Forum-Gallery-Shop-Sponsors

« Advertise on Freel2.com

Home > Romanian > Distributie & stuff
Post Reply  Down to end
Page 1 of 1
Print this entire topic · 
alex_pescaru



Member Since: 12 Mar 2009
Location: RO
Posts: 4640

Distributie & stuff

Mi-am schimbat distributia.
Conform cu producatorul ar fi trebuit sa tina 240.000 km sau 10 ani.
Eu am schimbat-o la 82.500 km si 7 ani.
Rola de ghidare si intinzatorul pareau impecabile. Rola produsa de INA, intinzatorul ceva chinezesc. Da, scria mare pe el CHINA. Oricum, precum am spus, rulmentii din amandoua erau perfecti, fara pic de joc. La fel cureaua, Gates, PowerGrip arata foarte bine, fara crapaturi, etc. Pompa de apa era si aia buna, fara pic de joc.
De ce le-am schimbat atunci?
De ceva vreme am vazut o deplasare in modul in care cureaua calca pe roata dintata de la axul cu came.
Adica, in functionare, calca la stanga cu vreo 2-3 mm si la rece facea un usor zgomot ritmic ca un fasait.
Deoarece rola de ghidare si pompa de apa aratau bine si fara joc, nu pot sa cred decat ca intinzatorul, si mai exact mecanismul de intindere - deoarece precum am spus rulmentul nu avea joc - incepuse sa impinga un pic stramb in curea si o facea sa calce un pic mai la stanga.
Dupa schimbare, noua curea calca corect pe rola, pe unde ar trebui.
Noul kit: curea - Continental, rola - INA, intinzator - INA, pompa de apa - Graf.
Operatiunea facuta in aprox. 4-5 ore, deoarece nici eu, nici mecanicul nu mai facusem schimb de distributie la FL2 si am luat-o incet si sistematic, studiind problema in amanunt.
Ceea ce scrie in manual cam aia trebuie facut, nu prea exista "scurtaturi".

Post #276806 24th Sep 2015 9:03 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
dorumarcatoru



Member Since: 25 Jan 2013
Location: Bucharest
Posts: 174

Romania 2008 Freelander 2 TD4 SE Auto Alaska White

A mea are 130.000 km si 7 ani si planuiesc sa fac operatiunea la anul.
Ai inlocuit si cureaua de transmisie si rola ?

Post #276901 26th Sep 2015 9:09 am
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
alex_pescaru



Member Since: 12 Mar 2009
Location: RO
Posts: 4640

Daca te referi la cureaua de accesorii - servo, AC, alternator - nu, deoarece merg OK, fara uzuri.

De fapt aparent, precum am spus, nici distributia nu avea nici o problema, dar ma calca pe "pitici" acea deplasare si fasait la relanti cand era motorul rece. Acum cureaua de distributie calca pe unde trebuie si nici acel fasait nu mai este.

Pe forumul rusesc mai multi povestesc de acel fasait la rece si ca este obiceiul curelei/sistemului ca sa calce "stramb" la rece, dar a mea ramanea asa si la cald. Fara fasait in schimb.

Post #276927 26th Sep 2015 2:55 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
cata26bcn



Member Since: 02 Oct 2012
Location: constanta
Posts: 122

Romania 

salut Alex,cum a decurs operatiunea?? a fost ceva mai complicat sau o schimbare "de rutina" ???
eu zilele astea am schimbat tot kit-ul de ambreiaj impreuna cu volanta.erau praf.si rulmentul cel putin s-a facut bucati cind l-am dat jos.plus ca a trebuit schimbat si semeringul de la arborele cotit ca si ala nu mai etansa,
preturi info : volanda masa dubla LUK-16000 lei,kit ambreiaj SAKS cu rulmentul inclus 10500 lei si semeringul cam 100 de lei.ca si lucrare a fost destul de complicat,se da jos inclusiv cadrul motor.cu ocazia asta am schimbat si uleiul de cutie plus cel de la diferentialul pe fata.uleiul cam ajunsese la limita vietii,parerea mea,masina are acum aproximativ 150000km.montat/demontat cutie si restul cam 8-10 ore munca continua ( eu am facut operatiunea in 2 zile din cauza semeringului care nu fusese luat in calcul).urmatorul pas este distributia,de aia ma intereseaza un pret informatiz si cum e cu schimbatul.

Post #280619 8th Nov 2015 10:32 am
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
alex_pescaru



Member Since: 12 Mar 2009
Location: RO
Posts: 4640

Operatiunea este aproximativ de rutina. Spatiu destul de manevra. O sa trebuiasca sa dai demarorul jos.
Sunt tare importante piesele pentru blocat axul cu came si arborele cotit.
O sa vezi ca pana de la arborele cotit este mult mai ingusta decat fanta de pe pinionul arborelui cotit. Vezi mai jos.
Piesa pentru blocat arborele cotit are 2 roluri.
Primul sa ajute la strangerea fuliei si al doilea sa pozitioneze bine arborele cotit in raport cu axa cu came.
Altfel, din cauza acelui joc, poti altera avansul distributiei.
Daca totul este in regula, pana o sa fie exact in mijlocul fantei, iar pinionul este tinut in pozitie presat intre fulie si "peretele" din spatele pinionului.

Post #280645 8th Nov 2015 7:13 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
irinel_g



Member Since: 06 Nov 2010
Location: Craiova
Posts: 213

Romania 

Eu am 235000 si nu am schimbat distribuția. Si nu o schimb pana la 240000. Daca se rupe ma duc sa îmi dea un motor nou.... Laughing

Post #282174 24th Nov 2015 9:04 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Send e-mail Reply with quote
dorumarcatoru



Member Since: 25 Jan 2013
Location: Bucharest
Posts: 174

Romania 2008 Freelander 2 TD4 SE Auto Alaska White

Asta daca ai facut toate reparatiile si reviziile in service autorizat LR...

Post #282229 25th Nov 2015 1:06 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
irinel_g



Member Since: 06 Nov 2010
Location: Craiova
Posts: 213

Romania 

Pai masina a fost a mea de noua km sunt reali, asa ca nu mai contează unde am făcut reparațiile, adică nu se pun alea din fata blocului Laughing

Post #282232 25th Nov 2015 2:06 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Send e-mail Post Reply
Post Reply  Back to top
Page 1 of 1
All times are GMT + 1 Hour

Jump to  
Previous Topic | Next Topic >
Posting Rules
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Site Copyright © 2006-2024 Futuranet Ltd & Martin Lewis
Freel2.com RSS Feed - All Forums


Switch to Mobile site