Forum-Gallery-Shop-Sponsors

« Advertise on Freel2.com

Home > Romanian > Vibratie la franare
Post Reply  Down to end
Page 1 of 1
Print this entire topic · 
irinel_g



Member Since: 06 Nov 2010
Location: Craiova
Posts: 213

Romania 
Vibratie la franare

Acum 10 000 de km am schimbat discurile de frāna fata cu unele aftermarket de la Land atelier. De vreo 2000 km īmi vibrează toată mașina la frānare. Oare sa se ovalizat așa repede, ca de uzat nu s au uzat, nu au pic de "buza". Ciudat este ca face si la viteze de 60-70 km la ora dar si la 120. Discurile de pe spate nu au fost schimbate niciodată, oare sa facă alea, dar parca prea se simte in volan. Daca apăs mai tare frāna parca nu mai face. poate sa facă de la plăcute, ca nici p alea nu le am pus originale ca sunt foarte scumpe? Ce mi-au mai zis de la service ca trebuie schimbat ar fi basculele ca s-au dus bucsile, oare sa influențeze si astea? Daca schimb totul pe original m-a duce pe la 5000 lei, parca nu īmi vine sa dau toți banii ăștia odată.

Post #255118 27th Feb 2015 10:53 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Send e-mail Reply with quote
alex_pescaru



Member Since: 12 Mar 2009
Location: RO
Posts: 4640

http://www.freel2.com/forum/topic8855.html

Post #255174 28th Feb 2015 8:32 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
irinel_g



Member Since: 06 Nov 2010
Location: Craiova
Posts: 213

Romania 

Mulțumesc. Acum chiar mi am adus aminte ca cititisem si eu topicul asta. O sa le iau pe rānd, sa īncerc prima data cu plăcuțele de frāna. Sa pun originale care costa in jur de 525 lei sau TRW?

Post #255184 28th Feb 2015 10:13 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Send e-mail Reply with quote
alex_pescaru



Member Since: 12 Mar 2009
Location: RO
Posts: 4640

E o chestie pur personala.
Eu am TRW. Altii se simt comfortabil cu cele comandate de la dealer.
Chestia interesanta este ca atunci cand am dat spatele jos, erau toate TRW. Deci a mea a venit din fabrica echipata cu TRW. Ca atare am luat tot TRW, gasibile mult mai ieftin la magazinele de specialitate, in comparatie cu ce-mi oferea reprezentanta care erau mult mai scumpe.

Post #255188 28th Feb 2015 10:56 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
irinel_g



Member Since: 06 Nov 2010
Location: Craiova
Posts: 213

Romania 

Am fost la service si mi au zis sa īnlocuiesc bucsile alea mari de la bascule, ca au joc. Vedeți ca se găsesc separat si unele bune sunt in jur de 250 lei/buc. Le am īnlocuit si vibrația a dispărut. Deci nu va grăbiți sa schimbați discuri si alte chestii pana nu eliminați jocurile. Cu ocazia asta am reparat si frāna de māna prin īnlocuirea sabotilor si a discurilor spate care si așa erau neschimbate de cānd am luat mașina. Cei care au cutii automate ar trebui sa mai folosească din cānd in cānd frāna de māna, ca daca nu ajunge plină de rugina ca a mea. Deasemenea am schimbat uleiul cutie.

Post #256003 7th Mar 2015 11:00 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Send e-mail Reply with quote
Costin



Member Since: 09 Mar 2013
Location: Bucuresti
Posts: 31

Romania 2010 Freelander 2 TD4 S Auto Stornoway Grey

alex_pescaru wrote:
E o chestie pur personala.
Eu am TRW. Altii se simt comfortabil cu cele comandate de la dealer.
Chestia interesanta este ca atunci cand am dat spatele jos, erau toate TRW. Deci a mea a venit din fabrica echipata cu TRW. Ca atare am luat tot TRW, gasibile mult mai ieftin la magazinele de specialitate, in comparatie cu ce-mi oferea reprezentanta care erau mult mai scumpe.


Iaca ....mi s-a intamplat si mie. Doar ca la mine e fara ezitari: toate 4 discurile sunt muci...dar la 73.000 km (cutie automata) nu pot protesta...au tinut de nota 10. Singura dilema pe care o am...e ce sa cumpar...TRW sau ATE...
Voi ce ziceti ? Small roadrunner...

Post #259898 8th Apr 2015 8:44 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
ilea.victor



Member Since: 30 Nov 2014
Location: Tirgu Mures
Posts: 83

Romania 2011 Freelander 2 TD4 Dynamic Auto Rimini Red

Ce grosime au discurile de frana la acesti km si cat e grosimea minima admisa? Eu am revizuit sambata franele la 69 000 km,am polizat "umeri" lasati de placute pe discuri si am mai gasit sistemul de parghii de la sabotii franei de mana gripati. Am curatat si "plimbat" parghiile si sper sa mai merg catre 10 000 de km fara probleme. Mentionez ca am cutie automata.

Post #263369 11th May 2015 9:24 am
View user's profile Send private message View poster's gallery Send e-mail Post Reply
Post Reply  Back to top
Page 1 of 1
All times are GMT + 1 Hour

Jump to  
Previous Topic | Next Topic >
Posting Rules
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Site Copyright © 2006-2024 Futuranet Ltd & Martin Lewis
Freel2.com RSS Feed - All Forums


Switch to Mobile site