Forum-Gallery-Shop-Sponsors

« Advertise on Freel2.com

Home > Romanian > INLOCUIRE SABOTI SI TELESCOAPE SPATE FINALIZATA
Post Reply  Down to end
Page 1 of 1
Print this entire topic · 
clautdr



Member Since: 01 Jul 2011
Location: cernavoda
Posts: 23

Romania 2007 Freelander 2 TD4 S Manual Stornoway Grey
INLOCUIRE SABOTI SI TELESCOAPE SPATE FINALIZATA

Salutare fratilor!

Am reusit inlocuirea amortizoarelor si sabotilor .
Timp efectiv de lucru de la 9 pana la 15 cate o sambata pe fiecare parte
resurse umane eu si fimiu intr-o sambata si cealalta sambata inca un pusti de la fimiu din clasa (le ceream patent si ei imi aduceau spay-ul DW40)

Pentru amortizoare am folosit presa de arcuri clasica tip POTCOAVA si nelipsita sarma .Nu sunt probleme la operatii de demontare/montare.
Un telescop nu opunea nicio reziztenta la presare/depresare iar celalalt nu puteam sa-l presez/depresez

Atentie la montajul inapoi; pe ambele parti trebuie demontat bieletele antiruliu si la montarea inapoi trebuie atentie sa nu ramana bieleta sub partea de jos a telescopului (mie la ambele nu am fost atent si am demontat bara antiruliu de pe sasiu sa o pot prinde inapoi bieletele pe telescop)

La saboti sistemul este foarte prost gandit ,ambele mecanisme de actionare saboti erau blocate.Sabotii erau nu erau uzati aproape deloc(cred ca o ungere periodica a mecanismului de actionare saboti ar rezolva problema franei de mana) chinuiala mare la scoaterea discului din cauza depunerii de rugina/zgura pe buza tamburului/disc. a trebuit sa deconectez sigurantele care tin sabotii printr-o gaurica de 12mm .
Per total se simte o diferenta la rularea masinii la denivelari
iar la frana de mana desi tine nu mi se pare ca este % la % ferma

Post #173697 1st Mar 2013 6:52 pm
View user's profile Send private message View poster's gallery Send e-mail Post Reply
Post Reply  Back to top
Page 1 of 1
All times are GMT

Jump to  
Previous Topic | Next Topic >
Posting Rules
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Site Copyright © 2006-2024 Futuranet Ltd & Martin Lewis
Freel2.com RSS Feed - All Forums


Switch to Mobile site