Forum-Gallery-Shop-Sponsors

« Advertise on Freel2.com

Home > Romanian > anvelope Freelander 2, 2007
Post Reply  Down to end
Page 1 of 1
Print this entire topic · 
bucuresti77



Member Since: 20 Jan 2012
Location: Bucharest
Posts: 34

2007 Freelander 2 TD4 S Manual Galway Green
anvelope Freelander 2, 2007

Salutare,
As vrea sa va intreb dpdv practic, ce anvelope vi se par mai adecvate pentru FR2 (al meu e model 2007), in conditiile in care 90% se conduce pe sosea, restul 10% (poate nici atat) pe offroad (ma rog, drum se tara).

In momentul asta am pe masina all seasons, Bridgestone, 235 65 17. Ca si aspect, mi se pare ca s-ar potrivi niste gume un pic mai inalte de 65 (cat le am acum) ,dar stie cineva care este maximum admis si daca s-ar potrivi, care ar fi bune? Vreau sa iau vara si separat iarna.

Merci,
Numai bine!

Post #213103 6th Jan 2014 3:22 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
DareDevil



Member Since: 08 Dec 2013
Location: Bucharest
Posts: 25

Romania 2009 Freelander 2 TD4 SE Manual Santorini Black

"Adecvate" nu stiu daca este cuvantul potrivit, tine mai mult de preferintele personale. Este destul de larga plaja anvelopelor (mai ales daca le cumperi dedicate unui sezon anume). Bugetul e si el de luat in seama. Eu am pe masina NOKIAN WR G2 SUV XL de 235/65/17. Ca si investitie, undeva la 2700 ron.
Personal nu sunt adeptul altor dimensiuni decat cele recomandate de producator. Pentru vara inca nu am luat, astept primavara. Pana la FL2 am avut berline la care vara am folosit doar Michelin Primacy HP (multumit de ele Bow down ). Cu masina actuala se schimba putin datele problemei. Sigur o sa fiu tentat sa fortez mai mult decat am facut-o cu berlinele si ma gandesc sa schimb marca si modelul. Cu ce...ramane de vazut. Inca am timp sa ma documentez. "Acela care ar respecta intocmai toate regulile de prudenta invatate, ar ramane in mod practic condamnat la inactivitate" Lionel Terray

Post #213206 7th Jan 2014 12:19 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
DareDevil



Member Since: 08 Dec 2013
Location: Bucharest
Posts: 25

Romania 2009 Freelander 2 TD4 SE Manual Santorini Black

Avem vre-un posesor de Freelander 2 care foloseste vara anvelope de la Nokian? Iarna m-am convins ca sunt bune dar legat de vara nu am nici o idee. Marcile premium consacrate ofera si ele o gama destul de larga de anvelope de vara care pot asigura libertate de miscare in limitele bunului simt (poate putin mai mult decat un drum forestier cu ceva baltoace). Sincer, mi s-a pus pata pe Nokian HT SUV 235/60 R18 107H XL, dar o parere pertinenta de la altcineva este bine primita. Ce as vrea sa stiu este daca intr-adevar "agata" cum spun ei pe iarba sau pamant/nisip datorita designului, rezistenta la ciupituri in pietre sau tocirea pe asfalt, daca nivelul de zgomot pe autostrada se mentine la un nivel acceptabil. Ca sa evit pierderea de timp pe subiect, nu vreau sa achizitionez AT-uri sau MT-uri sau mai stiu eu ce altceva pentru iesiri mai hard. Masina va sta in mare parte din timp pe sosea cu mici iesiri in decor cum am specificat mai sus. Umile multumiri! Bow down "Acela care ar respecta intocmai toate regulile de prudenta invatate, ar ramane in mod practic condamnat la inactivitate" Lionel Terray

Post #220089 21st Mar 2014 2:20 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
johnny_22_83



Member Since: 04 Dec 2010
Location: bucuresti
Posts: 182

Romania 2008 Freelander 2 TD4 SE Auto Sumatra Black

Chiar daca nu am anvelope de vara de la nokian, m-am gandit sa impartasesc parerea mea.
Masina o folosesc in proportie de 90% pe sosea. Restul pe drum de tara foarte accidentat.
Am doua randuri de anvelope: iarna - eternele nokian, vara - conti4x4contact de la continental.
Cele de iarna.....sunt bune, insa mi se pare ca nu se compara cu michelin-uri (de care am pe un golf)
Cele de vara sunt ok, zgomotul nu mi se pare accentuat in vreun fel, pe ploaie nu am avut probleme de aderenta. E adevarat ca profilul usor rotunjit la peretele lateral nu este tocmai pe gustul meu, insa.....pana la urma a fost o alegere guvernata si de buget, so..

Post #220296 24th Mar 2014 9:36 am
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
bucuresti77



Member Since: 20 Jan 2012
Location: Bucharest
Posts: 34

2007 Freelander 2 TD4 S Manual Galway Green

Salutare,
Pana la urma am luat aceleasi anvelope cu care a venit masina de noua, anume all season, Good Year Wrangler made in Germany.
Am luat decizia asta la recomandarea unui patron de vulcanizare, cu 30 de ani de experienta in domeniu. Am inteles ca la suv e mult mai bine sa ai all season decat vara + iarna, pentru ca constructia lor este diferita si mult mai ok.
Plus ca financiar vorbind, iese mult mai bine Wink


Cu respect!

Post #220299 24th Mar 2014 10:19 am
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
dorumarcatoru



Member Since: 25 Jan 2013
Location: Bucharest
Posts: 174

Romania 2008 Freelander 2 TD4 SE Auto Alaska White

Sunt GoodYear Wrangler AT/R ? Au si desen cu fulgul de nea?

Post #220318 24th Mar 2014 1:32 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
bucuresti77



Member Since: 20 Jan 2012
Location: Bucharest
Posts: 34

2007 Freelander 2 TD4 S Manual Galway Green

nu stiu daca au desen cu fulgul, n-am bagat de seama.
Anvelopele sunt 235/65R17 GoodYear Wrangler HP All Weather 108H


Numai bine

Post #220363 24th Mar 2014 7:16 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
ilea.victor



Member Since: 30 Nov 2014
Location: Tirgu Mures
Posts: 83

Romania 2011 Freelander 2 TD4 Dynamic Auto Rimini Red

A montat cineva anvelope cu C avand in vedere greutatea masini? Cam cati km se fac cu un set de anvelope?

Post #247737 5th Jan 2015 4:25 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Send e-mail Reply with quote
Drinovan Ovidiu



Member Since: 04 Mar 2016
Location: Timisoara
Posts: 150

Romania 2007 Freelander 2 TD4 S Manual Aintree Green

A trebuit sa le schimb pe vechile cauciucuri (Kumho Road Venture AT),ca erau uzate bine si daca mergeam incet se misca masina de la deformarile de pe calea de rulare! Am tras de ele destul! Laughing La rulare la diferite viteze probabil din lipsa de profil nu se auzeau deloc! Avand in vedere starea lor am mers cu ele la viteze de pana la 120km,dar perioade scurte de drum,restul mergand cu 80-100km/h!
Am gasit secondhand un set de (Continental 4x4 WinterContact),care sunt destul de bune(vezi foto)! Se aud un pic cand rulez la viteza mica de 20-30km/h,dar e ok si ma bucur ca am scapat de trasul spre dreapta a volanului pentru a rula drept! Acum volanul ramane pe pozitie!
Dupa vechimea lor(DOT1814) par a fi purtate 2-3 sezoane in Germania!
Ramne sa vad cat timp mai merg cu ele in sezonul rece si sa caut altele impreuna cu jenti pentru sezonul cald!
Specificatii jenti din aliaj: 7.5Jx17 ET55 5x108 M14 x 1.5 63.4(Tire Rim PCD THD CB)
Specificatii cauciucuri: 235/65R17 104V presiune recomandata la toate rotile 2,2bari

http://imgur.com/a/4TqPf


Last edited by Drinovan Ovidiu on 20th Jan 2017 7:40 am. Edited 4 times in total

Post #315630 18th Jan 2017 10:17 am
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
dorumarcatoru



Member Since: 25 Jan 2013
Location: Bucharest
Posts: 174

Romania 2008 Freelander 2 TD4 SE Auto Alaska White

Ai verificat geometria? Pare ca vechile cauciucuri sunt uzate inegal.

Post #315681 18th Jan 2017 7:43 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
Drinovan Ovidiu



Member Since: 04 Mar 2016
Location: Timisoara
Posts: 150

Romania 2007 Freelander 2 TD4 S Manual Aintree Green

Cu alea vechi nu cred ca se regla bine gometria! Am facut eu un reglaj dupa ce am cumparat-o la rotile din fata sa fie paralele intre ele si a fost mai bine! Ce vezi tu este o uzura ce sa accentuat dupa un rulaj de 8000km,parcursi intr-un an,dar tot pr margine erau uzate si inainte!
Vezi foto (sus) cum erau cand am luat-o in Martie 2016,adica cu un an in urma!

Post #315734 19th Jan 2017 2:45 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
Dani



Member Since: 27 Nov 2018
Location: Graz
Posts: 10

Austria 2008 Freelander 2 TD4 SE Manual Barolo Black

Buna eu am montat acum pe Freelander 2
NOKIAN Weatherproof SUV All seasons si pina acum ce pot sa spun ca in zapada se descurca foarte bine
Cit despre performanta vara si durabilitate in km nu ma pot pronunta deoarece le am montat de 3 saptamani
Pret cu montaj echilibrat etc in Austria pt 4 bucati 600 €
Un salut

Post #361147 27th Nov 2018 11:32 am
View user's profile Send private message View poster's gallery Reply with quote
bebel7



Member Since: 17 Oct 2011
Location: Timisoara
Posts: 51

Romania 2008 Freelander 2 TD4 S Auto Sumatra Black

235/65R17 GoodYear Wrangler HP All Weather 108H sant anvelope de vara. si eu le-am ales pe acestea pt vara...pt iarna am mers pe Pirelli...

Post #361258 29th Nov 2018 9:45 am
View user's profile Send private message View poster's gallery Post Reply
Post Reply  Back to top
Page 1 of 1
All times are GMT

Jump to  
Previous Topic | Next Topic >
Posting Rules
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Site Copyright © 2006-2024 Futuranet Ltd & Martin Lewis
Freel2.com RSS Feed - All Forums


Switch to Mobile site