Forum-Gallery-Shop-Sponsors

« Advertise on Freel2.com

Home > Romanian > Diferential ?
Post Reply  Down to end
Page 1 of 2 12>
Print this entire topic · 
CatalinMCL



Member Since: 17 Aug 2012
Location: Arad
Posts: 9

Romania 
Diferential ?

Salutare, la inceputul verii am dus Freelander-ul la service fiindca auzeam un zgomot(un soi de vajait) din spatele masinii. Mi-au spus ca e vorba de rulmentul dreapta spate (pe care l-am mai schimbat acum vreo 3 ani) si trebuie schimbat. Zis si facut.
Dupa ce l-am schimbat am plecat in concediu, am facut vreo 4000km, timp in care am auzit din nou acelasi zgomot din spatele masinii. Acum vreo 2 saptamni am decis sa le fac o vizita din nou la service sa-mi spuna care-i problema si daca e vorba de acelasi rulment. Mi-au recomandat sa-mi cumpar fuzete pe spate, fiindca din cauza lor mi s-ar tot defecta rulmentii(mentionez ca sunt oarecum atehnic). Zis si facut.
Am cumparat fuzetele SH de la o firma de dezmembrari din Buc. M-au costat 200E ambele cu rulmenti cu tot. Dupa ce mi le-au schimbat... am sesizat ca zgomotul nu a disparut. Le-am dus masina inapoi si acum imi spun ca e vorba de diferentialul spate. Spun ei ca nu se poate repara ci doar schimba cu totul dar ca nu merita schimbat.
Momentan LR are aprox 165.000 km. Reviziile le fac o data pe an sau la 15.000km. La diferential n-am facut niciodata nimic. Nou imi imaginez ca e extrem de scump si n-ar avea niciun sens, SH...poate avea aceeasi hiba sau o poate dezvolta dupa 1000km si n-am facut nimic. Se poate repara? Unde? Ce as avea de facut? Big Cry For those about to rock. I salute you!

Post #309013 14th Oct 2016 10:53 am
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
dorumarcatoru



Member Since: 25 Jan 2013
Location: Bucharest
Posts: 174

Romania 2008 Freelander 2 TD4 SE Auto Alaska White

Mai bine schimbi serviceul.

Post #309022 14th Oct 2016 12:12 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
CatalinMCL



Member Since: 17 Aug 2012
Location: Arad
Posts: 9

Romania 

Crede-ma ca l-as schimba, as fi dispus sa merg si pana la CJ daca mi-ar recomanda cineva vreunul serios. In Arad a fost repr. LR dar s-a inchis si oricum nu aveau serviceul autorizat LR. For those about to rock. I salute you!

Post #309025 14th Oct 2016 12:45 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
lynx_lynx



Member Since: 03 Jul 2015
Location: Bucharest
Posts: 80

Romania 2008 Freelander 2 TD4 HSE Manual Aintree Green

De ce nu cauti la Timisoara sau Szeged ? Nu cred ca nu gasesti un service serios.

Post #309029 14th Oct 2016 3:04 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
dorumarcatoru



Member Since: 25 Jan 2013
Location: Bucharest
Posts: 174

Romania 2008 Freelander 2 TD4 SE Auto Alaska White

Dupa parerea mea, daca rulmentii pe care i-ai pus sunt noi si sunt de firma ( no nameurile se uzeaza repede), cel mai probabil e vorba de rulmentii din diferential. Exista kituri de reconditionare pt acestea.

Post #309030 14th Oct 2016 3:12 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
claudiu_rem



Member Since: 01 Mar 2016
Location: Bucuresti
Posts: 24

Romania 2012 Freelander 2 TD4 HSE Manual Santorini Black

Aceeasi problema cu rulmentul de la pinionul de atac o am si eu. Am desfacut astazi diferentialul si o sa incerc sa schimb rulmentul singur dar trebuie sa confectionez presa pentru extragere si o cheie pentru desfacerea piulitei care strange rulmentul. Ceilalti rulmenti sunt ok. Cu ocazia asta schimb si uleiul din haldex si filtrul. Va tin la curent cu lucrarea. S

Post #309649 25th Oct 2016 6:26 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
alex_pescaru



Member Since: 12 Mar 2009
Location: RO
Posts: 4640

Daca ai timp, te rog mult, fa si poze si pune aici...

Post #309659 25th Oct 2016 8:07 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
claudiu_rem



Member Since: 01 Mar 2016
Location: Bucuresti
Posts: 24

Romania 2012 Freelander 2 TD4 HSE Manual Santorini Black

Maine dimineata cand ajung la service o sa pozez diferentialul si sper sa am timp sa confectionez cheia pentru desfacere. Dupa masuratorile mele piulita de strangere a rulmentului pinionului de atac ar fi M41.

Post #309669 25th Oct 2016 8:41 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
CatalinMCL



Member Since: 17 Aug 2012
Location: Arad
Posts: 9

Romania 

Intre timp am gasit si eu mecanic si pe sfarsitul saptamanii ar trebui sa ajunga kit-ul de reparatie si sa rezolve diferentialul. Sper ca va fi ok. For those about to rock. I salute you!

Post #309699 26th Oct 2016 9:45 am
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
claudiu_rem



Member Since: 01 Mar 2016
Location: Bucuresti
Posts: 24

Romania 2012 Freelander 2 TD4 HSE Manual Santorini Black

Am facut rost de tubulara de 41 pe care am modificat o la strung pentru a incapea pe arbore si momentan confectionez cheia care sa intre pe canelurile arborelui. Probabil o sa folosesc un butuc de ambreiaj de Ford. Fara sculele acestea nu se poate desface piulita de strangere a rulmentului. Va mai tin la curent cu progresele facute. Stau cam prost cu timpul, norocul meu ca am o a doua masina.

Post #309785 27th Oct 2016 5:47 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
claudiu_rem



Member Since: 01 Mar 2016
Location: Bucuresti
Posts: 24

Romania 2012 Freelander 2 TD4 HSE Manual Santorini Black

Pozele le gasiti in galerie

Post #309786 27th Oct 2016 5:48 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
claudiu_rem



Member Since: 01 Mar 2016
Location: Bucuresti
Posts: 24

Romania 2012 Freelander 2 TD4 HSE Manual Santorini Black

Am reusit sa termin cheia de confectionat si am desfacut piulita si am extras rulmentii de pe arbore. Rulmentii de pe pinionul de atac sunt SKF, dar surprinzator cel care se defecteaza este produs in India, iar cel din spatele sau este produs in Germania, ambii fiind SKF, cel produs in Germania neavand urme de uzura. Va atasez pozele pentru cei interesati.

Post #310235 3rd Nov 2016 1:42 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
irinel_g



Member Since: 06 Nov 2010
Location: Craiova
Posts: 213

Romania 

Cum ai desfacut piulita aia de la pinionul de atac? Ca eu am incercat cu cheia aia de 41 si am tinut contra in pinion cu un bronz dar nu vrea deloc, mi e frica sa nu rup vrun dinte. Si oare de ce in chitul de reparatie e o piuliță noua? S-a dus filetul cand ai desfacu t o? Tu cum ai blocat axul?

Post #319055 7th Mar 2017 4:59 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Send e-mail Reply with quote
claudiu_rem



Member Since: 01 Mar 2016
Location: Bucuresti
Posts: 24

Romania 2012 Freelander 2 TD4 HSE Manual Santorini Black

Salut. Cheia de 41 nu este suficienta pt a desface. Trebuie si o tubulara facuta din dantura unui disc de ambreiaj cu care sa poti bloca arborele. Daca nu gresesc are 25 de dinti. Nu incerca sa blochezi pinionul de atac pentru ca o sa ii ciobesti dantura si nu o sa poti desface piulita pentru ca este stransa la peste 250nm. Suna ma si iti explic cum sa faci cheia pt arbore. 0729011237

Post #319061 7th Mar 2017 7:07 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
irinel_g



Member Since: 06 Nov 2010
Location: Craiova
Posts: 213

Romania 

Mulțumesc pentru sfaturi. Pānă la urmă tipu de la service nu s a lasat si a gaurit piulița. De strans a strans o nu au fost probleme. Sper sa fie ok, sa ma mai țina tot cāt celelalte.

Post #319133 8th Mar 2017 8:48 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Send e-mail Reply with quote
Post Reply  Back to top
Page 1 of 2 12>
All times are GMT + 1 Hour

Jump to  
Previous Topic | Next Topic >
Posting Rules
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Site Copyright © 2006-2024 Futuranet Ltd & Martin Lewis
Freel2.com RSS Feed - All Forums


Switch to Mobile site