Forum-Gallery-Shop-Sponsors

« Advertise on Freel2.com

Home > Romanian > Placute frana fata recomandare marca after-market
Post Reply  Down to end
Page 1 of 1
Print this entire topic · 
Ionut



Member Since: 12 Jan 2010
Location: Romania
Posts: 73

2007 Freelander 2 TD4 S Manual Nazca Sand
Placute frana fata recomandare marca after-market

Salutare tuturor.

As avea nevoie de o recomandare de marca de placute frana fata after-market. Intreb acest lucru deoarece cu ceva timp in urma am schimbat placutele fata cu placute after-market (din pacate nu mai stiu marca) si mi-au stricat 2 perechi de discuri de frana in decurs de 15000Km. Ulterior mi-am dat seama ca motivul pentru care se stricau discurile de frana era duritatea ferodoului din placutele de frana si am inlocuit placutele, astfel rezolvand problema.
Acum a venit vremea sa le inlocuiesc, dar avand in vedere ca placutele originale sunt dublu la pret (sau chiar mai mult) fata de cele after-market, m-ar ajuta foarte mult sa-mi recomandati o marca after-market pe care ati utilizat-o si stiti ca nu afecteaza discurile de frana.

Astept raspunsul vostru.

Cu multumiri!

Post #240601 10th Nov 2014 1:13 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
alex_pescaru



Member Since: 12 Mar 2009
Location: RO
Posts: 4640

Pentru o revizie capitala a franelor pe spate, eu am cumparat TRW. Placute, saboti si discuri.
Pe fata inca nu le-a venit vremea. Operatiunea a fost facuta la 65k km.
Totul e OK.

Post #240623 10th Nov 2014 5:11 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
irinel_g



Member Since: 06 Nov 2010
Location: Craiova
Posts: 213

Romania 

S-au dus dus mai repede cele de pe spate? Eu le am schimbat pe cele de pe fata acu vro 10000 km iar acum cand franez la viteze mari, imi bate in volan. Oare or fi discurile de pe spate?

Post #240653 10th Nov 2014 9:49 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Send e-mail Reply with quote
alex_pescaru



Member Since: 12 Mar 2009
Location: RO
Posts: 4640

Da, multi, si aici pe forum si pe cel rusesc, spun ca cele de pe spate se duc mai repede.
Cel putin in echiparea din fabrica.

Post #240656 10th Nov 2014 9:59 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
Ionut



Member Since: 12 Jan 2010
Location: Romania
Posts: 73

2007 Freelander 2 TD4 S Manual Nazca Sand

Multumesc pentru informatii.

O seara excelenta!

Post #240669 11th Nov 2014 12:15 am
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
johnny_22_83



Member Since: 05 Dec 2010
Location: bucuresti
Posts: 182

Romania 2008 Freelander 2 TD4 SE Auto Sumatra Black

A venit vremea sa schimb si eu franele pe spate, discuri si placute (120 k).
Am zis sa profit de ocazie si sa schimb si sabotii aferenti franei de mana.
Bine, nu era ca si cum as fi avut o alta optiune dat fiind ca frana de mana nu mai fusese folosita de vreo 3-4 ani, iar sabotii existenti erau intr-o stare deplorabila.
Am mers pe discuri+placute de la Ate si saboti de la Ferodo. Chiar daca sunt "fan" Trw am ales Ate pentru ca discurile de la Trw pareau facute din aur, daca e sa judecam dupa pretul de vanzare.
Partea mai trista e ca, desi am schimbat mai tot ce tine de sistemul de franare pe spate, frana mea de mana e tot cam degeaba.
Initial mi-a reglat-o "mai larg" sa vad cum se comporta. Era ca si cum nu aveam frana de mana. Apoi a mai stras putin de la acel cilidru din interiorul discului, dar......fara prea mare schimbare. Indiferent cat reglez eu cablul din interior, actionarea manetei de frana nu e suficienta pentru a impiedica cele 2 tone sa se puna in miscare (cutie automata).
Cei de la service mi-au spus ca "sunt cablurile prea intinse" si ar trebui schimbate. De asta n-am mai auzit pana acum. Pe de alta parte, frana de mana pare sa fi fost reglata corespunzator din interiorul discului (acum trebuie sa aplici putina presiune pe roata ca sa se miste).
Din fericire, cutia automata e de folos in cazul asta.

Post #310047 1st Nov 2016 8:37 am
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
ilea.victor



Member Since: 30 Nov 2014
Location: Tirgu Mures
Posts: 83

Romania 2011 Freelander 2 TD4 Dynamic Auto Rimini Red

Acele "parhii" sau cum sa le spun,care transmit miscarea la saboti, de obicei sunt gripate le-ai verificat?

Post #310049 1st Nov 2016 9:38 am
View user's profile Send private message View poster's gallery Send e-mail Reply with quote
johnny_22_83



Member Since: 05 Dec 2010
Location: bucuresti
Posts: 182

Romania 2008 Freelander 2 TD4 SE Auto Sumatra Black

Nu aratau prea grozav, e adevarat, dar le-a verificat mecanicul si a zis ca nu au probleme.
Apoi, a doua oara frana a fost reglata cu mine in masina actionand frana de mana.....deci, cumva, functioneaza, doar ca una e sa nu se mai invarta roata cand aplici presiune cu mana pe disc, alta e cand presiunea vine din greutatea masinii pusa in miscare.

Post #310149 2nd Nov 2016 9:32 am
View user's profile Send private message View poster's gallery Post Reply
Post Reply  Back to top
Page 1 of 1
All times are GMT + 1 Hour

Jump to  
Previous Topic | Next Topic >
Posting Rules
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Site Copyright © 2006-2024 Futuranet Ltd & Martin Lewis
Freel2.com RSS Feed - All Forums


Switch to Mobile site