Forum-Gallery-Shop-Sponsors

« Advertise on Freel2.com

Home > Romanian > zgomote la schimbarea treptelor cutie automata
Post Reply  Down to end
Page 1 of 1
Print this entire topic · 
capitain_z



Member Since: 24 Oct 2011
Location: bucharest
Posts: 6

2011 Freelander 2 SD4 S Auto Kosrae Green
zgomote la schimbarea treptelor cutie automata

Buna ziua tuturor,

Cer un sfat referitor la un SD4, MY2011. La schimbarea automata a treptelor, in special intre 1 si 2, se aude un zgomot ca de patinare (sau a doua suprafete metalice care freaca una de alta). Uneori este insotita si de o lipsa de putere, ca si cum s-ar taia brusc acceleratia. Problema este ca zgomotul nu apare constant si nu este dependent de gradul de fortaj,/acceleratie. As tinde sa spun ca apare in general la rece, in primele 15 minute dar fara sa pot repeta in mod evident problema. Ati mai intalnit asa ceva?

Multumesc,

Post #191683 17th Jul 2013 7:58 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
alex_pescaru



Member Since: 12 Mar 2009
Location: RO
Posts: 4640

E un zgomot caracteristic la modificarea regimului motorului in momentul schimbarii vitezelor (si nu numai).
E facut de catre turbina. Unii zic ca (si) in colaborare cu EGR-ul, deoarece cei care si-au pus o flansa ca sa "elimine" EGR-ul, nu mai au acest zgomot.
In momentul schimbarii vitezelor, ECU-urile incearca sa faca schimbarea cat mai "smooth". Pentru aceasta se da comanda la motor sa reduca cuplul si in turbina/admisie, de la un regim de presiune ridicata la unul cu presiune mica, se creaza un fel de "surge".
Si eu am acest zgomot de la inceput. O sa vezi ca daca te duci pe munte, la peste 1500m, o sa-l auzi si mai intens, probabil deoarece aerul este mai rarefiat (presiunea atmosferica mai mica).

Post #191761 18th Jul 2013 7:12 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
Costin



Member Since: 09 Mar 2013
Location: Bucuresti
Posts: 31

Romania 2010 Freelander 2 TD4 S Auto Stornoway Grey

cam toate Aisin-urile fac asa. A mea, de la LR ...idem cum descrii. Mai nou insa am un Mondeo ca masina de servici cu aceeasi cutie AISIN. Suna identic desi are mai putin de 5000 de km dar a produs scrasnetul asta fluierat de la bun inceput. Ergo...don't worry be happy ! cutia ta e in parametrii normail ai producatorului. Small roadrunner...

Post #192996 29th Jul 2013 2:56 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
ilea.victor



Member Since: 30 Nov 2014
Location: Tirgu Mures
Posts: 83

Romania 2011 Freelander 2 TD4 Dynamic Auto Rimini Red

Se pare ca si a mea a īnceput sa facă niște zgomote la schimbarea vitezelor si este īnsoțită de o zmuncitura,īntrerupere ,ceva de genul,dar nu face īntotdeauna. Am schimbat uleiul in diferențialul spate si in haldex,am verificat nivelul in cutie,dar tot așa face. Voi schimba uleiul si in cutie,poate māine dar vreau sa īncerc sa i-l schimb tot,eventual pe la răcitorul de ulei,ce părere aveți? Din cutia de transfer cum scot uleiul? Nu am reușit sa bag nimic in interior pe la buson....

Last edited by ilea.victor on 20th Sep 2016 10:37 am. Edited 2 times in total

Post #305829 1st Sep 2016 7:24 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Send e-mail Reply with quote
ilea.victor



Member Since: 30 Nov 2014
Location: Tirgu Mures
Posts: 83

Romania 2011 Freelander 2 TD4 Dynamic Auto Rimini Red








Buna seara. Am schimbat uleiul in cutia de transfer si cutia de viteza. Despre uleiurile schimbate pot sa spun ca cel din cutie era destul de negru,cel din diferențialul spate puțin īnnegrit,cel din haldex abia se vede ceva culoare prin el iar cel din cutia de transfer era ca mierea,dar cānd am scos din cel nou cu seringa sau văzut dare de culoare neagră. Am făcut o mică plimbare si se pare ca schimba altfel,nu am mai simți socrul deloc si parca Răspunde mai bine la accelerației. Nu știu dacă nu am mai avut o problema,cred ca debitmetrul era puțin slăbit si poate trăgea aer pe lāngă... Am vrut sa schimb uleiurile mai repede si nu am reușit dar recomand schimbare lor. "Scule speciale" folosite

Post #305875 2nd Sep 2016 6:38 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Send e-mail Reply with quote
ilea.victor



Member Since: 30 Nov 2014
Location: Tirgu Mures
Posts: 83

Romania 2011 Freelander 2 TD4 Dynamic Auto Rimini Red

Odata cu scaderea temperaturii exterioare sa schimbat situatia cu smuncitura,sunete si etc.Care din senzori sa fie afectati de temperatura exterioara? Sau cum sa imi explic aceasta schimbare? Acum functioneaza perfect.

Post #308974 13th Oct 2016 2:11 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Send e-mail Post Reply
Post Reply  Back to top
Page 1 of 1
All times are GMT

Jump to  
Previous Topic | Next Topic >
Posting Rules
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Site Copyright © 2006-2024 Futuranet Ltd & Martin Lewis
Freel2.com RSS Feed - All Forums


Switch to Mobile site