Forum-Gallery-Shop-Sponsors

« Advertise on Freel2.com

Home > Romanian > Lanturi zapada
Post Reply  Down to end
Page 1 of 1
Print this entire topic · 
Drinovan Ovidiu



Member Since: 04 Mar 2016
Location: Timisoara
Posts: 150

Romania 2007 Freelander 2 TD4 S Manual Aintree Green
Lanturi zapada

Ati folosit lanturi pentru zapada pe LRF2?
Deoarece distanta dintre roara si telescop este de ~15mm,ma tem ca e distanta prea mica!
Ce am vazut ar fi un fel de plasa din plastic de la Michelin(la 400lei-Carrefour),dar care daca ajungi cu ea pe uscat o cam strici!

Post #312177 28th Nov 2016 7:11 am
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
alex_pescaru



Member Since: 12 Mar 2009
Location: RO
Posts: 4640

Depinde pe unde vrei sa mergi, dar eu, de exemplu, nu am avut niciodata nevoie de lanturi.... Si am mers pe multe drumuri cu zapada.
Totul e sa ai anvelope adecvate, de iarna, cu cel putin 6-7 mm profil ramas.

Post #312254 28th Nov 2016 11:12 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
Drinovan Ovidiu



Member Since: 04 Mar 2016
Location: Timisoara
Posts: 150

Romania 2007 Freelander 2 TD4 S Manual Aintree Green

Da intradevar merge si fara lanturi! Spun asta ca am avut ocazia sa vad cum se comporta la o uracare pe munte cu zapada avand legata o rulota de ~800kg dupa ea,unde existau portuni destul de abrupte de urcat si starea caucucurilor mele nu era buna fiind uzate fata in proportie de 90% si spate 80% (HANKOOK Road Venture AT),iar daca o oprem in panta cu siguranta nu mai plecam! Am avut noroc ca nu venea nici o masina din fata! Ca si comportament la urcare pot spune ca pe o zapada batuta si mai ingetata la -5°C afara reusea sa urce bine pe portuni mai putin inclinate,dar unde era panta de 25-30° incepea sa rupa aderenta si sa fuga intr-o parte si alta corectia facnduse din volan!Urcarea se facea cu a I-a pe la 2300-2500 rot/min si pusa pe modul de tractiune Snow.
La coborare am folosit tot timpul asistarea la coborare folosind teapta a I-a unde era mai inclinat si a II-a unde era mai drept pe zapada batatorita si putin afanata,neaparand nicodata senzatia de alunecare pe parcursul a ~40km de coborare!
Locatia folosita a fost de la Lacul Oasa pana sus la Poarta Raiului.
Aici am intalnit un coleg cu o masina similara si care avea 2 perechi de lanturi luate de la firma RUD cu ~900lei/perechea!
Montarea lor este foarte simpla!Trebuie,doar sa fie prinse cu un dispozitiv de unul din prezoanele de la roata!

http://imgur.com/a/I5qmB

Post #312724 6th Dec 2016 11:40 am
View user's profile Send private message View poster's gallery Post Reply
Post Reply  Back to top
Page 1 of 1
All times are GMT

Jump to  
Previous Topic | Next Topic >
Posting Rules
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Site Copyright © 2006-2024 Futuranet Ltd & Martin Lewis
Freel2.com RSS Feed - All Forums


Switch to Mobile site