Forum-Gallery-Shop-Sponsors

« Advertise on Freel2.com

Home > Romanian > Cutie transfer față
Post Reply  Down to end
Page 1 of 1
Print this entire topic · 
irinel_g



Member Since: 06 Nov 2010
Location: Craiova
Posts: 213

Romania 
Cutie transfer față

Iar mi s-a blocat Haldexul. Al doilea. M am hotărât sa l dau jos, curățat schimbat ulei. Observasem ca de la un timp nu mai părea blocat dar cu ocazia ninsorii am observat ca spatele nu mai trăgea deloc. După ce am făcut revizia la Haldex, cu mașina suspendată am cuplat in Drive si un zgomot care semăna cu zornăit se auzea foarte puternic din partea fața iar cadranul nu se rotea deloc. Bănuiesc ca s -a dus cutia de transfer fata. Menționez ca atunci cand este pe sol functioneaza fără zgomot numai cu tracțiune pe rotile din fața Știe cineva daca exista pinioane de schimb sau un chit de reparație? Credeți că poate fi de la altceva? Se demontează greu, adică trebuie dat jos motor sau cutie de viteze?

Post #340318 23rd Jan 2018 9:24 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Send e-mail Reply with quote
alex_pescaru



Member Since: 12 Mar 2009
Location: RO
Posts: 4640

E simplu de dat jos si nu trebuie data jos si cutia. Cel putin asa spun cei de pe aici si cei de pe forumul rusesc.
Poti citi in topicul de mai jos si care este codul pieselor, daca este cupla.
http://www.freel2.com/forum/topic30754.html

Poti sa-l contactezi si pe userul austen_fl2 de pe acel topic, deoarece reconditioneaza de toate pentru powertrain-ul FL2-ului.
Si poate sa-ti dea si ceva sfaturi.
http://www.bellengineering.co.uk/freelander-2-products/

Post #340321 23rd Jan 2018 10:33 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
irinel_g



Member Since: 06 Nov 2010
Location: Craiova
Posts: 213

Romania 

Multumesc. sa inteleg ca asta ar fi codul pentru piesa aia care cred eu ca s-a dus? LR002746?
Asa presupun si cei de la Land Atelier pe care i-am sunat si mi-au zis ca dupa simptome asta ar fi.
A comnadat cineva de aici? https://www.lrdirect.com/ care o fi termenul de livrare?

Post #340351 24th Jan 2018 11:30 am
View user's profile Send private message View poster's gallery Send e-mail Reply with quote
alex_pescaru



Member Since: 12 Mar 2009
Location: RO
Posts: 4640

Cel mai bine desfaci sa vezi care e problema.
Ca daca s-au barbierit dintii de pe axul din cutie sau cei de pe axul din caseta si nu cei din piesa de cuplaj, e mai nasol...

Post #340399 24th Jan 2018 5:37 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
irinel_g



Member Since: 06 Nov 2010
Location: Craiova
Posts: 213

Romania 

Am vazut ca exista si kit de reparatie (rulmenti garnituri etc) . Daca il dau jos ma gandeam sa schimb si rulmentii. Oare se poate circula cu el demontat? Ceva din manual pentru demontare gasim?

Post #340480 26th Jan 2018 5:53 am
View user's profile Send private message View poster's gallery Send e-mail Reply with quote
irinel_g



Member Since: 06 Nov 2010
Location: Craiova
Posts: 213

Romania 

Mda...cred ca nu pot circula fara el. Se pare ca planetara dreapta e conectata tot in el. Dar ma intrb daca e bucsa dintre cutia de transfer si cutia de viteze dusa, cum naiba se invarte roata din dreapta?

Post #340492 26th Jan 2018 8:53 am
View user's profile Send private message View poster's gallery Send e-mail Reply with quote
alex_pescaru



Member Since: 12 Mar 2009
Location: RO
Posts: 4640

Axul planetarei trece PRIN ea, nu e conectata la ea.
https://www.freel2.com/gallery/albums/user...20Case.pdf

Post #340627 27th Jan 2018 7:14 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
irinel_g



Member Since: 06 Nov 2010
Location: Craiova
Posts: 213

Romania 

Multumesc Alex. Am comandat piesa. Sper sa nu fie si altceva.

Post #340702 28th Jan 2018 7:19 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Send e-mail Reply with quote
Alaska white



Member Since: 20 Apr 2019
Location: Tg Mures
Posts: 11

Romania 2010 Freelander 2 TD4_e XS Manual Alaska White

Ca sa nu mai deschid alt topic, postez aici.
Am fost la service sa schimb uleiul la cutia de transfer. Nu au reusit, pe motiv ca furtunul nu intra pana jos sa absoarba uleiul cu pompa lor de vacum. Ce sa fac? Sa merg la alt service? Ei se tot mirau de ce nu are buson de scurgere.

Post #372203 18th May 2019 8:53 am
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
alex_pescaru



Member Since: 12 Mar 2009
Location: RO
Posts: 4640

Mergi la alt service.
Eu am reusit cu un furtun de gradinarit de 8mm de la Dedeman....
Adevarat ca trebuie sa fie destul de elastic furtunul, iar la dispozitivele pe care le au ei la service, acele furtune sunt destul de rigide pentru a putea sa le introduca pe la joja de ulei atunci cand schimba uleiul la motor cu ele. Ca atare intra greu pe acolo pe la caseta si chiar si pe la diferential. Stau "batoase" si se lovesc si se blocheaza in dintii pinioanelor.

Post #372210 18th May 2019 10:09 am
View user's profile Send private message View poster's gallery Post Reply
Post Reply  Back to top
Page 1 of 1
All times are GMT

Jump to  
Previous Topic | Next Topic >
Posting Rules
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Site Copyright © 2006-2024 Futuranet Ltd & Martin Lewis
Freel2.com RSS Feed - All Forums


Switch to Mobile site