Forum-Gallery-Shop-Sponsors

« Advertise on Freel2.com

Home > Romanian > Arc rupt
Post Reply  Down to end
Page 1 of 1
Print this entire topic · 
Drinovan Ovidiu



Member Since: 04 Mar 2016
Location: Timisoara
Posts: 150

Romania 2007 Freelander 2 TD4 S Manual Aintree Green
Arc rupt

Dupa o pauza de 3 luni(Ian-Apr) timp in care masina a stat in parcare,vad ca arcul din stanga fata s-a rupt singur fara sa o misc ! Probabil temperatura scazuta impreuna cu oboseala materialului a lucrat si s-a rupt!
Diferenta ce am masurat-o eu intre aripa si roata din stanga este cu 5mm mai mica fata de cea din partea dreapta!
Pentru schimbarea arcului oare este de ajuns dupa ce-l comprim sa scot telescopul din fuzeta si sa desurubez cele 3 surubuiri din oala si astfel evit sa demontez toata partea de jos?
Vezi foto:
http://imgur.com/a/qnDyY

Post #321117 10th Apr 2017 11:29 am
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
Drinovan Ovidiu



Member Since: 04 Mar 2016
Location: Timisoara
Posts: 150

Romania 2007 Freelander 2 TD4 S Manual Aintree Green

Am schimbat arcul! Timp de executie 5 ore!
Scule necesare: tubulara de 18 pentru piulita din capul telescopului si pentru cele 2 surubri de la etrier; o inelara de 18 impreuna cu un imbus de 6mm pentru desfacerea pulitei de pe telescop: tubulara de 15 si imbus de 5mm pentru piulita de la articulatia de atiruliu; cheie de 21 pentru piulita de la capatul de bara(directie) si pivot; o cheie de 16 pentru cele 3 piulite de la pivot si una de 13 pentru suruburile lor; tubulara de 13 pentru surubul de la capatul planetarei si pentru cele 3 suruburi de la oala telescopului; o surubelnita torx T25 pentru desfacerea si 2 drepte pentru scoaterea senzorului de ABS; un ciocan mai greu si o ranga pentru a putea desface piviotul si artculatia capatului de bara; o presa de la YATO model YT-0605; un spray WD40 si multa vointa! Smile
La sfarsit eu am reglat unghiul de cadere al roti prin rotirea inspre fata masinii cu 8° (o distanta de 3mm intre semne) a semnului dinspre arc fata de cel fix.

https://imgur.com/a/3f7qC

Post #332530 5th Oct 2017 12:36 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
alex_pescaru



Member Since: 12 Mar 2009
Location: RO
Posts: 4640

Adica a mai stat masina inca 6 luni, pe langa cele 3 initiale... Laughing Laughing Laughing

Post #332573 5th Oct 2017 8:43 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
Drinovan Ovidiu



Member Since: 04 Mar 2016
Location: Timisoara
Posts: 150

Romania 2007 Freelander 2 TD4 S Manual Aintree Green

Am folosit-o cu el rupt !A stat la locul lui! Smile
Cum căutăm așa pe net am găsit un site de piese din dezmembrari http://Dez.ro și am zis sa īntreb de arc! Cum avea un preț de achiziție bun fata de cel nou l-am comandat apoi a doua zi, dupa ce a sosit l-am schimbat ! Wink

Post #332587 6th Oct 2017 4:40 am
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
cata26bcn



Member Since: 02 Oct 2012
Location: constanta
Posts: 122

Romania 

mai stii care era parcul ala cu pret ok?? ca am mai dat pe acolo peste unii cu niste preturi de zici ca erai la reprezentanta nu la un parc de dezmembrari.
referitor la reglajul unghiului,cum ai stiut cite grade si cum trebuia rotit??in flansa respectiva exista cumva vreun rulment??sau e doar un tampon de cauciuc??

Post #332734 7th Oct 2017 7:02 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
Drinovan Ovidiu



Member Since: 04 Mar 2016
Location: Timisoara
Posts: 150

Romania 2007 Freelander 2 TD4 S Manual Aintree Green

Eu am gasit la SC Dancor Com SRL din com. Blejoi - Ploiesti!
Legat de unghi am gasit desenul asta https://imgur.com/pzTeWqh.
Are un rulment intre cei 2 suporti de plastic tare(nedemontabil),iar inspre tija telescopului este turnata o bucsa de cauciuc si spre arc un inel de cauciuc !

Post #332843 9th Oct 2017 7:12 am
View user's profile Send private message View poster's gallery Post Reply
Post Reply  Back to top
Page 1 of 1
All times are GMT

Jump to  
Previous Topic | Next Topic >
Posting Rules
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Site Copyright © 2006-2024 Futuranet Ltd & Martin Lewis
Freel2.com RSS Feed - All Forums


Switch to Mobile site