Forum-Gallery-Shop-Sponsors

« Advertise on Freel2.com

Home > Romanian > Freelander 2 2012 Probleme Rulmenti - rog ajutor/pareri
Post Reply  Down to end
Page 1 of 2 12>
Print this entire topic · 
Cristian69



Member Since: 08 Aug 2017
Location: Timisoara
Posts: 19

Romania 2012 Freelander 2 SD4 S Auto Ipanema Sand
Freelander 2 2012 Probleme Rulmenti - rog ajutor/pareri

Buna seara,

Am un Freelander 2 2012 2.2 SD4 190 cai, cumparat SH din Bucuresti in Octombrie anul trecut si avea 56 000 km. Masina am verificat-o cat am putut si tehnic dar si ca acte, nu apare cu interventii si km sunt reali, cauciucurile sunt cele din fabrica. Pana acum am facut in jur de 10 000 km fara probleme, dar de cateva saptamani am probleme cu ea.
Am facut o constatare la dealerul LR din Timisoara si mi s-a spus ca rulmentul stanga fata este dus si trebuie schimbat. L-am schimbat. La aceasta lucrare s-a observat ca nu se executasera lucrari la directie sau la componentele de sub masina, totul (suruburi, etc) era neatins cu acelasi strat de rugine, etc.
Dupa inlocuirea rulmentului roata fata stanga, s-au observat vibratii care par sa vina de sub masina, zona centru spate, si la o noua verificare s-a observat ca cel putin unul din rulmentii intermediari ai cardanului sunt dusi. Mi s-a recomandat sa-i schimb pe amandoi.
Am incercat sa gasesc rulmentii si mai multi dealeri/service-uri mi-au spus ca la Freelander2 nu mai sunt disponibili separat, ci doar ca si parte din ansamblu cardanului - cost 2500 Lei.
Apoi pe internet si la un distribuitor din tara am gasit totusi rulmenti separat. Vedeti poza si linkul https://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=Land...p;_sacat=0. Vorbim numai de piese noi. Acum sunt derutat, Se pot achizitiona si monta rulmentii separat sau nu? Varianta cu rulmenti separati ar fi mai ieftina. Cum ar fi mai bine de procedat?
In plus, sunt dezamagit ca se verifica "faima" ca LR construieste masini cu probleme. Adica, sa pice toti acesti rulmenti la sub 70 000 km mi se pare putin cam exagerat, dar cine stie poate am avut eu ghinion. Ma asteptam ca pana la vreo 100 000 km sa fac numai reviziile curente.
Daca s-a mai lovit cineva de vreauna din problemele de mai sus il rog sa ma sfatuiasca, multumesc mult.

Click image to enlarge

Post #328772 8th Aug 2017 4:43 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
mgwanderer



Member Since: 18 Sep 2015
Location: Kortrijk
Posts: 124

Belgium 2008 Freelander 2 TD4 SE Auto Indus Silver

Bună,
Voi încerca cel mai bine în limba voastră, dar nu este ușor. Ar trebui să fie posibilă schimbarea rulmenților, dar este posibil să aveți nevoie de unelte speciale.
În ceea ce privește cantitatea de kilometri și uzura rulmenților, totul depinde de tipul de conducere și de condițiile în care au fost folosite. Cele mai multe mașini dau probleme, dar un kilometraj scăzut unul folosit numai pe călătorii foarte scurte ar putea da mai mult decât normal. Eu însumi am avut niște probleme foarte neobișnuite, dar nu mă dezamăgesc. Utilizați forumul pentru a vă sfătui și a utiliza oameni ca Bell Engineering pentru articole de schimb la prețuri foarte avantajoase pentru trenul de acționare.

sper ca asta ajuta
Clive If it ain't ***ked don't fix it

Post #328804 9th Aug 2017 8:37 am
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
Drinovan Ovidiu



Member Since: 04 Mar 2016
Location: Timisoara
Posts: 150

Romania 2007 Freelander 2 TD4 S Manual Aintree Green

Buna Cristian,

Eu nu am inca probleme la transmisie,rulmenti si motor la 225000km si am mers cu ea 15000km de cand am luat-o! O folosesc in mod normal mai mult afara,putin in oras si cand si cand pe drumuri de munte(macadam).
Deocamdata nu se aude nimic in timpul rulari! Probabil in cazul tau se aude un huruit de la rulmentul defect!
Daca ar fi eu a-si cumpara si schimba doar piesa stricata cu una de calitate! Daca ai nevoie de ajutor ma poti contacta!

Post #328922 11th Aug 2017 6:46 am
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
Cristian69



Member Since: 08 Aug 2017
Location: Timisoara
Posts: 19

Romania 2012 Freelander 2 SD4 S Auto Ipanema Sand

Ceau Ovidiu,

Noroc cu masina si cat mai putine interventii.Da de la rulment se aude, si abia am reusit sa-i gasesc fara sa cumpar tot ansamblul cardanic. Se pare ca am avut eu ghinion.Sper ca dupa interventia asta sa nu mai huruie sau bata altceva.
Vad ca esti din Timisoara, si m-ar interesa ce parere ai de ExpressLine dealerul de LR de aici. Eu am avut o experienta neplacuta cu ei. Au incercat sa-mi bage piese pe gat, piese care nu erau pentru masina mea. Stima,

Cristian

Post #328925 11th Aug 2017 7:16 am
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
Drinovan Ovidiu



Member Since: 04 Mar 2016
Location: Timisoara
Posts: 150

Romania 2007 Freelander 2 TD4 S Manual Aintree Green

Buna Cristian,

Eu nu merg cu ea la service! La toate masinile ce le-am avut,daca a aparut o problema la motor,articulati,electronica etc.am incercat si am reusit sa le repar singur (cum imi place mie,cu grija,cu toate surubrile la loc,adica la fel cum a fost inainte)!Consumabilele(filtre,curele etc.)la fel le cumpar si le schimb!
Nu stiu ce sa zic de cei de la ExpressLine!Nu am apelat la servicile lor!Dar daca ai zis ca procedeaza asa e clar ca isi fac reclama negativa!

Post #329316 17th Aug 2017 7:36 am
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
Cristian69



Member Since: 08 Aug 2017
Location: Timisoara
Posts: 19

Romania 2012 Freelander 2 SD4 S Auto Ipanema Sand

Ceau Ovidiu,

Felicitari inca odata pentru timpul care iti permiti sa-l acorzi masinii si pentru pricepere. Da problema pare sa fie de la unul din rulmnetii cardanului. In Romania, versiunea oficiala a dealerilor este ca pentru Freelander 2 nu se gasesc rulmentii separat si trebuie cumparat si schimbat tot ansamblul cardanic (2500 Lei +). Am reusit sa-i cumpar din Spania si sper sa-i montez cat mai curand. Sa speram ca interventia asta va pune capat problemelor actuale.
Si pentru ceilalti participanti la forum, doresc sa mentionez problema care am avut-o cu cei de la ExpressLine (singurul dealer de Land Rover din Timisoara). Mecanicul lor a ridicat masina pe lift a verificat-o si apoi a efectuat si o tura cu ea pe centura. Verdictul: rulmentul stanga fata roata trebuie schimbat si placutele spate - desi nu ma pricep prea mult la masini mi s-a parut ciudat ca placutele sa faca zgomot la rulare (de obicei fac zgomot la franare si cu totul alt zgomot). Mi-au spus ca placutele la modelul meu vin cu senzor si trebuie schimbat si senzorul. Total vreo 600 Lei (numai placute si senzor). Ulterior atat la Ciclop cat si la alt service nu apareau placutele (pe seria mea de masina) ca fiind cu senzor - si o pereche buna era in jur de 250 Lei. Atunci cand am schimbat rulmentul fata, am verificat placutele spate si nu au senzor si sunt uzate numai 30% - deci nu trebuie shcimbate, si de fapt zgomotul venea de la unul din rulmentii cardanului.

Cristian

Post #329744 23rd Aug 2017 6:56 am
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
Drinovan Ovidiu



Member Since: 04 Mar 2016
Location: Timisoara
Posts: 150

Romania 2007 Freelander 2 TD4 S Manual Aintree Green

Oare la Rolling(www.rollingsystem.ro) nu se gaseste acel rulment fara suportul aferent?
Cristian,daca mai ai posibilitatea sa-i masori diametrul interior/exterior si inaltimea lui ar fi super! Sunt curios,daca se gaseste unul similar pe aici!Merci!

Post #329771 23rd Aug 2017 12:37 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
Cristian69



Member Since: 08 Aug 2017
Location: Timisoara
Posts: 19

Romania 2012 Freelander 2 SD4 S Auto Ipanema Sand

Salut,

Rulmentul este incastrat intr-un tub de metal mai inalt decat intregul ansamblu, apoi vine camasa rotunda de cauciuc rigid si apoi un alt tub de metal mai gros pe care sunt prinse picioarele de montare. Din cate am inteles eu daca se uzeaza rulmentul apar vibratii si miscari oscilante care distrug in timp si cauciucul pana la rupere. Deci chiar daca ai face rost de rulment nu cred ca este suficient. Dimensiunile ar fi: diametru exterior 6 cm, interior 3.5 cm inaltime in jur de 1.5 cm.

Cristian

Post #329830 24th Aug 2017 12:50 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
Drinovan Ovidiu



Member Since: 04 Mar 2016
Location: Timisoara
Posts: 150

Romania 2007 Freelander 2 TD4 S Manual Aintree Green

Salut

M-am interesat de el si la dimensiunile astea se gasete la ei,doar rulment conic (cu inaltimea de 15,87mm)!Deci e minunat ca l-ai putut gasit cu totul!

Post #329856 25th Aug 2017 9:26 am
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
Cristian69



Member Since: 08 Aug 2017
Location: Timisoara
Posts: 19

Romania 2012 Freelander 2 SD4 S Auto Ipanema Sand

Din pacate lucrurile stau mai rau. La o inspectia mai atenta se pare nu sunt rulmentii de cardan, ci este diferentialul spate dus. De acolo vine zgomotul.

Post #330285 2nd Sep 2017 11:43 am
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
Drinovan Ovidiu



Member Since: 04 Mar 2016
Location: Timisoara
Posts: 150

Romania 2007 Freelander 2 TD4 S Manual Aintree Green

Oare de ce s-o fi stricat la doar 66000km?Acum rămâne să vezi cum se rezolva! Piesele din interior după indentificarea lor sau cu totul nou sau SH!?

Post #330322 3rd Sep 2017 8:29 am
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
Cristian69



Member Since: 08 Aug 2017
Location: Timisoara
Posts: 19

Romania 2012 Freelander 2 SD4 S Auto Ipanema Sand

Eu as opta pentru unul nou, dar sa vedem cat costa. S-a stricat probabil din cauza ca au folosit rulmenti de proasta calitate. Tot aici pe forum am citit ca la un diferential desfacut cineva a gasit rulmenti din India (Tata Motors e proprietar nu?). La service-ul unde am facut constatarea, mi-au spus ca au avut recent o interventia la un Mercedes ML din 2015, si adanc in motor era o piesa de plastic (!!!!!) care se rupsese. Piesa cica face maxim 20 Euro, si interventia a costat 400 Euro (in Germania ii cerusera 1600 Euro pt manopera) din cauza locului unde era ingropata piesa aia. Eu nu pot sa inteleg cum la masini asa scumpe se introduc piese de plastic, aproape in bataie de joc. Platesti 60-70 000 Euro pe un ML si nu pot sa puna ceva de metal? La fel si LR asta. A fost nou 40 000 Euro si nu poti pune niste rulmenti care sa reziste macar 100 000 km????
Isi distrug singuri firma, pt ca eu unul sunt foarte dezamagit de marca. Vroiam in 3-4 ani sa-mi un Discovery nou, dar acum inclin mai mult spre Land Cruiser-ul de la Toyota.

Post #330324 3rd Sep 2017 8:43 am
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
Cristian69



Member Since: 08 Aug 2017
Location: Timisoara
Posts: 19

Romania 2012 Freelander 2 SD4 S Auto Ipanema Sand

Si apropo daca are cineva nevoie de doi rulmenti de cardan noi, am de vanzare! Smile

Post #330326 3rd Sep 2017 8:45 am
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
Strutz-u’



Member Since: 06 Aug 2018
Location: Sebes
Posts: 5

Romania 2013 Freelander 2 SD4 SE Auto Rimini Red

Ii mai ai?

Post #354527 6th Aug 2018 8:25 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
Cristian69



Member Since: 08 Aug 2017
Location: Timisoara
Posts: 19

Romania 2012 Freelander 2 SD4 S Auto Ipanema Sand

Da ii mai am.

Post #354537 7th Aug 2018 4:59 am
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
Post Reply  Back to top
Page 1 of 2 12>
All times are GMT

Jump to  
Previous Topic | Next Topic >
Posting Rules
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Site Copyright © 2006-2024 Futuranet Ltd & Martin Lewis
Freel2.com RSS Feed - All Forums


Switch to Mobile site