu acei pini de fixare ai distributiei la punct.
Parerea mea - incearca sa gasesti fulia corecta... Au mai incercat unii pe forum sa inlocuiasca o fulie cu alta si nu s-a mai auzit nimic de ei... Laughing Glumesc...

Post #351460 13th Jun 2018 8:19 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
Drinovan Ovidiu



Member Since: 04 Mar 2016
Location: Timisoara
Posts: 150

Romania 2007 Freelander 2 TD4 S Manual Aintree Green

Sa inteleg ca pinionul acela de pe arbore care antreneaza cureaua de distributie se misca stanga dreapta fata de pana de pe ax si astfel strangerea in pozitia buna se face cu surubul fuliei, fiind necesar acel tool de blocare a volantei plus acei pini de fixare a distibutiei la punct pentru a nu se misca la strangere? Nu ma gandeam la asa ceva! Stiam ca este acea pana care tine in loc rotita! Rolling Eyes
Eu a dat jos numai fulia si atat ! Se pare ca nu am influentat avansul static al dristributiei, deoarece motorul merge tot asa! Bine de stiut!

Aici probabil zice sa o centrezi, astfel incat pana sa fie pe mijloc!

Click image to enlarge


Tool necesar:https://www.lasertools.co.uk/items/PDF/Pro...ctions.pdf
Care se gaseste la: http://www.sculeauto.com/detaliiproduse.php?id=6399

Post #351483 14th Jun 2018 11:50 am
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
alex_pescaru



Member Since: 12 Mar 2009
Location: RO
Posts: 4640

Acea pana nu tine pinionul, doar inelul magnetic, care nu trebuie sa se miste in raport cu arborele.
Pinionul se misca stanga-dreapta in raport cu arborele, deoarece are canalul mult mai lat decat pana, tocmai pentru reglarea avansului distributiei.
Pinionul este tinut in loc prin strangerea piulitei care preseaza fulia pe inelul magnetic care, la randul lui, preseaza pe pinion.

Vezi mai jos la min. 2:41

Post #351508 14th Jun 2018 5:19 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
Drinovan Ovidiu



Member Since: 04 Mar 2016
Location: Timisoara
Posts: 150

Romania 2007 Freelander 2 TD4 S Manual Aintree Green

Multumesc Alex pentru documentatie!
Acea fulie care e pe masina nu o gasesc decat la reprezentante cu un pret pe masura ~700lei si de aia ma gandeam la setul de la febi care e de la 350lei si care ar trebui sa se potiveasca!

Post #351551 15th Jun 2018 6:52 am
View user's profile Send private message View poster's gallery Post Reply
Post Reply  Back to top
Page 1 of 1
All times are GMT + 1 Hour

Jump to  
Previous Topic | Next Topic >
Posting Rules
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Site Copyright © 2006-2024 Futuranet Ltd & Martin Lewis
Freel2.com RSS Feed - All Forums


Switch to Mobile site