Forum-Gallery-Shop-Sponsors

« Advertise on Freel2.com

Home > Romanian > Inlocuire SABOTI FRANA DE MANA si AMORTIZOARE SPATE
Post Reply  Down to end
Page 1 of 1
Print this entire topic · 
clautdr



Member Since: 01 Jul 2011
Location: cernavoda
Posts: 23

Romania 2007 Freelander 2 TD4 S Manual Stornoway Grey
Inlocuire SABOTI FRANA DE MANA si AMORTIZOARE SPATE

Salutare fratilor!

sambata vreau sa schimb amortizoarele pe spate si sabotiii/ frana de mana.Frana nu m-ai tine de ceva vreme (la inspectia periodica facuta in ianuarie pe tester arata 40% )
Amortizorul pe spate/ sofer dupa o iesire pe noroi cu fimiu cand am dus-o la spalatorie gurgea ulei din amortizor ca la robinet ,masina este nesigura la denivelari.

Asa ca sambata daca totul este ok impreuna cu viitorul tari (fimiu) sper sa reusesc.

SABOTII- 170 LEI
AMORTIZOARELE-1300 LEI (pe original; MADE IN POLONIA pentru FRANTA si aduse din GERMANIA-PASSAU

Post #171579 13th Feb 2013 6:44 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Send e-mail Reply with quote
alex_pescaru



Member Since: 12 Mar 2009
Location: RO
Posts: 4640

Ma bucur ca esti "alive & kicking" si mai mult de atat, impreuna cu al tau FL2. Very Happy
Mai ales dupa ultimele tale mesaje de prin Noiembrie, anul trecut... Totul e OK acum?
Succes cu operatiunea! Thumbs Up Laughing

Post #171594 13th Feb 2013 7:57 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
Ionut



Member Since: 12 Jan 2010
Location: Romania
Posts: 73

2007 Freelander 2 TD4 S Manual Nazca Sand

Salut.

Imi permit o sugestie in legatura cu sabotii pentru frana de mana. Incearca inainte sa-i achizitionezi pe cei noi, sa faci reglajul cablului franei de mana si sa vezi daca tot nu "tine". Alex a postat detaliat, in topicul de acum cateva zile legat de frana de mana, aceasta operatiune. http://www.freel2.com/forum/topic14606.html
Eu tocmai am facut revizia sistemului franei de mana (care a ramas blocata datorita ruginii) si am constatat ca sabotii au destula "carne" desi si mie mi-au spus de la un service ca sunt tociti si trebuie sa-i schimb.
Parerea mea este sa incerci sa faci intai reglajul cablului aferent franei de mana, dupa cum spuneam.

In legatura cu schimbarea amortizoarelor, te rog sa ne spui si noua cum a decurs operatiunea si daca ai intampinat ceva dificultati, probabil ca in curand va trebui sa ma gandesc si eu la aceasta operatiune:)

Succes!

Post #171664 14th Feb 2013 1:31 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
clautdr



Member Since: 01 Jul 2011
Location: cernavoda
Posts: 23

Romania 2007 Freelander 2 TD4 S Manual Stornoway Grey
saboti si amortizoare

Multumesc de urari si sfaturi!

situatia este la fel ca in nov. .dar masina mi-e draga si nu pot sa o las asa.
Am strans deja cablu, doar cateva scaturi mai pot sa ridic ,iar sabotii sunt deja in portbagaj .

Va tin la curent!

Post #171697 14th Feb 2013 6:34 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Send e-mail Post Reply
Post Reply  Back to top
Page 1 of 1
All times are GMT + 1 Hour

Jump to  
Previous Topic | Next Topic >
Posting Rules
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Site Copyright © 2006-2024 Futuranet Ltd & Martin Lewis
Freel2.com RSS Feed - All Forums


Switch to Mobile site