Forum-Gallery-Shop-Sponsors

« Advertise on Freel2.com

Home > Romanian > mesaj invalid vin auto power off
Post Reply  Down to end
Page 1 of 1
Print this entire topic · 
irinel_g



Member Since: 06 Nov 2010
Location: Craiova
Posts: 213

Romania 
mesaj invalid vin auto power off

Am cumparat o unitate audio la second . Este identica cu cea de pe masina, dar dupa ce functioneaza cca 10 sec apare mesajul invalid (sau incorect-nici nu mai stiu ) vin auto power off. Oare o fi vrun cod de protectie. Stie cineva cum pot rezolva problema?

Post #240387 7th Nov 2014 7:47 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Send e-mail Reply with quote
cata26bcn



Member Since: 02 Oct 2012
Location: constanta
Posts: 122

Romania 

cred ca e aceeasi chestie bagata mai nou si la grupul VAG,asta cam din 2007 parca,toate calculatoarele de pe masini au in memoria lor VIN-ul masinii,seria de caroserie,in momentul in care unul din calculatare este schimbat cu altul si are alta serie de caroserie,acesta intra intr-o protectie ( Component protection ) si nu se poate scoate decit la reprezentanta pe diagnoza lor si legat la server-ul fabricii in care se verifica daca masina "donoare" a fost furata sau nu,si apoi rescrie seria masinii pe "noua componenta",sper ca m-am facut inteles...
banuiesc ca e aceeasi chestie,dar aici doar Alex poate spune daca se poate rezolva in vreun fel sau dar la reprezentanta.
mai ai si posibilitatea sa iei ce este defect si sa pui pe al tau,care are seria corecta,si atunci nu mai ai aceasta problema.

Post #240390 7th Nov 2014 8:05 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
alex_pescaru



Member Since: 12 Mar 2009
Location: RO
Posts: 4640

Intr-adevar, mai toate componentele au stocate VIN-ul masinii in ele.

Si, la fel, in toate componentele care memoreaza VIN-ul, se poate rula o functie numita "VIN Learn" prin care componenta "asculta" cateva secunde pe magistrala CAN a masinii VIN-ul vehiculat si il memoreaza/actualizeaza.

Din pacate, daca nu ai la dispozitie un sistem ca al dealerului sau unul cu care sa poti dialoga pe CAN-BUS direct cu modulele, trebuie sa mergi la ei.

PS: Ce ai facut pana la urma cu Haldex-ul?

Post #240392 7th Nov 2014 8:31 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
irinel_g



Member Since: 06 Nov 2010
Location: Craiova
Posts: 213

Romania 

Am comandat la land atelier din anglia haldex nou la 2000 lei fara controler numa fieru. A venit azi si o sa ma duc sa il monteze miercuri. L am desfacut pe cel vechi iar si am incercat sa desfac acumulatorul de presiune, iar in aceasta operatiune am spart capacul care tinea cele doua arcuri uriase. Capacul se poate face la strung da mi a pierit chefu de bricolaj si vine iarna. Sper sa fie din haldex ....
Eu aveam la unitatea mea partea de cd defecta, am luat unitatea asta second si am luat numai partea de cd si am pus-o la mine, nu mai cere codul, dar merge cateva secunde. si sar cd urile si apoi imi da cd eror...cred ca am luat o defecta.....sa mai incerc maine sa le combin intre ele.Codul e memorat in radio, nici macar in fata cu butoane...

Ma gandesc sa iau un dvd player din ala de torpedou si sa il pun lucul modulului cd original, sa bag cd ul pe aceiasi fanta da nu stiu ce o fi compatibil cu Navigatia Chele. Tu ai asa ceva la navigatia ta?
Si parafrazandu l p e Cosbuc. A nceput de un timp sa cada, cate o piesa.....si nu mai sta...

Post #240393 7th Nov 2014 8:48 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Send e-mail Reply with quote
cata26bcn



Member Since: 02 Oct 2012
Location: constanta
Posts: 122

Romania 

referitor la uniatea de cd=uri,ia un spray cu aer comprimat si incearca sa cureti lentila,de obicei se depune praf pe lentila si de aia nu mai citeste cd-urile.cind dai cu spray-ul,sa incerci sa ii dai mai incet,nu cu toata presiunea din spray,sa nu dai peste cap lentila.incearca si asta,inainte sa te apuci de alte modificari.

Post #240394 7th Nov 2014 9:09 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
alex_pescaru



Member Since: 12 Mar 2009
Location: RO
Posts: 4640

Eu la navigatia Chele nu mai am nimic montat in plus. Nici macar camera de marsarier nu mi-am montat-o... si nici macar nu am facut conexiunea audio cu AUX-ul sistemului masinii. Doar unitatea si atat.

Cu orice CD face asa? Chiar si cu cele audio?
Poate necesita doar o stergere a lentilei...

Post #240396 7th Nov 2014 9:13 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
irinel_g



Member Since: 06 Nov 2010
Location: Craiova
Posts: 213

Romania 

O sa incerc maine. Merci.

Post #240402 7th Nov 2014 9:49 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Send e-mail Reply with quote
irinel_g



Member Since: 06 Nov 2010
Location: Craiova
Posts: 213

Romania 

Rezolvat. Era de la o banda din aceea care face legatura dintre module. Am ramas cu panoul frontal si partea de radio daca are cineva nevoie.

Post #240417 8th Nov 2014 7:39 am
View user's profile Send private message View poster's gallery Send e-mail Reply with quote
alex_pescaru



Member Since: 12 Mar 2009
Location: RO
Posts: 4640

Ce intelegi tu prin "partea de radio"?

Pentru ca eu stiu ca magazia de 6 CD-uri si radio-ul sunt in aceeasi carcasa, cea metalica, din spatele panoului cu butoane...

De ce spun asta... pentru ca atunci cand mi-au schimbat partea de radio pentru ca nu mai mergea pe AM, au schimbat acel modul din metal din spatele panoului cu butoane, acolo unde e si magazia de CD-uri.
Cel de mai jos...

Post #240426 8th Nov 2014 10:05 am
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
irinel_g



Member Since: 06 Nov 2010
Location: Craiova
Posts: 213

Romania 

Unitatea audio are trei componente majore:
1. Panoul cu butoane - cel care e dat jos in poza
2 si 3 : Daca extragi cutia aia metalica si scoti capacul de sus (cu o surubelnita, nu are suruburi- e doar presata) o sa gasesti placa radio si de amplificare iar daca dai jos capacul de jos o sa gasesti modulul de cd. Modulul cd este legat la placa radio cu o panglica de fire. Eu dupa ce am stricat partea de cd am scos-o afara si restul functiona normal.
Asta e valabil la modelul medium, cel cu magazie de 6 cd-uri si fara telefon. Se pare ca tu ai ceva diferit de al meu. Nici cuplele nu arata la fel.

Post #240429 8th Nov 2014 10:23 am
View user's profile Send private message View poster's gallery Send e-mail Reply with quote
alex_pescaru



Member Since: 12 Mar 2009
Location: RO
Posts: 4640

Multumesc pentru informatii!
Intr-adevar, e posibil sa fie ceva diferit la mine, deoarece am modul bluetooth.

Post #240432 8th Nov 2014 10:48 am
View user's profile Send private message View poster's gallery Post Reply
Post Reply  Back to top
Page 1 of 1
All times are GMT + 1 Hour

Jump to  
Previous Topic | Next Topic >
Posting Rules
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Site Copyright © 2006-2024 Futuranet Ltd & Martin Lewis
Freel2.com RSS Feed - All Forums


Switch to Mobile site