Forum-Gallery-Shop-Sponsors

« Advertise on Freel2.com

Home > Romanian > Viitor membru (SPER)
Post Reply  Down to end
Page 1 of 1
Print this entire topic · 
psk_alx



Member Since: 15 Feb 2016
Location: Constanta
Posts: 1

Romania 
Viitor membru (SPER)

Buna seara colegi.

De ceva timp tot ma bate gandul sa imi cumpar si eu un Freelander 2. Acum, am ocazia, dar neavand prea multa experienta in domeniul Land Rover pot sa zic ca am emotii.

Am gasit in Constanta un Freelander 2, la 10.400 de euro. 2.2 diesel. Anuntul este si pe autovit ( nu postez link-ul pentru a nu imi fi furata Rolling with laughter ). Am scos masina in probe si mi s-a parut a fi chiar foarte ok. Venind de pe un VW Passat break, pot sa zic ca e ALTCEVA. Suspensii bune, motorul pare ok, a ramas maine sa merg sa o duc la verificat. Nu ma risc cu asa masina fara un control amanuntit.

Acum, proprietarul spune ca masina e 2009, dar VIN-ul spune altceva (2007 ). Daca ar fi doar o neintelegere...avantaj eu, mai trag la bani. Dezavantajul din cate am inteles ar fi ca cele pre 2009 ar avea acea problema cu axa cu came. Cel putin asta am inteles din discutiile de pe acest forum. Masina are 160.000 de km si chiar nu ii arata. In spate nici nu cred ca a stat vreodata cineva. Pielea arata ca noua.

Ceva sfaturi la ce ar mai trebui sa fiu atent? Nu as vrea sa am surprize prea mari dupa finalizarea actelor. Suspensiile chiar atat de moi ar trebui sa fie? Eu am pe Passat pachet de drumuri grele si pot spune ca este o diferenta de la cer la pamant.

O seara placuta si va multumesc pentru orice sfaturi mi-ati putea da.

Post #290536 15th Feb 2016 10:33 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
dorumarcatoru



Member Since: 25 Jan 2013
Location: Bucharest
Posts: 174

Romania 2008 Freelander 2 TD4 SE Auto Alaska White

Daca VIN-ul spune ca e 2007, atunci e 2007.
Pentru o masina de 9 ani si cu potentiale probleme, nu stiu daca merita banii.
Despre comparatia cu Passat, ce sa zic... Eu am avut Passat B 5.5 break 4motion, cu suspensie multilink, care era destul de comfortabila ( aceeasi suspensie de pe A6 si A4).
Pasatul B6 ( daca la asta te referi), are alt tip de suspensie, intr-adevar, mai rigida.
FL 2 are o suspensie care absoarbe denivelarile foarte bine dupa parerea mea, fara sa te "legene", dar nu stiu daca moale descrie cel mai bine suspensia.

Post #290649 16th Feb 2016 11:04 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Post Reply
Post Reply  Back to top
Page 1 of 1
All times are GMT + 1 Hour

Jump to  
Previous Topic | Next Topic >
Posting Rules
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Site Copyright © 2006-2024 Futuranet Ltd & Martin Lewis
Freel2.com RSS Feed - All Forums


Switch to Mobile site