Forum-Gallery-Shop-Sponsors

« Advertise on Freel2.com

Home > Romanian > Accidente / Asiguratori
Post Reply  Down to end
Page 1 of 1
Print this entire topic · 
DareDevil



Member Since: 08 Dec 2013
Location: Bucharest
Posts: 25

Romania 2009 Freelander 2 TD4 SE Manual Santorini Black
Parbriz crapat!

Cum a dat zapada, au "innebunit" si participantii la trafic. Acum...poate trebuie sa-i acord circumstante atenunate si "bivolului"; era mocirla aia pe jos si poate din cauza asta i-au derapat rotile din fata la plecarea de pe loc. Problema este ca au sarit pietre/pietroaie si m-am ales cu parbrizul fisurat pe o lungime de aproximativ 40-50 cm, undeva in partea de jos/central. Banging Head Spun "m-am ales" pentru ca masina este pe numele meu (dar sotia o conducea Whistle) Nimic de reprosat, chiar nu vad de ce ar avea vre-o vina ea.
Am CASCO la Allianz, deci nu platesc pentru el Thumbs Up ...sau nu ar trebui, si tind sa cred ca reparatul la reprezentanta nu ar trebui sa fie o problema fiind cumva acelasi...tatic la amandoua.
Dilema mea : Sa repar in alta parte daca se poate cu o manopera mai buna sau si cei de la reprezentanta sunt cat de cat "pro'" si nu ar trebui sa am surprize de genul lipit aiurea geamul? Intreb deoarece numai de bine nu s-a vorbit despre reprezentanta pana acum! Censored "Acela care ar respecta intocmai toate regulile de prudenta invatate, ar ramane in mod practic condamnat la inactivitate" Lionel Terray

Post #215088 28th Jan 2014 2:14 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
dorumarcatoru



Member Since: 25 Jan 2013
Location: Bucharest
Posts: 174

Romania 2008 Freelander 2 TD4 SE Auto Alaska White

Nu stiu daca Allianz mai are vreo legatura cu Tiriac. Trebuie sa intrebi daca au decontare directa, altfel risti sa stai cu masina in service o buna perioada.
Cred ca si cei de la reprezentanta se pricep, insa trebuie sa vezi unde sunt si cei mai operativi, ca sa-ti recuperezi masina repede. Oricum, sa verifici incalzirea parbrizului cand iti iei masina.

Post #215090 28th Jan 2014 2:35 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
DareDevil



Member Since: 08 Dec 2013
Location: Bucharest
Posts: 25

Romania 2009 Freelander 2 TD4 SE Manual Santorini Black

Nu am parbriz incalzit. Pe el sunt doar senzorii de ploaie (cei de lumina sunt tot acolo sau pe oglinda retrovizoare?).
Nu am stiut ca nu au legatura unul cu celalalt, asigurarea cu cei de la reprezentanta, asociam doar numele. Am timp sa ma documentez 2 saptamani pana ajung acasa. Speram la o indrumare mai...directa, daca cineva stie mai multe legate de subiectul asta ca sa nu mai bajbai pe net. Orice sfat este bine venit. Multumiri! "Acela care ar respecta intocmai toate regulile de prudenta invatate, ar ramane in mod practic condamnat la inactivitate" Lionel Terray

Post #215092 28th Jan 2014 2:48 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
DareDevil



Member Since: 08 Dec 2013
Location: Bucharest
Posts: 25

Romania 2009 Freelander 2 TD4 SE Manual Santorini Black

Rezolvat problema! In urma convorbirii telefonice cu o d-ra foarte amabila de la Allianz, am ales sa-mi fac constatarea la TopLac Service, undeva pe b-dul Timisoara, aproape de CET. Totul a decurs normal, fara nici un fel de probleme sau piedici. In urma discutiei cu inspectorul am hotarat sa schimb parbrizul tot la ei. A durat aproape o saptamana pana au primit "piesa", m-au sunat seara, a doua zi dimineata in jurul orei 0900 eram prezent la service. Mi-au spus ca pot lua masina dupa ora 1600 dar am preferat sa o las pana a doua zi la ei. Se pare ca e schimbat ok, nu vajaie aerul pe langa el, senzorii lucreaza in parametrii. Numai de bine Thumbs Up "Acela care ar respecta intocmai toate regulile de prudenta invatate, ar ramane in mod practic condamnat la inactivitate" Lionel Terray

Post #218921 8th Mar 2014 12:53 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
cata26bcn



Member Since: 02 Oct 2012
Location: constanta
Posts: 122

Romania 

parbrizul este original?are emblema Land Rover pe el?sau e AM?

Post #219023 9th Mar 2014 2:50 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
DareDevil



Member Since: 08 Dec 2013
Location: Bucharest
Posts: 25

Romania 2009 Freelander 2 TD4 SE Manual Santorini Black

Am cerut sa fie original (mai ales pentru ca nu eu plateam pentru el) si s-au conformat. Are emblema Land Rover. Bow down Asa au motivat si perioada mai mare de asteptare (1 saptamana) pana l-au primit. "Acela care ar respecta intocmai toate regulile de prudenta invatate, ar ramane in mod practic condamnat la inactivitate" Lionel Terray

Post #219025 9th Mar 2014 4:07 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Post Reply
Post Reply  Back to top
Page 1 of 1
All times are GMT + 1 Hour

Jump to  
Previous Topic | Next Topic >
Posting Rules
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Site Copyright © 2006-2024 Futuranet Ltd & Martin Lewis
Freel2.com RSS Feed - All Forums


Switch to Mobile site