Forum-Gallery-Shop-Sponsors

« Advertise on Freel2.com

Home > Romanian > Schimb de ulei la cutia automata
Post Reply  Down to end
Page 4 of 4 <1234
Print this entire topic · 
cctin



Member Since: 18 Oct 2018
Location: bucuresti
Posts: 13

Romania 2011 Freelander 2 TD4 Dynamic Auto Ipanema Sand

Buna ziua! Am vazut ca exista si toyota atf ws pt masinile de dupa 2011 cu cutia tf -81sc aisin aw (f21) . Pare sa respecte normele de ulei de cutie land rover freelander 2. Daca imi puteti da o parere dat fiind ca masinei mele 2011 cu 80.000 km i a venit randul la schimbat uleiul din cutie. Multumesc!

Post #371495 5th May 2019 8:01 am
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
alex_pescaru



Member Since: 12 Mar 2009
Location: RO
Posts: 4640

Cititi si materialul de mai jos.
Este de pe forumul rusesc, tradus cu google, dar e destul de clar in ceea ce priveste uleiurile.

https://www.freel2.com/gallery/albums/user...change.pdf

.

Post #371505 5th May 2019 9:23 am
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
cctin



Member Since: 18 Oct 2018
Location: bucuresti
Posts: 13

Romania 2011 Freelander 2 TD4 Dynamic Auto Ipanema Sand

Inteleg si multumesc!!! Exact ce mi a zis si dl mecanic. Nu conteaza ce pui sa respecti t ws si sa l schimbi des .... mai des de 80k . Merci inca odata de acum incolo la 2 ani il voi schimba ravenol sau toyota !!!

Post #371508 5th May 2019 10:30 am
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
cctin



Member Since: 18 Oct 2018
Location: bucuresti
Posts: 13

Romania 2011 Freelander 2 TD4 Dynamic Auto Ipanema Sand

Inteleg si multumesc!!! Exact ce mi a zis si dl mecanic. Nu conteaza ce pui sa respecti t ws si sa l schimbi des .... mai des de 80k . Merci inca odata de acum incolo la 2 ani il voi schimba ravenol sau toyota !!!

Post #371511 5th May 2019 10:50 am
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
cristi.paraschiv



Member Since: 06 Jan 2020
Location: Bucharest
Posts: 2

Romania 

Salut! Am cititi cu interes toate postarile legate de schimbul de ulei la cutia de viteze.
Personal am un Freelander 2, cu 108.000 km, pe care l-am cumparat din Germania.
Desi masina a fost bine intretinuta in Germania, m-am asigurat ca fac o revizie completa, in principal prin schimbarea tuturor filtrelor si a uleiurilor de la motor, cutie viteze, cutie transfer, haldex, diferential spate.
Toate uleiurile au fost ori Castrol, ori Land Rover, acceptabile la pret cu exceptia celui de la cutia de viteze care trebuie sa respecte norma AW-1, un litru de ulei TYK 500050 fiind 230 lei.

Mentionez faptul ca la schimbarea uleiului de la cutie s-au folosit doar 4 litri, uleiul scos conform constatarii mecanicului fiind negru.

Din alte postari inteleg ca aceasta culoare este caracteristica uleiurile utilizate o perioada mare de timp si folosite pentru un numar mare de km.

In cazul meu: 7 ani si 108.000 km - culoarea inchisa spre negru a uleiului meu de la cutie as inclina sa cred ca a avut ca si cauza vechimea (7 ani) si numarul mare de km (108.000 km), mai putin o uzura, supraincalzire a cutiei sau alte defecte, in contextul in care masina schimba viteze ok si nu am regasit manifestari ciudate care sa ma faca sa cred ca exista o uzura mare sau alte defecte la cutie.

Ce imi doresc sa va impartasesc, dar sa va rog sa ne si consultam?!

1 .In cartea de service a masinii, uleiul recomandat este AW-1, fara a fi precizat vreun producator.
2. Uleiul original Land Rover este foartea scump!
3. Cutia este Aisin, regasita si pe alte masini ca Volvo, Citroen, Opel!
4. Viata masinii si o functionare buna si optima, inclusiv a cutiei cu siguranta tine de calitatea uleiurilor folosite, dar si perioadele la care acestea se schima - intervalul optim, conform documentarilor mele fiind de 40-60.000 km la cutia de viteze automata!
5. Schimbul de ulei la acest model de cutie este prin completare, un schimb total de ulei fiind posibil doar prin completari repetate - cel putin 3, aspect ce implica o cantitate mai mare de ulei, indirect si costuri mai mari!

Consultand piata am constatat ca exista, la preturi mult mai bune, uleiuri care respecta norma AW1 si care sunt folosite pe acelasi tip/model de cutie de viteze ce echipeaza alta masini.

Din acesta gama de uleiuri exista cel de la Volvo si chiar cel de la Aisin, al caror pret, pentru o cantitate de 4l, este aproximativ egal cu cel de la Land Rover de doar 1l - 250/300 lei/bidon 4 litri - aspect ce ne-ar ajuta atat din punct de vedere financiar (costrui mai mici), dar si functional - o reinprospatare aproximativ totala a uleiului vechi prin umpleri si goliri repetate (2-3 schimburi/reimprospatari).

In contextul celor de mai sus, va rog sa imi spuneti daca voi ati folosit alte tipuri de ulei la schimbul pentru cutia automata Aisin, cu exceptia celor trecute deja in revista - Mobil 1, Valvoline, Revenol?

A folosit cineva ulei Aisin, Volvo sau GM, acestea respectand norma AW-1?

Post #385140 24th Jan 2020 12:14 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
alex_pescaru



Member Since: 12 Mar 2009
Location: RO
Posts: 4640

Aici pe forum si in Romania, nu prea, dar cei de pe forumul rusesc folosesc destul de mult Aisin.
Mai poti lua in considerare si uleiul de la Toyota (T-WS), deoarece Aisin fabrica cutiile pentru Toyota.

Post #385145 24th Jan 2020 2:54 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Post Reply
Post Reply  Back to top
Page 4 of 4 <1234
All times are GMT + 1 Hour

Jump to  
Previous Topic | Next Topic >
Posting Rules
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Site Copyright © 2006-2024 Futuranet Ltd & Martin Lewis
Freel2.com RSS Feed - All Forums


Switch to Mobile site