Forum-Gallery-Shop-Sponsors

« Advertise on Freel2.com

Home > Romanian > Freelander 2 - posibila achizitie
Post Reply  Down to end
Page 1 of 1
Print this entire topic · 
Skalids



Member Since: 18 Sep 2016
Location: Bucharest
Posts: 39

Romania 2008 Freelander 2 TD4 SE Manual Alaska White
Freelander 2 - posibila achizitie

Salut,

WOW! Primul post si e lung cat o zi de post (SIC!).

TL;DR: zone ude la motor - da la ce poate fi si cat de grav este?

In cautarile mele dupa un Freelander 2, am gasit un candidat viabil: din 2008 luat direct din RO, 150k KM, stare decenta si chipurile ar fi un 60 years edition. Am vazut ieri masina (Freelander 2 - 2008, 158k KM)... Sentimente ambivalente, asa ca probabil as avea nevoie de un sfat din partea voastra (mai ales la nelamurirea cu motorul de mai jos) Smile

Pana la urma motoarele se repara si ele si nu e musai un capat de tara mai ales daca restul (caroseria, trenul de rulare etc) sunt in regula.

De rau...

Am gasit portiuni "ude" in zona motorului, desi sub masina nu era nimic curs (masina nu pare sa fi fost miscata de cel putin 2-3 saptamani). E cam ud si se ia pe degete foarte usor in zonele pe care le-am incercuit in poza cu capacul motorului. Altfel, nu pare sa existe si alte scurgeri.

Ar fi grozav daca poate cineva sa isi dea cu parerea de la ce ar fi scurgerile alea. Zonele umede par a fi localizate unde am incercut pe capacul motorului.

Click image to enlarge


Cum arata zona "umeda" din jurul busonului de ulei de motor vedeti putin mai jos:

Click image to enlarge


Click image to enlarge


Click image to enlarge



Iar in zona furtunului de sub parbriz arata cam asa:

Click image to enlarge


Click image to enlarge


Desi e in stare buna, vopseaua prezinta mici ciupituri de la pietricele. In mare, sunt doar la nivelul lacului si nu au stricat vopseaua cu exceptia a 4-5 locuri (cat o gamalie de ac). Presupun ca sunt normala la 158k KM in 8 ani de zile.

O piatra a lovit parbrizul si are mica gaura in dreptul stergatorului de la sofer - nu pare sa fie ceva prea grav.

Click image to enlarge



De bine Smile

Caroseria se prezinta destul de bine. Nu are zgarieturi, lovituri, indoituri sau reparatii. Usile se inchid bine si nu ramane nimic in afara liniei caroseriei. La inchiderea usilor nu zdrangane si nu scartaie nimic.

Dedesubtul masinii pare sa arate ok, praguri fara rugina. Mai ramane sa o urc pe rampa zilele astea sa vad mai in detaliu.

Interiorul e decent, fara sa fie scorojit. Butoanele par sa mearga bine din ce am testat azi. A fost masina de fumatori sau cineva a fumat in masina (2 ciupituri mici de tot de la scrum care a cazut pe tapiteria portierei stanga fata). Nu scartaie nimic cand se actioneaza trapa, toate geamurile, clima etc.

Multam fain pentru atentie si bunavointa de a citit ditamai pagina de jurnal.
Mihai

Post #307042 18th Sep 2016 10:32 am
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
dorumarcatoru



Member Since: 25 Jan 2013
Location: Bucharest
Posts: 174

Romania 2008 Freelander 2 TD4 SE Auto Alaska White

In final cred ca totul se rezuma la pret.
Eu nu m-as crampona foarte tare de pierderile vapori de ulei, intra la capitolul "asa face toate".
Trebuie s-o testezi in toate regimurile de turatii, sa fii sigur ca trage cum trebuie.
Daca e automata, trebuie testata in toate modurile, inclusiv command shift.
O diagnoza obligatoriu, sa vezi ce erori are stocate.
Parbrizul pare destul de faultat, iar daca e cu incalzire costa destul de mult sa-l schimbi.

Post #307179 19th Sep 2016 3:57 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
nicu.staicu



Member Since: 08 Sep 2016
Location: Medgidia
Posts: 5

Romania 2008 Freelander 2 TD4 SE Manual Alaska White
salut!

salut!

Post #307180 19th Sep 2016 4:31 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
nicu.staicu



Member Since: 08 Sep 2016
Location: Medgidia
Posts: 5

Romania 2008 Freelander 2 TD4 SE Manual Alaska White

ce ai facut pana la urma ai cumparat masina?

Post #307181 19th Sep 2016 4:31 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
nicu.staicu



Member Since: 08 Sep 2016
Location: Medgidia
Posts: 5

Romania 2008 Freelander 2 TD4 SE Manual Alaska White

Am fost si eu interesat de ea dar avea mai multe defecte care costau cam mult remedierea lor
Nu stiu daca ai observat dar nu merg senzori de parcare si nici usa spate stanga nu se deschide din exterior.

Post #307183 19th Sep 2016 4:35 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
Skalids



Member Since: 18 Sep 2016
Location: Bucharest
Posts: 39

Romania 2008 Freelander 2 TD4 SE Manual Alaska White

Dap. Am bătut palma cu baiatu de la reprezentanta.

Post #307184 19th Sep 2016 4:35 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
Skalids



Member Since: 18 Sep 2016
Location: Bucharest
Posts: 39

Romania 2008 Freelander 2 TD4 SE Manual Alaska White

Usa spate avea child safety on. La mine s-a deschis fara probleme. Cu senzorii (spate cel putin) începuseră sa bipaie.

Post #307185 19th Sep 2016 4:37 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
nicu.staicu



Member Since: 08 Sep 2016
Location: Medgidia
Posts: 5

Romania 2008 Freelander 2 TD4 SE Manual Alaska White

Sa o stapanesti sanatos si drumuri bune!
Foarte frumoasa!

Post #307186 19th Sep 2016 4:39 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
nicu.staicu



Member Since: 08 Sep 2016
Location: Medgidia
Posts: 5

Romania 2008 Freelander 2 TD4 SE Manual Alaska White

Pret ?ai mai negociat ceva?

Post #307188 19th Sep 2016 4:41 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
Drinovan Ovidiu



Member Since: 04 Mar 2016
Location: Timisoara
Posts: 150

Romania 2007 Freelander 2 TD4 S Manual Aintree Green

Felicitari pentru achizitie,Skalids! Sa o stapanesti sanatos! E o masina deosebita! Daca totul merge bine la ea, e o masina de vis,fiind foarte placuta la condus si are un cosum mediu de ~ 7.6l si ~ 9.5l in oras!
Legat de uleiul ce se vede curs sus pe furtunul acela,este de la tubulatura de aer de la admisie la care este legat un furtun mai mic prin care circula gazele de carter! E ceva normal,iar furtunul acela nu are nimic!E doar uns de la vecinul lui mai mare de sus Very Happy .

http://imgur.com/a/WJmfg

Post #307553 24th Sep 2016 9:11 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
Skalids



Member Since: 18 Sep 2016
Location: Bucharest
Posts: 39

Romania 2008 Freelander 2 TD4 SE Manual Alaska White

@Ovidiu, multumesc atat pentru urari cat si pentru pozele explicative Smile

Si da, ai dreptate. A fost o alegere buna. Am avut de facut un drum pana la mare (langa bulgari) si inapoi in Bucuresti. Cam vreo 800 de km cu tot cu fataiala de acolo.

Masina s-a comportat extraordinar atat incarcata cu aproape 400 kg cat si pe autostrada. Consumul acum mi s-a parut decent (media la pompa 8.7 L/100km cu 8.3 pe CB-ul care pare a fi o fire optimista) pentru cat am carat la dus, la vantul din fata la intoarcere si in ciuda faptului ca nu sunt complet obisnuit cu motoarele diesel Very Happy

Tura asta de weekend a fost foarte utila... Am pus mana pe un tester, cel de la Carsoft pentru Land Rover, si am comparat codurile de eroare deja existente pe masina vineri cu cele de azi. Nu a aparut nimic in plus fata de vineri Smile


@Nicu, multumesc pentru urari Smile Da, a mai fost loc de negociere. Cam greu sa iei o masina fara nimic la o fractiune din pretul de vanzare oricat ar fi el umflat de intreg lantul producator - intermediar - vanzator.

Pe scurt, fix ce am luat eu a reunit mai multe optionale pe care le cautam (pitici de-ai mei), cu un pret decent si unele defecte pe care le-am considerat acceptabile sau pe care le pot repara eu fara prea mare bataie de cap.

Sa zicem ca eram chitit pe un Land Rover - fie Freelander 2, fie Discovery 3. S-a nimerit sa fie un FL 2 care a intrunit cat mai multe din criteriile mele spre bucuria nevestii care e mai "econoama" din fire si care oricum bodogonea ca ma plimb cu sugativa dupa mine (un motor de 3l VCool.

Post #307613 25th Sep 2016 6:46 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Post Reply
Post Reply  Back to top
Page 1 of 1
All times are GMT + 1 Hour

Jump to  
Previous Topic | Next Topic >
Posting Rules
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Site Copyright © 2006-2024 Futuranet Ltd & Martin Lewis
Freel2.com RSS Feed - All Forums


Switch to Mobile site