Forum-Gallery-Shop-Sponsors

« Advertise on Freel2.com

Home > Romanian > Instalare incalzire in scaune.
Post Reply  Down to end
Page 1 of 1
Print this entire topic · 
Mihaimit



Member Since: 02 Aug 2017
Location: Bucharest
Posts: 5

Romania 
Instalare incalzire in scaune.

Salutare tuturor,

De aproximativ 2 săptămâni sunt posesorul unui Freelander 2011, SD4 varianta de echipare SE. Sunt extrem de mulțumit de noua achiziție. Comparativ cu modelul 2006, fosta masina, este cu totul altceva. Am o singura mare problema. Doresc sa-i montez încălzire in scaune, pe butoanele originale. Adică sa schimb modulul HVAC. La modelul precedent deținut de mine, Freelander-ul 1, 2006 am reușit sa montez instalația de incalzire normala achiziționata de oe net pe butoanele originale. Se parei nsa ca la modelul nou acest lucru este mai greu. A reușit cineva sa pună kit de incalzire de carbon normal pe butoanele originale?
Din schema electrica reiese ca șezutul are pe langa rezistența propriu zisa și un termistor pentru reglajul temperaturii. Acesta este legat separat (in paralel) și nu înseriat cu rezistența sezutului. Asta pare a fi singura diferența. Personal sunt dispus sa achiziționez și modului pentru incalzire in scaun( cel de la Volvo), precum și modului HVAC. Sa rescriu și CCF-ul. Credeți ca merita sa încerc acest demers? Vrea cineva s-o facem in comun sa învățam amândoi cum se face? Orice idee sau opinie este binevenita

Post #331905 26th Sep 2017 6:42 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
claudiu_rem



Member Since: 01 Mar 2016
Location: Bucuresti
Posts: 24

Romania 2012 Freelander 2 TD4 HSE Manual Santorini Black

Eu am montat incalzire aftermarket in scaune, cu 2 trepte si pot spune ca se incalzesc mai tare decat unele OEM (pe a doua treapta de incalzire). Am vrut sa instalez un kit original dar am renuntat din cauza costurilor si a dificultatii.

Post #332449 4th Oct 2017 6:00 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
Mihaimit



Member Since: 02 Aug 2017
Location: Bucharest
Posts: 5

Romania 

Salut Claudiu,

Varianta afternarket o știu. Dar am și eu păsărelele mele. Nu-mi place sa montez un buton in plasticele de la scaun. Vreau sa am montata încălzirea pe butoanele originale, cele din modului HVAC. Ma tot gândesc dacă nu este posibil sa cumpăr "șezutul și spătarul" pe aftermarket și sa le adaptez la butoanele originale. Asa scad mult costul echipării, căci am văzut și eu cât costa un set de incalzire original. Pentru 2 scaune îți mai iei o masina...

Post #332463 5th Oct 2017 6:12 am
View user's profile Send private message View poster's gallery Post Reply
Post Reply  Back to top
Page 1 of 1
All times are GMT

Jump to  
Previous Topic | Next Topic >
Posting Rules
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Site Copyright © 2006-2024 Futuranet Ltd & Martin Lewis
Freel2.com RSS Feed - All Forums


Switch to Mobile site